James Jeffrey: Tüm yabancı güçler Suriye’den çıkmalı

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Rusya hariç Türkiye, İran ve ABD de dahil olmak üzere, 2011'den önce bulunmayan tüm yabancı güçlerin Suriye’den çıkması gerektiğini söyledi.

James Jeffrey: Tüm yabancı güçler Suriye’den çıkmalı

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ülkesinin İsrail’in Suriye’deki İran askeri noktalarını hedef alan saldırılarını diplomatik ve lojistik olarak desteklediğini ifade etti. Ayrıca Rusya hariç, Türkiye, İran ve ABD de dahil olmak üzere, 2011'den önce bulunmayan tüm yabancı güçlerin Suriye’den çıkması gerektiğine dikkati çekti.

Jeffery, Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamada, Şam’la birlikte hareket etmenin onu İran’dan uzaklaştıracağına inanmanın ‘delice bir fikir’ olduğunu söyledi. Her şeyden önce İran’ın, Suriye devleti ve toplumu içinde çok sağlam dayanaklara sahip olduğunu ifade eden Jeffrey, birçok Arap devletinin Beşar Esad'la asla uyum içinde olmayacağını savundu. Jeffery, “Onu İran yörüngesinden uzaklaştırabileceklerini iddia edebilirler. Fakat ben bunu mümkün görmüyorum” dedi.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi, ülkesinin Şam’a yaptırım uygulamaya devam edeceğini vurguladı. Jeffery, “Siyasi bir çözümü kabul edene kadar Suriye rejimine karşı yaptırımların uygulanmasını destekliyoruz. Ekonomik yaptırımlar rejim liderine çok yakın olan isimler için durumu daha da kötüleştiriyor. Ulaşmaya çalıştığımız da bu. Bu kişilere, Esad’ı desteklemeye devam ederlerse, onları parlak bir geleceğin beklemediğini açıkça bildirmek istiyoruz. Siyasi bir geçiş için baskı yapmalılar” şeklinde konuştu.

İdlib’in de ‘muhaliflerin kalesi’ olduğunu ifade eden Jeffrey, bu bölgenin yakın zamanlarda Şam’ın kontrolüne geçmeyeceğini söyledi.