Sanayi dönüşümünde Çin'i örnek gösterdi 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye sanayisinin bugününü anlamak ve gelecekte gitmesi gereken yolu göstermek için üretimdeki teknoloji seviyesine dikkat çekti. 

Sanayi dönüşümünde Çin'i örnek gösterdi 
A+ A-

EKONOMİ SERVİSİ 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, İSO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, "2021 yılında yaratılan katma değer içinde en yüksek payı yüzde 33.3 ile düşük teknoloji yoğunluklu sanayiler almaya devam etti. Bu veri, hâlâ düşük teknoloji yoğunluklu sanayi sarmalından çıkamadığımızın bir göstergesi. Bu alanda yüzde 40’lardan 33’lere bir gerileme var." dedi.

İHRACATTAKİ PAY DÜŞÜYOR 

Yine orta-düşük ve orta-yüksek teknolojilerin payının yüzde 53’lerden yüzde 60’lara yükselmesi umut verici bir gelişme olsa da arzu edilen noktada oluşmadığını belirten Okyay, "Yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerin payının yüzde 6.4’ten yüzde 6.1’e gerilemiş olmasının işaret ettiği gibi, sanayimizin teknolojik dönüşüm ihtiyacı halen devam ediyor. Türkiye her ne kadar yüksek teknoloji ihracatının payını artırmayı hedeflese de hem yüksek hem de orta yüksek teknolojinin ihracattaki payı düşüşte." bilgisini verdi. 

KLASİK SEKTÖRLERİ BIRAKTI 

"İhracatta yüksek teknoloji oranı OECD ülkelerinde ortalama yüzde 20 civarındayken, bizde yıllardır yüzde 3’ü geçemiyor." ifadelerini kullanan İSO Meclis Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Günümüz dünyasında yüksek teknoloji ürünleriyle yüksek katma değer yaratmadan, dış pazarlardan uzun dönemli gelir üretebilmemiz mümkün görünmüyor. Çin’deki dönüşüm buna çok güzel örnek… Çin artık klasik sektörleri diğer ülkelere bıraktı, kendine yüksek teknoloji ürünlerin ihracatında büyüme hedefi koydu. Biz de hem kaynakların doğru ve verimli kullanılacağı kapsayıcı politikalar, hem de bu hedef ile tutarlı eğitim, Ar-Ge patent üretme kabiliyetini destekleyen iklim ve sosyal politikalarla yüksek teknolojiyle büyümeyi kendimize amaç edinmeliyiz."