Hepiniz yalancısınız! Eski Kaşgar bütün güzelliğiyle ayakta

Adnan Akfırat, Sinciang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki günlük yaşamı aktarmayı devam ediyor...

Hepiniz yalancısınız! Eski Kaşgar bütün güzelliğiyle ayakta

ADNAN AKFIRAT / TÜRK - ÇİN İŞ DER GENEL BAŞKANI

Çin Hükümeti, tarihi dokuyu yok ediyor… Uygur bölesinde kültürel soykırım yaşanıyor…. Kaşgar eski şehri yıkılıp yerine gökdelenler dikildi… Karar, Yeniçağ, Yeni Şafak, Türkiye gazeteleri hep bu yalanı tekrarlıyor. Kaşgar’a gidip yerinde gördük. Yalanınız batsın!

Yukarıdaki fotoğrafa bakınız. Bu bir polis karakolu. Kaşgar’ın kalbinde. İydgah (Bayram Yeri) meydanının başında ve İydgah Camisi'nin tam karşısında. Görünüşünden karakol olduğunu anlamak mümkün değil. Hani kültürel doku yok ediliyordu! Hani Uygurlara ait hiçbir kültürel unsura izin yoktu! Hani İslam uygarlığının mirası yok ediliyordu! Bu fotoğraf 26 Ağustos 2019 günü çekildi. Tek bir cümle söyleyeceğim: Hepiniz yalancısınız!

KAŞGAR’A GÖNLÜM DÜŞTÜ!

Kaşgar’da üç gün geçirdim. Bu tarihi şehre gönlüm düştü. Zaten Uygurların ünlü şairi Abdürrahim Ötkür’ün “Kaşgar Gecesi” adlı destanından Kaşgar’ın güzelliğine hayrandım. Tümen nehrinin Kaşgar’ı zümrüt kolye gibi sardığını çok güzel anlatıyordu. Ben de “Nazargah”a çıkıp eski şehre ve Tümen nehrine doya doya baktım.
Kaşgar eski şehrini sokak sokak dolaştım. Çarşıda oturup, güzelliğinden hoşnut, kendinden emin bir Uygur gelinin elinden buzlu yoğurt yedim. Eski şehrin hakimleri Uygur çocuklarla yarenlik ettim. Farkettim ki Narçiçeğinin en güzel tonu Kaşgar’da.
Sözü fotoğraflara verelim:

Eski Kaşgar’da Uygur çocuklar
Eski Kaşgar'ın özgür çocukları
İdgah camisinin içi
İdgah camisinin bahçesi
İdgah'da sazcı
Kaşgar'da parti rozetini gururla taşıyan bir Uygur
Kaşgar’da polis karakolu