KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre Aydınlık'a konuştu: Çılgınlık yaparlarsa bedelini öderler

KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre, Doğu Akdeniz’in Türkiye ve Kıbrıs Türk’ünün vatanı olduğunu söyledi. Rum ve Yunanların gerilimi artıran adımlarına dikkat çeken Töre, “Türkiye ve KKTC karşısında başarılı olma şansları yok. Doğu Akdeniz’de attıkları adımlara çok dikkat etmeliler.” dedi.

KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre Aydınlık'a konuştu: Çılgınlık yaparlarsa bedelini öderler
A+ A-

İSMET ÖZÇELİK / LEFKOŞE

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis Başkanı Zorlu Töre, Doğu Akdeniz’in Türkiye ve Kıbrıs Türkü'nün vatanı olduğunu söyledi.

KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre, Aydınlık’a yaptığı açıklamada Yunanistan’ın uluslararası anlaşmalara aykırı olarak Ege’de adaları silahlandırmasını ve Türkiye’ye yönelik gerilimi tırmandıracak davranışlarını eleştirdi. Zorlu Töre, son dönemde Yunanistan’ın tavrının dikkat çekici olduğunu vurgulayarak, “Rumlar ve Yunanlar Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin istemediği bir işi yaparlarsa bu Rumlar ve Yunanlar için çılgınlık olur. Gerçi Rumlar ve Yunanlar hep çılgınlık yapmışlardır. Bu çılgınlıklarının bedellerini de ağır ödemişlerdir. Ama yine ders almış görünmüyorlar.” dedi.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tehlikeli adımlar attığını kaydeden Töre, “Rumların ve Yunanların karşısında çok büyük bir güç var. Türkiye ve KKTC karşısında başarılı olma şansları yok. Doğu Akdeniz’de attıkları adımlara çok dikkat etmeliler. Doğu Akdeniz bizim vatanımızdır. Türkiye’nin ve Kıbrıs Türkü'nün vatanıdır. Doğu Akdeniz’de en uzun sınır bizim ve Türkiye’nin sınırıdır. Binlerce kilometre uzaktan gelenler bunu dikkate almak zorundadır. Hesap kitap yapmadan hareket edenler bunun bedelini ağır öder.” diye konuştu.

'BİZİM ZATEN DEVLETİMİZ VAR'

Bugüne nasıl gelindiğinin gözden kaçırılmamasını isteyen Töre şunları söyledi:

“1974 Harekatı yapılmasaydı Kıbrıs Girit olurdu. Dünya’da yeni bir oyun peşinde olanlar var. Türk Ordusu adadan çekilsin istiyorlar. Türk Ordusu adadan çekilince planlarını devreye sokmayı düşünenler var. Bu oyuna gelinmemelidir. Türkiye ve Türk Ordusundan vazgeçmemiz mümkün değildir. Kıbrıs’ta barış sorunu yoktur. Barış gelmiştir. Türk Barış Kuvvetleri barışı getirmiştir.”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in ABD Kongresindeki açıklamalarına da tepki gösteren KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre, “Miçotakis Amerikan Kongresinde 'İki devletli çözümü asla kabul etmeyiz. İki ayrı egemenlikten kaynaklanan müşterek anlaşmayı kabul etmeyeceğiz.' gibi sözler sarf etti. Bu sözleri, Amerikan Kongresinde alkış aldı. Ama bu sözleri bu tavrı, Türkiye ve Kıbrıs Türkü kabul etmez. Bizim devletimiz vardır, dolayısıyla anlaşma olmasa da bizim zaten devletimiz var. Yolumuza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Etiketler KKTC Zorlu Töre Doğu Akdeniz Kıbrıs GKRY Yunanistan