Prof. Dr. Sencer İmer hayatını kaybetti

Ulusal Strateji Merkezi (USMER) danışma kurulu üyesi Prof. Dr. Sencer İmer hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Sencer İmer hayatını kaybetti
A+ A-

AYDINLIK/ ANKARA

Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmelere dair açıklamalarıyla vatandaşları bilgilendiren, Aydınlık gazetesi için yazdığı yazılarla okurların ufkunu genişleten Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Sencer İmer, koronavirüs nedeniyle dün aramızdan ayrıldı. Bir aydır yoğun bakımda tedavi gören İmer, Ulusal Kanal ekranlarında yayınlanan programlarda verdiği mesajlar ve bilgilerle de tanınıyordu.

DEVLET BURSUYLA BERLİN'E GİTTİ

İmer, 1942 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Tam adı Celalettin Sencer İmer olan profesör, ilkokul, ortaokul ve liseyi Ankara'da tamamladı, sonra devlet bursu ile üniversite eğitimi için 1960 yılında Berlin'e gitti. Berlin Teknik Üniversitesin'den 1965 yılında Metalurji yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1968 yılında doktorasını tamamlayan İmer, 1973'de Berlin Teknik Üniversitesinde Metalurji alanında doçent oldu. 2004 yılında profesör oldu.

1973-1982 yılları arasında Berlin Teknik Üniversitesinde bilimsel çalışmalar ve öğretim üyeliği yapan Sencer İmer, 1982-1992 yılları arasında BM uzmanı olarak DPT de müşavirlik ve çeşitli bakanlara danışmanlık yaptı.

Asil-çelik ve Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş. (TDÇİ) Yönetim Kurulu üyeliği ve başkan vekilliği görevlerinde, 1989-1992 yıllarında Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş. (TDÇİ) genel müdürlüğü görevinde bulundu. 1992'den beri Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde öğretim üyeliği yapıyor. Ayrıca Hacettepe ve TOBB üniversitelerinin uluslararası ilişkiler bölümlerinde Türkiye Ekonomisi ve karşılaştırmalı ekonomi dersleri veriyor. 1995'den beri Kardemir kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesidir. 10 yıl başkanlığını yaptığı Türk-Alman mesleki eğitim vakfı Meksa'nın kurucu ve yönetim kurulu üyesidir. Birinci dereceden Alman Devleti Hizmet Nişanı sahibidir.

2009-2013 yılları arasında AKSARAY Üniversitesi İİBF dekanı olarak görev alan İmer, Anka Enstitüsünde Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyor. Sencer İmer, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Kitapları :

2007 – Ters Lale

Etiketler sencer imer kimdir? sencer imer öldü mü? sencer imer hayatını kaybetti sencer imer sencer imer öldü sencer imer kitapları