’Kağıt ithalatında kur sabitlensin’

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, kağıt maliyetlerinin artmasımnın basına en büyük tehdit olduğunu belirterek, kağıt ithalatında kurun sabitlenmesini istedi.

’Kağıt ithalatında kur sabitlensin’

AYDINLIK / ANKARA

Utku Çakırözer Aydınlık’a yaptığı açıklamada döviz kurundaki iniş çıkışlardan gazetelerin de etkilendiğini belirterek, gazetecilikten başka faaliyeti olmayan basın kuruluşlarının ekonomik olarak zorda olduğunu söyledi. Kağıtta dışa bağımlı olan Türkiye’nin Türk lirasının döviz karşısında hızla değer kaybetmesiyle birlikte ciddi sıkıntılar yaşandığına vurgu yapan Çakırözer, “Bu durum özellikle gazeteleri ve gazetecileri etkiledi. Bazı gazeteler kağıtta yaşanan yüksek faiz ve karaborsa nedeniyle yayınlarını sürdüremez noktaya geldi. Bu durum sektörde yüksek olan işsizlik oranı daha da artacak” dedi.
Türkiye’nin kendi kağıt üretimini yapabiliyorken, SEKA’nın özelleştirildiğini ve bazı fabrikalarının da kapatıldığını vurgulayan Çakırözer, “Yapılan bu yanlışların sonucu olarak gazete kağıdında tamamen dışa bağımlı hale gelindi. Döviz kurları artınca da son bir yılda kağıt fiyatları neredeyse 3 kat arttı. Bu durum gazetelerin maliyetlerini daha da arttırdı. Böylesi bir ortamda basın kuruluşları nasıl sürdürülebilir bir gazetecilik faaliyeti yürütecek? Yazılı medya tirajları hızla düşüyor. Buna bağlı olarak gazete ve dergi sayıları da düşüş gösteriyor. 2015 yılında 6 bin 802 olan gazete ve dergi sayısının 2016 yılında 6 bin 265’e 2017 yılında ise yüzde 2,3 azalma ile 6 bin 124’e düştü” diye konuştu.
‘GAZETELER ÖNÜNÜ GÖREMİYOR’
Habertürk gazetesinin yazılı basın faaliyetini durdurduğunu, Sözcü gazetesi bir ekini kapattığını, Aydınlık gazetesi yazılı basın faaliyetine bayramda ara vermek zorunda kaldığını kaydeden Çakırözer, “Daha birçok gazetenin yayın faaliyetini durdurabileceği konuşuluyor. Cumhuriyet, Posta, Birgün, Dünya gibi birçok gazete gazetelerinin fiyatını artırmak mecburiyetinde kaldı. Yazılı olarak yayın hayatına devam eden, gazetecilikten başka yayın faaliyeti olmayan birçok gazete artan kağıt maliyetleri nedeniyle önünü göremiyor” ifadelerini kullandı.
‘ÖNLEMLER ACİLEN DEVREYE SOKULMALI’
Bağımsız gazetecilik ve basın özgürlüğü için ekonomik özgürlüğün de şart olduğunu söyleyen Çakırözer sorunun çözümü için yapılması gerekenler konusunda da şunları söyledi: “Gazeteciliğin sürdürülebilmesi ve gerçek anlamda basın özgürlüğü için ekonomik özgürlük sağlanmalıdır. Bunun için diğer bazı sektörlerde alınan önlemler gibi gazetecilik sektörü için kağıt fiyatlarında kur sabitlemesi yapılmalıdır. Gazetecilikten başka faaliyeti bulunmayan Aydınlık, Sözcü, Cumhuriyet başta olmak üzere tüm basın kuruluşlarının yaşatılması için bu önlemler acilen devreye sokulmalıdır. Ekonomik özgürlük gazete kağıdı bulabilmektir. Basın özgürlüğü ve bağımsız gazetecilik için ekonomik özgürlük tesis edilmelidir.”
Basın kuruluşlarının kapanmak zorunda kalması durumunda sektördeki işsizliğin daha da artacağını belirten Çakırözer, “TÜİK verilerine göre işsizliğin yüzde 19,1 ile en yüksek olduğu meslek alanlarından birisi gazeteciliktir. İşsiz gazeteci sayısı da her geçen gün daha da artmaktadır. Sektörde işsizlik oranı yüzde 30’lara varmıştır. Bugün 12 bin civarında meslektaşımız işsiz. Ayrıca yaşanan kriz yeni mezunların iş olanaklarını daha da kısıtlamaktadır” dedi.