Kağıt krizi kitap ve dergileri de vurdu

Gazete ve kitap kağıdının neredeyse tamamını ithal eden Türkiye’de gazetelerin yanı sıra yayıncılar da ayakta kalma savaşı veriyor.

Kağıt krizi kitap ve  dergileri de vurdu

HABER MERKEZİ

Aktüel Arkeoloji Dergisi kağıt krizi nedeniyle basımını ileri bir tarihe erteledi. Dergiden yapılan açıklamada “Sevgili okurlarımız, dergimizi hazırladık ama henüz basamadık. Kağıt nedeni ile baskımızı Bayram sonrasına erteledik. Bağımsız yayıncılığın sürdürülebilir olmasının bu kur şartlarında imkansıza yakın olduğunu Bayram günü kamuoyu ile paylaşmak isteriz” denildi.
Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı da Uğur Mumcu’nun kitaplarını basmak da sıkıntı yaşadıklarını açıklayarak okurlardan destek çağrısında bulundu. Vakıf’tan yapılan açıklama şöyle: “Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993’te öldürülmesinden sonra, Mumcu’nun yaşamına mal olan ilkelerini yaşatmak için ailesi tarafından kurulan um:ag, 1994’ten bugüne Araştırmacı Gazetecilik Kursu, seminerleri ve yayınevi ile ayakta kalma mücadelesi veriyor. Zorlukla geçtiğimiz yollara rağmen, bugün 100’ü aşkın araştırmacı gazetecilik kursu mezunumuz, 4000’i aşkın seminer mezunumuz ve 100’ü aşkın yayınımızla karşınızda durmayı başardık. Sizlerin de desteğiyle um:ag yaşamaya devam edecek...”
Döviz kurunun artmasıyla birlikte yazılı basında yaşanan kağıt krizini Aydınlık’a değerlendiren Kaynak Yayınları Genel Müdürü Mehmet Sabuncu, bu durumun yaşanmasının ana sebebinin SEKA fabrikalarının kapatılması olduğunu söyledi. Tamamen dışa bağımlı bir kağıt sektörü olduğu zaman bu tür sıkıntıların yaşanmasının beklenen bir şey olduğunu belirten Sabuncu, “O zaman ne milli bir yayın ve kitap sistemi uygulayabiliyorsunuz, ne de gazeteler bağımsız bir şekilde kendini geliştirebiliyor” diye konuştu. Sabuncu açıklamasına şöyle devam etti: “Şu an tedarikçiler ellerine aldıkları kağıtları pek çıkartmak istemiyor. Ayrıca vade olayı yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor. Bu yayıncı için çok kötü bir şey. Çünkü yayıncı ürününü yapıp piyasaya sürdüğünde para beş ay sonra kendisine dönüyor. Ama kağıt peşine döndüğü zaman bütün yayıncılar zora düşmüş durumda. Banka kredisiyle de alındığı zaman banka faizlerinin üstesinden gelinecek bir durum değil.”
Ekonomi politikasının da yanlış olduğunu savunan Sabuncu, çözümün SEKA fabrikalarını yeniden açmak ve yerli kağıt imalatı yapmak olduğunu vurguladı.
DW Türkçe’ye konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk de kitap satışlarında bu yıl yaşanan düşüşe kurdaki yükselişin eklenmesiyle sektörün çok ciddi sıkıntıya girdiğini belirtti. Kocatürk, “Türkiye’de kitap kağıdı üretilmiyor. Tonu 750 avro olan kâğıt şimdi 900 avroya çıktı” dedi. Türkiye’de devletin yayıncılık sektörünü desteklemesi gerektiğini de belirten Yayıncılar Birliği Başkanı, “Sembolik olarak kitaplardaki katma değer vergisi yüzde 1’e çekilebilir. Ayrıca, yayıncılık sektörü vadeli çalışan bir sektör. Dağıtılan kitapların vergileri peşin ödeniyor. Bu da değişebilir” ifadelerini kullandı.
Notos Kitap’tan Semih Gümüş de Türkiye’de yayımlanan kitapların yaklaşık yarısını çeviri kitapların oluşturduğunu ve çeviri kitapların yayın haklarının döviz kuru üzerinden ödendiğini hatırlatarak, “Dün yapılmış sözleşmenin bugün yapılacak ödemesi için âdeta açıktan bir fark ödemeye başladık. Bu da ek bir zarar oluşturuyor. Bu koşullarda nasıl kitap yayımlanabilir” diye sordu.