Menzil şeyhi için adeta seferberlik ilan edildi!

74 yaşında hayatını kaybeden Menzil cemaatinin 'şeyh'i Abdülbaki Erol'un cenaze töreni için neredeyse seferberlik edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan taziye mesajı yayınlarken Türk Hava Yolları'nın da ek sefer koyduğu iddia edildi. THY'den iddia ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Menzil şeyhi için adeta seferberlik ilan edildi!
Gözen Esmer
Gözen Esmer Editör

74 yaşında hayatını kaybeden Menzil cemaatinin 'şeyh'i Abdülbaki Erol'un cenaze töreni için neredeyse seferberlik ilan edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar peş peşe taziye mesajları yayınladı. Türk Hava Yolları ise Adıyaman'a ek seferler düzenlediği iddia edildi. Menzil köyünün girişindeki konvoy görüntülerinde çakarlı araçların olması ise dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Ömrünü ilim ve irfan yolunda İslam’a hizmete adamış, ülkemizin manevi rehberlerinden Seyyid Abdulbaki Elhüseyni Hocaefendi’ye Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine ve tüm talebelerine başsağlığı diliyorum. Rabbim mekânını cennet eylesin." ifadelerini kullandı. Erdoğan'la birlikte, Bakanlar Bekir Bozdağ, Yılmaz Tunç, Ömer Bolat da başsağlığı mesajı yayınladı. 

TARİKATLAR RAPORUNDA MENZİL TARİKATI

Diyanet işleri Başkanlığı'nın hazırladığı Tarikatlar Raporu'nda Menzil tarikatına da yer verildi. Tarikatın kamuda örgütlendiğine dikkat çekilen Raporda bu durumun orta ve uzun vadede sıkıntılara yol açacağı belirtildi. 

 Oluşum Nakşibendiliğin Hâlidî kolunun ülkemizdeki uzantılarından biridir. Menzil tarikatı diye de bilinen bu kolun kurucusu Siirt civarından Adıyaman’ın Kahta ilçesi Menzil köyüne gelip yerleşen Gavs Bilvanisi olarak da bilinen ve Seyyid soyundan geldiği iddia edilen Abdülhakim el-Hüseyni ve Gavsı Azam mahlaslarını kullanan Abdülhakim Erol’dur.
- Faaliyetleri
Menzil Cemaati faaliyetlerini Semerkand Yayın Gurubu adı altında Semerkand Tv, Radyo 15, Semerkand Yayınevi, Hacegân Yayınevi, Semerkand Dergisi, Semerkand Çocuk Dergisi, Semerkand Aile Dergisi, Genç Okur Dergisi ile sürdürmektedir. Yayınevleri aracılığıyla hepsi de tasavvufî görüşleri içeren pek çok kitap neşretmiştir. Televizyon ve radyo programaları, yukarıda zikredilen görüşleri yoğun olarak işlemektedir.
- Değerlendirme
Menzil grubu ülkemizdeki benzeri yapılar içerisinde en çok taraftara sahip olanlardan biri olarak görülmektedir.
Son zamanlarda Menzil Grubunun bürokraside teşkilatlandığı ve kamuda etkinliğini artırdığı yönünde kamuoyunda bir kanaat dillendirilmeye başlanmıştır. Doğru olması halinde bu tezahürün ülkemizde orta ve uzun vadede sıkıntılara yol açacağı değerlendirilmektedir.

Etiketler menzil köyü menzil cemaati menzil tarikatı Abdülbaki Erol menzil şeyhi