Rusya'dan İdlib'e hava operasyonu

Rus savaş uçakları 22 gün aradan sonra Suriye'nin İdlib kentindeki terör gruplarına yönelik İdlib'in güneyindeki Cisr El-Şuğur'a hava operasyonu düzenledi. Kremlin'den yapılan açıklamada, 'İdlib'teki son durum Tahran zirvesinde ele alınacak' denildi.

Rusya'dan İdlib'e hava operasyonu
A+ A-

Suriye'nin İdlib kentinde terör örgütü Heyeti Tahriri Şam (HTŞ) kontrolündeki bazı bölgelere Rus Hava Kuvvetleri tarafından bugün hava operasyonu düzenlendi. İdlib'in Cisir Şugur ilçesine bağlı Şagar kasabası ile Basnakol köyü arasındaki ve Türkmen Dağı'ndeki ormanlık alanlarda bazı noktaların vurulduğu öğrenildi.

Operasyona ilişkin diğer ayrıntılar:

-Büyük çaplı bir operasyon değil.

-Yerleşim yerlerinden uzak bir bölge.

-Siviller için hayati tehlike yok.

TÜRKİYE HTŞ'Yİ TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİNE ALMIŞTI

İdlib, kuzeyinde Hatay'ın Reyhanlı ilçesine, batısında Yayladağı, Güveççi'ye komşu. Bölge, savaşın çıktığı 2011'de Türkiye'ye ilk sivil göçün yaşandığı ve yabancı teröristlerin Suriye'ye en fazla geçiş yaptığı yer. Türkiye geçtiğimiz günlerde Heyeti Tahriri Şam'ı (HTŞ) terör örgütleri listesine almıştı. Bu cuma da Astana süreci kapsamında Tahran'da düzenlenecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Hamaney zirvesinde İdlib'e operasyon konusu masaya yatırılacak.

KREMLİN’DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Reuters’ın son dakika gelişmesi olarak servis ettiği haberde Kremlin’in açıklamalarına yer verildi. Kremlin tarafından yapılan açıklamada, “İdlib’teki militanlar Suriye’deki barışı engelliyor ve Suriye’deki Rus askeri üslerini tehdit ediyor” ifadesi kullanıldı. Kremlin’in, “Trump’ın Suriye’nin İdlib konusundaki uyarısı İdlib sorununun çözümü için doğru yaklaşım değildir” açıklamasını yaptığı aktarıldı.

Yapılan açıklamada, İdlib’in “terörist yuvası” olduğu ifade edilirken, “İdlib’in durumu Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin bu hafta İran’ın başkenti Tahran’da gerçekleşecek zirvesinin ana konularından biri olacaktır” denildi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın muhalifleri şu an İdlib vilayetinde yoğun olarak bulunuyor. Son dönemde diplomasi trafiğinin yoğun olarak arttığı Suriye konusunda, İdlib 7 Eylül’de İran, Rusya ve Türkiye arasında yapılacak zirvede masaya yatırılacak. Bu hafta içerisinde Tahran’da gerçekleşecek zirve bölgeye barışı getirmek için kritik önem taşıyor.

SURİYE ORDUSU DA VURMAYA BAŞLADI

Suriye ordusu da İdlib'i zaman zaman havadan vuruyor. Esad yönetimine bağlı Suriye ordusu aralıklarla İdlib'i topçu ateşiyle de hedef alıyor.

Suriye'de İdlib'e yönelik müdahaleye karşı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) geçen hafta boyunca sınır hattında güvenlik önlemlerini artırmıştı. Farklı kentlerden askeri birlik takviyesi yapılan sınır hattında, modernize edilen M-60 tankları da bulunuyor.

TRUMP'TAN DÜN GECE İDLİB TWEETi GELDİ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'tan Suriye ve müttefikleri Rusya ile İran'a sert bir uyarı geldi. Sosyal medya hesabı Twitter’dan Suriye ile ilgili paylaşımda bulunan Trump, Şam yönetiminden İdlib'e "düşünmeden" saldırmamasını istedi. Moskova ve Tahran yönetimlerini de uyaran Trump, insanlık trajedisi yaşanmasına izin verilmemesi gerektiğini öne sürdü.

Ayrıntılar gelecek...