Rusya: Cevap diplomatik değil pratik olacak Litvanya: Karar bizim değil AB’nin

Litvanya Rusya’nın ana karasıyla bağlantılı olmayan Kaliningrad’a giden trenlere yaptırım kararı aldı. Karar Rusya’dan sert şekilde tepki alırken, yapılan açıklamada pratik şekilde cevap verileceği ifade edildi. Litvanya ise bu kararın AB tarafından alındığını açıkladı

Rusya: Cevap diplomatik değil pratik olacak Litvanya: Karar bizim değil AB’nin
A+ A-

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Rusya'nın ana karasıyla bağlantısı olmayan Kaliningrad bölgesi çevresinde gerginlik artıyor. Geçen hafta Litvanya makamları, AB yaptırımlarına tabi malların kendi topraklarından Kaliningrad'a geçişini yasaklayacaklarını duyurdular. Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, "Litvanya 17 Haziran'dan itibaren Avrupa yaptırımlarını uygulamaya başladı. Bu, Avrupa Komisyonu'nun istişaresiyle ve Avrupa Komisyonu yönergeleri uyarınca yapıldı." AB, Litvanya'nın Rusya'nın Ukrayna'ya operasyonu sonucunda AB yaptırımlarını uyguladığını söyleyerek yaptığı açıklamayı yineledi. Yaptırımlar listesinde kömür, metaller, inşaat malzemeleri ve ileri teknoloji yer alıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD'nin Litvanya'nın yanında olduğunu söyledi ve ülkenin NATO'nun bir üye ülkeye yönelik saldırıyı herkese yapılmış bir saldırı olarak gören 5. Maddesine olan bağlılığını da vurguladı.

‘UYGUN BİR YANIT VERECEĞİZ’

Rusya, Litvanya'nın yaptırım uygulanan malların topraklarından Kaliningrad'a geçişini yasaklamasından sonra sert tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova önceki gün yaptığı açıklamada, Kaliningrad'a demir yolu taşımacılığını kısıtlamasıyla birlikte Litvanya’nın ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacağını anlaması gerektiğini söyledi. Maria Zaharova, Solovyov Live televizyon kanalına verdiği demeçte, Rusya'nın, diğer ülkelerin kararlarını "düşmanca" olarak nitelendirmesi durumunda, durumu yatıştırmak için bir "formül" bulmaya yönelik herhangi bir girişimi olmayacağını söyledi. Sözcü, "Bu tür adımlar kabul edilemez, uygun bir yanıt vereceğiz." dedi. Zaharova verilecek yanıtla ilgili, "Nasıl olacakları sorusuna gelince. Sadece diplomatik boyutta mı olacaklar? Cevap, hayır. Diplomatik boyutta olmayacaklar. Pratik yanıtlar olacak." dedi.

‘ABLUKA EYLEMİ’

Kaliningrad Bölgesi Valisi Antron Alikhanov 17 Haziran'da yaptığı açıklamada, Litvanya'nın Kaliningrad'a Rusya'dan bölgeye bazı malların geçişinin AB yaptırımları nedeniyle 18 Haziran'dan itibaren sınırlı olacağını bildirdiğini söyledi. Alikhanov, Litvanya'nın eylemlerinin yasadışı olduğunu ve anlaşmaları ihlal ettiğini, çünkü ülke AB'ye katıldığında bölgeye engelsiz geçişi garanti ettiğini söyledi. Alikhanov, malların deniz yoluyla taşınacağını da sözlerine ekledi. Rusya Federasyonu Anayasal Mevzuat ve Devlet İnşası Komitesi'ne başkanlık eden Andrey Klishas ise, ​​Litvanya'nın eylemlerini bir abluka olarak nitelendirdi ve bunun Rusya'yı çok sert ve kesinlikle meşru önlemlerle misilleme yapmaya zorlayabileceğini belirtti.

‘FİKİR AB’NİN BİZİM DEĞİL’

Açıklamalar sonrası Litvanya’dan ilginç bir açıklama geldi. Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, kararın Litvanya’ya ait olmadığını söyledi. Uygulanan yaptırımların Litvanya’ya değil AB’ye ait olduğunu söyleyen Landsbergis, "Birincisi, bunlar Litvanya'nın eylemleri değil, 17 Haziran'dan itibaren uygulanacak Avrupa yaptırımları. Şu anda yaptırımlar, demiryolları tarafından uygulanıyor. Demiryolları, müşterilerine 17 Haziran'dan bu yana yaptırım uygulanan malların çelik ve çelik cevherinden mamul diğer ürünler olduğunu bildirdi.” ifadelerini kullandı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kaliningrad'da herhangi bir abluka bulunmadığını ve karayoluyla yolcu ve mal geçişlerinin devam ettiğini, transit yasağının yalnızca AB'nin yaptırım listelerinde yer alan mallar için geçerli olduğunu söyledi.

AB’YE PROTESTO

Rusya Dışişleri Bakanlığı, yaptırımla ilgili AB’yi protesto etti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, AB'nin Rusya Temsilcisi Büyükelçi Markus Ederer'in Bakanlığa çağrıldığı bildirildi.

Kaliningrad ve Rusya'nın geri kalan toprakları arasında yük geçişinin tek taraflı Rusya karşıtı kısıtlamaların yayılmasıyla bağlantılı olduğu ve şiddetle protesto edildiği kaydedilen açıklamada, AB’nin ilgili yasal ve siyasi yükümlülüklerini ihlal eden ve gerilimi tırmandıran bu tür eylemlerin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Ederer'e, Kaliningrad'a geçişlerin tekrar sağlanması talebinin iletildiği belirtilen açıklamada, "Aksi halde misillemeler yapılacaktır." ifadesi kullanıldı.

Etiketler rusya litvanya kaliningrad tren