'Seçim sonuçlarını ekonomik kriz belirledi'

31 Mart yerel seçim sonuçlarını Rus basınına değerlendiren Dr. Mehmet Perinçek, 'Türk ekonomisi, bugün dışardan gelen sıcak paraya bağımlı. Liberal ekonomik politika, Türkiye'nin üretici güçlerini zayıflattı. Bu sebeple seçim sonuçları, Türk halkının bu politikalara tepkisini yansıtıyor' dedi.

'Seçim sonuçlarını ekonomik kriz belirledi'

Dr. Mehmet Perinçek, Rus Tsargrad kanalına Türkiye'deki seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Perinçek özetle şunları söyledi:

"Türkiye'deki seçim sonuçlarını ekonomik kriz belirledi. Tabii ki bunda ABD'nin Türkiye'ye karşı ekonomik operasyonu rol oynadı. Ancak altını çizmek gerekir ki, hükümetin uzun süredir yürüttüğü liberal ekonomi politikası, Türk ekonomisini zayıflattı. Bu politika, Amerika'nın ekonomik müdahalesine zemin hazırladı ve buna karşı savunmasız bıraktı. Ekonomik kriz, çok ciddi köklü sorunlardan kaynaklanıyor. Türk ekonomisi, bugün dışardan gelen sıcak paraya bağımlı. Liberal ekonomik politika, Türkiye'nin üretici güçlerini zayıflattı. Bu sebeple seçim sonuçları, Türk halkının bu politikalara tepkisini yansıtıyor.

Türkiye, ciddi ekonomik ve jeopolitik sorunlarla karşı karşıya. ABD karşısında geri adım ya da ona teslim olmak bu sorunları derinleştirir. Türkiye, ekonomik ve jeopolitik sorunlarını ancak Avrasya ülkeleriyle işbirliği içinde çözebilir. Türkiye, liberal ekonomik politikalardan kurtulmalı ve milli üretici güçleri desteklemeli. Eğer Türkiye, Avrasya'da yerini alır ve milli ekonomisini geliştirirse, o zaman Amerikan tehdidi Türk milli çıkarlarına zarar veremez."