Mehmet Perinçek: Putin ilk kez doğrudan liberal ekonomiyi eleştirdi

St. Petersburg Forumu'nun kurulmakta olan yeni dünya düzenine işaret ettiğini belirten Dr. Perinçek 'Putin konuşmasına özellikle Batı'nın liberal ekonomik sistemini eleştirerek başladı ve artık küreselleşmenin sona geldiğini ifade etti' dedi.

Mehmet Perinçek: Putin ilk kez doğrudan liberal ekonomiyi eleştirdi

HABER MERKEZİ

Moskova Devlet Üniversitesi Konuk Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Perinçek, Rusya'da 6-8 Haziran günleri arasında yapılan St Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nu değerlendirdi. Perinçek, “Putin, forumun son günü yaptığı konuşmaya Batı'nın liberal ekonomi sistemini eleştirerek başladı ve artık küreselleşmenin sona geldiğini ifade etti. Doğrudan Batı'nın, liberal ekonomisiyle, bütün dünyayı dizayn etmek istediğini söyledi. Burada Putin'in doğrudan liberal ekonomiyi hedef alması önemliydi” vurgusu yaptı.

'DÜNYA LİDERLERİNİN KATILIMI ÖNEMLİ'

75 ülkeden 15 bin kişinin katıldığı St. Petersburg Ekonomi Forumu'nun son gününde yapılan kapanış oturumuna Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping gibi önemli isimler katıldı. Foruma ilişkin bilgiler veren Dr. Mehmet Perinçek, binden fazla delegeyle en çok katılımın Çin'den yapıldığını belirtti. Katılımcılar arasında ikinci sırayı ise 500'den fazla delegeyle Amerika'nın aldığının altını çizen Perinçek, “Bu katılım, Amerika'nın Rusya'ya yaptırımlarına rağmen Amerikalı ekonomi ve ticaret çevrelerinin Rusya'yı tamamen gözden çıkarmadığının göstergesi oldu” dedi.
Forumda, Rusya'nın büyük enerji şirketleri ve maden firmalarıyla birlikte dünyanın en büyük firma ve markalarının da boy gösterdiğini belirtti. St. Petersburg Ekonomi Forumu'nun toplandığı dönemin önemine vurgu yapan Perinçek, “Bir taraftan ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları, bir taraftan Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşları, bir taraftan S-400 krizi... Forum, dünyanın hem ekonomik hem siyasal ve jeopolitik problemlerle sarsıldığı bir dönemde toplandı. Bu bakımdan dünya liderlerinin burada bulunması önemliydi. Burada ilginç olan Türkiye'den, gerek konuşmacılar arasında gerekse devlet düzeyinde katılımcılar olmamasıydı” değerlendirmesinde bulundu.

PUTİN, LİBERAL EKONOMİYİ HEDEF ALDI

Forumda çarpıcı olan noktalardan birinin Putin'in yaptığı konuşma olduğunu belirten Perinçek, şunları söyledi: “Putin, bu zamana kadar yaptığı değerlendirmeleri daha çok Batı sisteminin saldırgan tutumunu temel alarak Avrasya'nın veya Rusya'nın güvenliği açısından ele alıyordu. Fakat buradaki konuşmasına özellikle Batı'nın liberal ekonomik sistemini eleştirerek başladı ve artık küreselleşmenin sona geldiğini ifade etti. Doğrudan Batı'nın, liberal ekonomisiyle, bütün dünyayı kendilerinin dizayn etmek istediklerini ifade etti. Burada Putin'in doğrudan liberal ekonomiyi hedef alması önemliydi.”

ÇİN-RUSYA İŞBİRLİĞİ

Çin ile Rusya'nın buluşmasının da Forumu önemli kıldığını ifade eden Perinçek, “Dünyanın hem askeri hem ekonomik iki büyük gücü, burada bir araya gelerek Batı'ya da bir mesaj vermiş oldular. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping iki gün Moskova'da bir gün de St. Petersburg'daydı. Tabii iki ülke arasında birçok anlaşma da imzalandı. Bu bakımdan St. Petersburg Forumu, kurulmakta olan yeni dünya düzenine işaret edilmesi açısından önemliydi” diye konuştu.
Perinçek, katılımda birinci sırada Çin'in, ikinci sırada ABD'nin olmasının önemine dikkat çekti: “ABD bütün hatlarıyla Rusya'ya ambargo uyguluyor. Diğer taraftan da Çin'e ticari savaş ilan etmiş durumda. Fakat yine de ABD'nin ikinci sırada bulunması da ekonomi ve ticaret çevrelerinin Avrasya'yı gözden çıkarmadığını da net bir şekilde gösteriyor. Çin tabii dünyanın en büyük ekonomik gücü. Amerika yine dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden biri. Onların da burada bulunması forumun önemine işaret ediyor.”

TÜRKİYE'Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Perinçek, Putin'in kapanış oturumunda yaptığı konuşmada Türkiye'ye değindiğini belirterek, şunları aktardı: “Soru-yanıt bölümünde Bulgaristan ile Rusya arasındaki ilişkiler konuşulurken Putin'in hemen yanında Bulgaristan'ın devlet başkanı da oturuyordu. Rus gazının Avrupa'ya gönderilmesinde rol oynayacak Güney Akım Projesinde, Bulgaristan, bir önceki devlet başkanı döneminde projenin reddedilmesinde rol oynamıştı. Putin, bunu eleştirerek, 'Bulgaristan çok büyük bir iş imkanını kaybetti, Yüksek miktarda gelir elde edecekti. Fakat Avrupa'nın, Amerika'nın baskılarından dolayı bunu reddetmek zorunda kaldı' dedi. Arkasından Türkiye'yi örnek gösterdi: 'Bakın, Türkiye Türk Akımı Projesinde her türlü baskıya direndi ve kendi egemenliğini savundu. Buradaki ısrarlı tutumuyla da Türkiye, Türk Akımı Projesinin gerçekleştirilmesinde büyük bir rol oynadı.'
Putin bu sözleriyle, Bulgaristan'a ve diğer ülkelere Türkiye'yi örnek göstermiş oldu. İşte böyle bir toplantıda Türkiye'nin orada tüm gövdesiyle; devlet, hükümet yetkilileriyle iş dünyasıyla bulunması gerçekten çok büyük bir rol oynayabilirdi. Ama söylediğimiz gibi Vatan Partisi Türkiye'yi orada temsil etmiş oldu.”

TÜRKİYE FORUMU DEĞERLENDİREMEDİ

Öte yandan Rus Devleti'nin davetiyle Türkiye'yi temsil eden tek katılımcının Vatan Partisi'nin olduğunu belirten Perinçek, şunları kaydetti: “Burada Türkiye'nin katılımı önemliydi. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizi aşmak için önemli anahtarlardan biri Avrasya ülkeleriyle ticari ekonomik işbirlikleri... Fakat burada Türkiye'den katılımın yeterli olduğunu ne yazık ki göremedik. Türkiye'nin burada tam anlamıyla yer almamasını gerçekten bir eksiklik olarak görmek lazım.”

“ABD'den gelen Pentagon'un tehdit dolu küstah mektubu da Forum günlerine denk geldi” diyen Perinçek, “Böyle bir ortamda Türkiye'nin hem ekonomisi hem de milli güvenliği açısından Forum önemli bir rol oynayabilirdi. Bunun yeteri kadar değerlendirilmediği görülüyor” dedi.