Prof. Dr. Sencer İmer son yolculuğa uğurlandı: Mirası, üreten Türkiye'nin yoluna ışık olacak

Ömrünü Türkiye'nin kalkınması için çalışarak geçiren Prof. Dr. Sencer İmer için cenaze töreni düzenlendi. Ailesi, dostları ve çok sayıda seveninin katıldığı törende, yaşamıyla gençlere örnek olan İmer'in çalışmaları anlatıldı. Onun kişiliğinin, üreten Türkiye için yol göstereceği vurgulandı.

Prof. Dr. Sencer İmer son yolculuğa uğurlandı: Mirası, üreten Türkiye'nin yoluna ışık olacak
A+ A-

Önceki gün kaybettiğimiz Ulusal Strateji Merkezi (USMER) Danışma Kurulu Üyesi, Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sencer İmer son yolculuğa uğurlandı. Sevenleri, törendeydi. Konuşmalarda İmer'in demir çelik sanayisine yaptığı katkının yanı sıra karakteri ve ilerici bakış açısından da bahsedildi. İnançları için gece gündüz çalışan İmer'in bıraktığı mirasın, üreten Türkiye'nin kurulması için ışık olacağı belirtildi. İmer, yaşamı ve azmiyle gençlere örnek olacak.

ÜNİVERSİTEDE TÖREN

DÜZENLENDİ

Rahatsızlığı dolayısıyla bir süredir hastanede tedavi gören İmer için dün sabah saatlerinde Ufuk Üniversitesi’nde cenaze töreni düzenlendi. İmer’in naaşının bulunduğu salonda ailesi, çalışma arkadaşları ve sevenleri bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından kısa konuşmalar yapıldı. İmer'in eşi Prof. Dr. Zaide İmer, hayat arkadaşını şu sözlerle anlattı:

“50 senede çok şey yaşadık. Çalışmalarıyla sevilen biriydi. Tarih bilgisi çok derindi. 1980'lerde Türkiye'ye geldik. Yaz tatilinde gelmiştik, dönmeyeceğiz dedi. Üretim için gayret edeceğim derdi. Kendini Karabük'ün gelişimine adadı. 2 milyon ton olan demir çelik üretimini, 9 milyon tona çıkardı. Gece gündüz koşturarak... Gençliğe çok değer verirdi.”

Ufuk Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Haluk Yetkin, “Çok yönlü biriydi. Hayran olmamak mümkün değildi. Sohbet ederken yeteneklerini kıskanırdım. İnançları için taviz vermeden çalışırdı” dedi.

Ufuk Üniversitesi Rektörü Tevfik Tezcaner ise “Çalışkan, titiz, mütevazı bir değerdi. Onunla çalışmış olmaktan dolayı gururluyum” ifadelerini kullandı.

Ufuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dekanı Prof. Dr. Bülent Elmas Arslan, “Kelimelerin yetersiz kaldığı bir an. İnandığı şeyleri savunması beni çok etkiledi. Nezaketini hep takdir ettik” diye konuştu.

'ÜRETİM DEVRİMİNİN IŞIĞI OLACAK'

Öğlen saatlerinde de Kocatepe camisinde cenaze töreni düzenlendi. Törene Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı ve beraberindeki heyet, eski bakanlar, siyasiler ve kitle örgütü temsilcileriyle çok sayıda arkadaşı katıldı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türkiye Gençlik Birliği, Ulusal Kanal, Zafer Partisi ve birçok kuruluşun çelenk gönderdiği görüldü. Törene katılan isimlerden aldığımız kısa demeçleri sunuyoruz:

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı: Çok değerli bir Cumhuriyet aydınını kaybettik. Türkiye'nin hasret kaldığı bir devlet adamıydı. Cumhuriyetimizin sanayileşmesinin öncülerindendi. Karakteriyle de Türk milletine örnekti. Bıraktığı büyük mirası, üretim devriminin ışığı olarak geleceğe taşıyacağız.

'GENÇLERE ÖRNEK OLACAK'

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, eski TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan: Türkiyemizin yetiştirdiği önemli aydınlardandı. Hem akademik anlamda hem ekonomi anlamında küresel dünyayı iyi izleyen, ulusal reçeteler üreten bir fikir adamıydı. Sadece teoride değil, uygulamada da büyük ekonomik kuruluşlarımızın başında görevler yaptı. Türkiye onun bu aydın anlayışından çok yararlandı. Gençlerimize örnek olacak.

'MİLLİ BİR AYDINDI'

Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ufuk Söylemez: Saygıdeğer bir eğitimci, bilimciydi. Milli bir aydındı. Demir çelik sektöründe çalışmalar yaparkenden tanıyorum. Atatürkçü, Cumhuriyetçi, ülkesine bağlı biriydi. Onu yitirmiş olmanın üzüntüsü içindeyiz. Eserleriyle, yaptıklarıyla hep hatırlanacak.

'MİLLETİ İÇİN GÖREV YAPTI'

Eski Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Enis Öksüz: Teknik bilginin yanında insanı tanımak gerektiğini de anlamış ve bu konuda tahsil yapmış biriydi. Mazlumların peşinden koştu. İleri görüşlüydü. Ne tepki verilmesi gerektiğini iyi analiz ederdi. Milletine görevini yaptı. Yeni Sencer İmer’ler yetişmesini diliyorum.

'TÜRKİYE'NİN KALKINMA HAMLESİNDE ROL ALDI'

TESK Başkanı Bendevi Palandöken: Benim mahalle arkadaşım. Tecrübesi, davranış biçimiyle kendine has bir insandı. Yenilikçiydi. Devlet kurumlarının en güçlüsünün başında, Türkiye'nin kalkınma hamlesinde önemli rol oynadı.

TGB: SÖZ VERİYORUZ ÜRETEN TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Emekli Korg. Erdoğan Karakuş: Kardeşim gibi... Unutmak mümkün değil.

Türkiye Gençlik Birliği Genel Sekreteri Berke Berkil: Sencer İmer'e söz veriyoruz; tam bağımsız, üreten Türkiye için çalışacağız.

Eski TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan: Düşüncesini inanca dönüştüren nadir aydınlardandı. Yeri doldurulamaz.


Etiketler sencer imer türkiye