Mehmet Perinçek, Rus Rodina Partisi kongresinde konuştu

Rus Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da ve birçok yerel yönetimde temsil edilen ‘Rodina’ (Vatan) Partisi’nin 4. Genel Kongresi, 27 Aralık’ta Moskova’da yapıldı

Mehmet Perinçek, Rus Rodina Partisi kongresinde konuştu

AYDINLIK / MOSKOVA

Yurtsever ve antiemperyalist bir çizgide olan Rodina Partisi’nin Kongresi, Mart 2018’de düzenlenecek olan devlet başkanlığı seçimlerinde Vladimir Putin’i destekleme kararı aldı. Kongreye davetli olarak katılan Dr. Mehmet Perinçek de bir konuşma yaptı.

Genel Başkan A. A. Juravlyov Kongre konuşmasında, Rusya’daki milli yükselişe dikkat çekerek ekonomi, kültür vb. alanlardaki gelişmeleri istatistiki tablolarla anlattı. Duma’da milletvekili de olan Juravlyov, partisinin Mart 2018’deki seçimlerde Putin’i destekleme niyetini gerekçeleriyle ortaya koydu.

İKİNCİ SÖZ PERİNÇEK’E

Devlet ve özel kanalların yoğun ilgi gösterdiği kongrede genel başkandan sonra Dr. Mehmet Perinçek’e söz verildi. Perinçek, Rusça yaptığı konuşmasında Atlantik sisteminin sonuna gelindiğine ve Avrasya çağının başladığına dikkat çekti. Avrasya’nın sadece ekonomik bir güç olmadığını, ayrıca yeni bir medeniyeti temsil ettiğini vurgulayan Perinçek, dünyanın karşı karşıya olduğu sorunların özel çıkar ve özel mülkiyet sistemiyle çözülemeyeceğini belirtti. Perinçek artık küreselleşme, neoliberalizm ve tek kutuplu dünya inişe geçerken; vatanseverlik, toplumsal mülkiyet ve adil paylaşımın yükselmekte olduğunu vurguladı.

Perinçek, Avrasya’nın öncüleri olan Türkiye ve Rusya’nın aynı Atatürk-Lenin döneminde olduğu gibi sadece kendi adlarına değil, tüm ezilen insanlık için bir araya geldiklerini söyledi. ABD’nin Türkiye’ye yönelik tehditlerinin, Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde PKK/PYD’ye desteğinin ayrıntılarını anlatan Dr. Mehmet Perinçek, 15 Temmuz darbe girişiminin Washington bağlantılarını vurguladı. Bölgedeki bölücülüğün ve gericiliğin arkasında NATO’nun olduğuna işaret eden Perinçek, bunlara karşı Rusya’yı ortak mücadeleye çağırdı.

Perinçek, konuşmasında Astana sürecinin bölge sorunlarının çözümündeki önemini de hatırlattı.