Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Risk grubu grip aşısı olmalı

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ‘Bütün dünya mümkün olduğu kadar çok grip aşısı için uğraşıyor. Sonbaharda aşı sıkıntısının olacağı şimdiden görülüyor. Öncelikli olan risk grubunun aşılanması’ dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Risk grubu grip aşısı olmalı
A+ A-

ÖZLEM KONUR USTA

Her yıl risk grubuna önerilen grip aşısına bu yıl talep daha fazla. Uzmanlar hem hastane yükünün önüne geçilmesi hem de ölüm riskinin azaltılabilmesi için grip aşısı olmayı öneriyor.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Risk grubu grip aşısı olmalı - Resim: 1

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bütün dünya mümkün olduğu kadar çok nüfusa grip aşısı yapmak için uğraşıyor. Firmalar ise hangi ülke daha fazla para veriyorsa aşıyı ona verme eğiliminde” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çarşamba günü Bilim Kurulu toplantısının ardından grip aşısının kimlere yapılacağı ile ilgili Bilim Kurulu’nun çalışma yürüttüğün açıkladı. Koca, “Herkesin aşı olması gibi bir durum dünyada da söz konusu değil. Dünyada böyle bir üretim yok. Kimlere aşı yapılma zorunluluğunun olduğunu genel olarak biliyoruz ama Kovid döneminde kimler daha riskli olabilir, bununla ilgili çalışma yapılıyor. Bir iki hafta içerisinde netleşmiş olur” dedi. Koca, bu yıl aşının daha fazla tüketileceği bilindiği için yetecek kadar aşıyı temin noktasında da yoğun bir gayret içerisinde olduklarını söyledi.

RİSK GRUBUNDA AŞIYA ERİŞİM YÜZDE 4,4

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, risk grubuna mutlaka aşı yapılması gerektiğini söyledi. Ceyhan, “65 yaş üstü, kronik kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastaları, gebeler ve 2 yaş altı çocuklara devlet her yıl ücretsiz aşılama yapıyor. ABD dışında dünyanın hiçbir ülkesinde grip aşısı herkese uygulanmıyor” dedi.

Bu yıl Kovid-19 nedeniyle aşılamanın öneminin artığını belirten Ceyhan sözlerine şöyle devam etti: “Kişi Kovid-19 ile birlikte grip geçirebilir, arka arkaya geçirdiğinde ağır tablolar görülebilir. Kovid-19 ile karıştırılıp hastane yükü, test ihtiyacı aratabilir. Bu nedenlerle bütün dünya mümkün olduğu kadar çok grip aşısı yapmak için uğraşıyor. Ancak bu aşının bir üretim kapasitesi var. Firmalar, elindeki aşıyı hangi ülkü daha fazla para veriyorsa ona verme eğiliminde. Sonbaharda aşı sıkıntısının olacağı şimdiden görülüyor. Biz normal koşullarda mutlaka aşı olması gereken risk grubunun yüzde 4,4’ünü aşılayabiliyoruz. 20-25 kat fazlası gelmeyecek. Bu yıl da hemen hemen geçen seneki miktar kadar gelecek. Risk grubuna yetmeyecek. Bunun için öncelikli olan risk grubunun aşılanması. Onun dışında kalan insanlar aşıyı bulabilirse yapacaklar.”

AŞI MİKTARI TALEBİ KARŞILAMALI

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Risk grubu grip aşısı olmalı - Resim: 2

Aile Hekimliği Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, Kovid-19 pandemisi döneminde aşılara olan ilgi ve talebin arttığını söyledi. Kovid-19’dan önce zatürreye karşı yapılan pnömokok aşısını 65 yaş üstüne yapmayı önerdiklerini belirten Sezen, “Bir kısmı ‘Bir düşüneyim’ deyip yaptırmıyordu. Risk grupları bilinçlendi. Aile sağlığı merkezlerinden talep de arttı. Aşı dolaplarımız var ve belli sayıda alabiliyoruz. Randevu ile aşılama yapılması hem yığılmayı önler hem de Sağlık Müdürlüklerinden yapacağımız talebe yönelik planlama imkanı verir” dedi.

Aile hekimlerinin grip aşısını 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları olanlara reçete edebildiklerini söyleyen Sezen, “Risk grupları bu aşıları olmalı. Hastanelerde de yaptırabilirler, aile hekimliklerinde de yapılabilir. Bu yıl aşı talebi artacaktır. Talebi karşılayacak şekilde alım olmalı” diye konuştu. Sezen gribe karşı aşılamanın ekim, kasım gibi yapıldığını; bu yıl Kovid-19 nedeniyle eylül sonuna doğru yapılabileceğini söyledi.

Etiketler Mehmet Ceyhan Özlem Sezen Aile Hekimliği Dernekleri Federasyonu grip aşısı