Rus heyet Ankara'da temaslara başladı

Görev Holding’in davetiyle Türkiye’ye gelen Rus heyetin ilk durağı Başkent oldu. İş insanlarıyla yapılan buluşmada, üretmenin önemine dikkat çekildi. Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin iki ülkenin refahı için şart olduğu vurgulandı.

Rus heyet Ankara'da temaslara başladı

AYDINLIK / ANKARA

Rusya Devlet Başkanı Putin’in yatırımlar için atadığı Artur Niyazmetov Başkanlığındaki Merkez Rusya Yatırım Konseyi Heyeti ile dün ilk toplantı Ankara’da yapıldı. Görev Holding’in davetiyle yapılan toplantıya çok sayıda iş insanı ve yatırımcı katıldı. Toplantıda, Rusya ve Türkiye’nin ikili ilişkilerinin giderek geliştiği vurgulandı.
Rus Heyet Ankara’nın ardından İzmir ve İstanbul’da da yapılacak toplantılarda, Türk girişimcilerin ilgi göstereceği projeler üzerine karşılıklı, somut görüşmeler yapacak. Toplantılarda toplam 12 ayrı sektör özelinde oluşturulan 208 projeyi Türk iş insanlarına anlatacak ve yatırım için önerilerde bulunacak.
Toplantının basına açık kısmında, Görev Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Hüseyin Tugay Şen, Moskova Devlet Üniversitesi Misafir Profesörü Prof. Dr. Mehmet Perinçek, Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Temsilcisi Aydar Gashigullin ve Merkez Rusya Yatırım Konseyi Başkanı Artur Niyazmetov birer konuşma yaptı.

H.%20Tugay%20%C5%9Een-%20Mehmet%20Perin%C3%A7ek-%20Artur%20Niyazmetov-Aydar%20Gashi%20Gullin
H. Tugay Şen- Mehmet Perinçek- Artur Niyazmetov-Aydar Gashigullin

‘ÜRETMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK’

Tugay Şen, toplantılarda Türkiye ve Rusya’nın ilişkilerinin ekonomik boyutunu masaya yatıracaklarını bildirdi. Şen üretim vurgusu yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Hepimizi farkındayız, yeni bir dünya kuruluyor. Uygarlık ve ekonominin merkezi değişiyor. İş insanları olarak bizler bu konuyu en yakından farkeden kesimi oluşturuyoruz. Bu konunun ekonomik boyutlarını ele almayı istedik. Üretmekten başka çaremiz yok. Bu kapsamda Rus konuklarımızın yatırım imkanlarını bize anlatmaları ve Türk sanayicilerimizin Rusya ile işbirliği halinde, nasıl bir üretim devrimi yapacağımızı tartışmak istedik. Türkiye’nin Avrasya ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeyi görev edindik.”

‘EKONOMİK KALKINMA REFAH İÇİN ŞART’

Prof. Dr. Mehmet Perinçek, iki ülkenin kalkınması için buluştuklarını belirterek şöyle sürdürdü:
“Günümüze bakınca da geçmişe bakınca da değişmez bir kanunla karşılaşıyoruz. Türkiye ve Rusya ne zaman savaşsa, mağlup oldular. Üçüncü taraflar kazandı. Tam tersine işbirliği içinde olunca ise iki ülke milli menfaatlerini yerine getirdi. Bölge barışı için görüşmeler yapılıyor. Biz de burada iki ülkenin ekonomik kalkınması için buluştuk. Bölge refahının kalıcılığı açısından ekonomik kalkınma rol oynuyor.”

‘İLİŞKİLERİMİZ İVME KAZANACAK’

Aydar Gashigullin, Rusya ve Türkiye’nin ticaret hacminin sürekli arttığna değindi. Gashigullin, şöyle devam etti: “Rusya Türkiye ilişkileri son derece yüksek seviyede. Ticaret hacmi sürekli artmakta. Geçen yıl ticaret hacmimiz 25 milyar dolardı. Büyük çaplı projeler yürütülüyor. Sanayi fuarında Türkiye partnerimiz oldu. Milli para birimi ile ticaret için imkanlar hazırlandı. Bilim ve kültür alanında da gelişmeler var. Bu etkinlikle de ilişkilerimiz ivme kazanacak.”

‘TÜRK İŞ İNSANLARININ ÇALIŞMA GÜCÜ VAR’

Artur Niyazmetov, Türk iş insanlarının çalışmak için istekli olduklarını gözlemlediğini söyledi. Niyazmetov, şöyle konuştu:
“Burada aklı selim, çalışmaya gücü olan insanlar var. Rusya’da bir ata sözünde ‘Zaman para demek’ derler. Bütün yatırımcılara bize zaman ayırdıkları için teşekkür ediyorum. Ticaret hacminin yüzde 64’ü Merkez Rusya bölgesine ait. Geçen sene ticaret hacmi yüzde 20 arttı. Bu iki yönlü olarak bir artış.”

MECLİS BAŞKANI ŞENTOP'TAN MESAJ

Toplantıya Meclis Başkanı Mustata Şentop, önceden belirlenmiş programı nedeniyle katılamadığını bildiren bir not gönderdi. Şentop, “Ülkemizi ziyaret edecek Rusya Yatırım Konseyi ile yapacağınız toplantıya davetinizden dolayı teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Sergey%20%20Valeryevi%C3%A7%20%20Ka%C3%A7ayev
Sergey Valeryeviç Kaçayev

İKİNCİ DURAK İZMİR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in atadığı Artur Niyazmetov Başkanlığındaki Merkez Rusya Yatırım Konseyi Heyeti, 24 Ekim İzmir 26 Ekim İstanbul’da yapılacak toplantılara katılacak. Görev Holding’in daveti üzerine düzenlenen toplantılar Merkez Rusya Yatırım Konseyi’nin de ilk yurtdışı seyahati olma özelliğini taşıyor.