Şeker İş'ten Alp Hindi'ye: Atılan işçiler geri alınsın

Anayasal haklarını kullanarak örgütlendikten sonra işten çıkarılan Alp Hindi işçileri, işverenden sendikal çalışma hakkına saygı duymasını istedi. Sendika, sürecin takipçisi olacağını söyledi.

Şeker İş'ten Alp Hindi'ye: Atılan işçiler geri alınsın
A+ A-

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş) yetki başvurusunun ardından işten çıkarılan dört Alp Hindi işçisi için fabrika önünde açıklama yaptı. Sendika üyeliğinin anayasal bir hak olduğu hatırlatılarak işçilerin işe iadesi talep edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ancak ülkemizde tüm bu yasal ve anayasal haklara rağmen, hâlâ işçiler sendikalı oldukları için işten çıkartılmakta, en demokratik haklarının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. İşçilerin insani ve demokratik taleplerine kulak tıkayan bu anlayışın bir temsilcisi olan Alp Hindi fabrikası, yıllardır işçilerine uzun çalışma saatleri dayatmış ama asla fazla mesai ücreti ödememiş, çalışanlarını düşük ücrete mahkûm etmiştir. Sürekli iş kazalarıyla ve ağır çalışma koşullarıyla mağdur edilen Alp Hindi işçileri demokratik haklarını kullanarak sendikalı olduklarında da hiçbir gerekçe gösterilmeksizin işten atılmışlardır.

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

“Şeker-İş olarak üye işçilerimizin haklarının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Yaşanan olay vesilesiyle bir kere daha görüyoruz ki bu hukuksuzluklara karşı işçilerin örgütlenmekten ve güçlerini birleştirmekten başka bir çıkar yolu yoktur.

“Bizler buradan Şeker-İş Sendikası olarak Alp Hindi işverenine, katı ve kabul edilemez tutumlarından vazgeçmelerini, sendikalı çalışma hakkını tanımalarını ve sorunun diyalog yolu ile çözülmesi gerektiğini ifade ediyor, sendikalı oldukları için atılan işçi arkadaşlarımızın işe geri alınması çağrısında bulunuyoruz. Emek ve sendika karşıtı tavrından vazgeçerek, iş barışını bozmamasını ve yasalara saygı göstermesini istiyoruz.”

Etiketler şeker-iş senidkası alp hindi