Ibsen ödüllü oyun yazarı Fredrik Brattberg İstanbul’da!

GalataPerform’un 2006 yılından beri devam eden uluslararası projesi Yeni Metin Yeni Tiyatro kapsamında Norveç Büyükelçiliği’nin desteğiyle Norveç’in en önemli oyun yazarları arasında gösterilen Fredrik Brattberg İstanbul’a geliyor.

Ibsen ödüllü oyun yazarı Fredrik Brattberg İstanbul’da!

Fredrik Brattberg’in 'Eve Dönüşler' isimli oyunu, okuma tiyatrosu olarak Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında Salt Galata’nın ev sahipliğinde seyirciyle buluşacak. Norveç Oyun Yazarları Sendikası’nın desteğiyle Ferdi Çetin tarafından Türkçeye çevrilen oyunu Yeşim Özsoy yönetecek.

27 Nisan Cumartesi günü 15.00’te gerçekleşecek okumanın ardından yazarın katılımıyla bir söyleşi düzenlenecek. Fredrik Brattberg ayrıca Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında 26 Nisan tarihinde GalataPerform’da oyun yazarlığı atölyesi verecek.

FREDRIK BRATTBERG HAKKINDA

Ibsen ve Ferdinand Vanek Ödüllerinin sahibi Fredrik Brattberg’in oyunları Norveç’in en çok sahnelenen oyun arasında olup yirmiden fazla dile çevrilmiştir. Oyunları Fransa’da ve Almanya’da aralarında La Comedie-Française, Theatre du Rond Point ve Schauspiel Frankfurt gibi tiyatroların da bulunduğu pek çok tiyatroda sahnelenmiştir. Fredrik Brattberg’in oyunları genellikle yaşamın absürt ve karanlık doğası etrafında şekillenir. Yazar oyunlarının birçoğunda müzik ve müzik teorilerini etkin olarak kullanmaktadır.

EVE DÖNÜŞLER HAKKINDA

Eve Dönüşler’de öldüğünü düşündükleri oğulları Gustav’ın yasını tutan anne ve baba ile karşılaşırız. Bir gün kapı çalınır ve oğulları gelir. Ailenin neşesi tarif edilemeyen boyutlardadır ve hep birlikte gündelik rutinlerine geri dönerler. Sonra bir gün oğulları ölür. Aile ilkinden biraz farklı olsa da yeniden yas tutmaya başlar. Benzer şekilde oğulları yeniden geri geldiğinde sevinçleri de ilkinden biraz farklıdır. Oğulları üçüncü defa ölür, sonra dördüncü defa ve sonra beşinci defa... Her seferinde yeniden yeniden ailedeki yerini alır. Trajediden kara komediye doğru evrilen oyunda ölüm, yas, modern hayat ve aile ilişkileri alışılmışın dışında seyreder.

Eve Dönüşler

Yazan: Fredrik Brattberg

Çeviren: Ferdi Çetin

Yöneten: Yeşim Özsoy

Oyuncular: Goncagül Sunar, Mehmet Bilge Aslan, Akant Çetin

Tarih ve Saat: 27 Nisan Cumartesi, 15.00

Yer: Salt Galata

*Ücretsiz