Sığınmacılara saldıran ırkçı gruba dikkat

Kendilerine Ataman Kardeşliği diyen grup, sosyal medyada sığınmacıları tehdit ediyor, nazi sembolleri paylaşarak katliam çağrıları yapıyor. Grubun sloganı, “Irkın için öldür!” Her üyesine silah taşımayı zorunlu tutan gruba, Ukraynalı neonaziler de destek veriyor.

Sığınmacılara saldıran ırkçı gruba dikkat
A+ A-

KAAN ARSLAN

Türkiye’deki sığınmacılara karşı nefret söylemleri sürüyor. Suriyeli ve Afgan sığınmacılar, ırkçı söylemlerle hedef alınıyor. Bazı kesimler sığınmacılara karşı şiddet çağrıları yaparak halkı kışkırtmaya çalışıyor. Bu tür çağrı yapanlardan biri de “Ataman Kardeşliği” olarak adlandırılan grup.

Ataman Kardeşliği, sosyal medyada ırkçı söylemleriyle sığınmacılara tehdit yöneltiyor, nazi sembolleri paylaşarak katliam çağrıları yapıyor. Suriyeli sığınmacıların iş yerlerini basıp yaktığını ileri süren gruba sosyal medyada çoğunlukla Ukraynalı hesaplardan destek veriliyor. Grubun sloganı ise “Irkın için öldür!”

Grubun üyelerinin sosyal medya paylaşımlarında, İstanbul, Ankara, Erzurum’daki bazı sığınmacılara bıçaklı saldırıda bulundukları öne sürülüyor. Grubun internet ortamında paylaştığı videolarda, bıçaklı saldırı için kamplarda eğitim aldıkları görülüyor.

Sosyal medyada yaklaşık 1 yıldır yer alan ve buradan sığınmacılara karşı kışkırtıcılık yapan grubun hesapları yakın zamanda kapatıldı. Bunun üzerine harekete geçen Ataman Kardeşliği, 14 Nisan’da sosyal medya yeniden hesaplarını açtı. Telegram grubunda 600’ü aşkın üye bulunan grup, buradan üyelerine doktrin metnini de paylaştı.

Emniyet kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre bu grubun İstanbul, Ankara, Erzurum gibi illerde faaliyet yürüttüğü biliniyor. Bazı faaliyetleri sonucu örgüt elemanları  gözaltına alınsa da bir süre sonra serbest bırakıldı. Öte yandan benzer faaliyetler yürüten başka grupların da bulunduğu bildirildi. Kaynaklar, grubu takip ettiğini ve konuyla ilgilendiklerini bildirdi.

DOKTRİNLERİNDE ŞİDDET ÇAĞRISI

Ataman Kardeşliği’nin doktrin metninde şiddetin gerekliliği, ırkçılığın lafla ve internet ortamında yapılmaması gerektiği anlatılıyor. Grup, “ırkçı görüşler sokağa yansımadığı sürece asla başarılı olamaz” diyerek şöyle şiddet çağrısı yaptı:

“Türkçü hareket sokaklara yansımadığı ve toplumda karşılık bulmadığı takdirde asla başarılı olamayacaktır. Unutmayın ki ırkçılık sosyal medyada değil sokakta yapılır. Ülkemizde her geçen gün mülteci ve diğer etnik toplulukların sayısı artmaktadır. Türk ırkının geleceği hayati bir önem taşımaktadır. Bir kimse hayatı boyunca etniklere hiçbir fiziki zarar vermemişse bu kişi bizim için ırkçı değildir ve ırkçı olduğunu iddia etmesi de gülünçtür. Hayatı boyunca bir etniğe bile saldırmayan kişiler sosyal medyada ırkçılık davası gütmektedir.

“Türkçülüğün başarısı için şiddet ile harmanlanmış sokak faaliyetleri oldukça önemlidir. Bu düşünce en başından beri fedakarlık isteyen bir düşüncedir. Bu düşünce kan isteyen bir düşüncedir. O yüzden bu kutsal düşünceye gerekli olan fedakarlığı veremeyen kişiler bizim için Türkçü değildir.

“Bir toplumda ırk bilincini yükseltmenin en iyi yolu şiddeti toplumsal olarak yansıtmaktır.”

Faşist neonazi grup, doktrinlerinde saldırı düzenleyeceği toplumlar arasında da bir sıralama yaparak yabancı millet mensuplarına açıktan tehditte bulunuyor. Birincil öncelikli saldırı sırasında Araplar, Kürtler, Afganlar, Pakiler; ikincil öncelikli saldırı sırasında Yahudiler, Zenciler, Farslar; üçüncül öncelikli saldırı sırasında ise Ermeniler, Rumlar, Çerkesler ve Arnavutlar yer alıyor.

Operasyonların akşam ve gece yapılmasının önerildiği metinde şiddetin dozunun artırılması, dövmenin ardından silahla yaralamanın gelmesi gerektiği söyleniyor. Grup, bu çağrıdan ötürü her üyesine silah taşımayı zorunlu tutuyor.

AZAK TABURU BAĞLANTISI

Faşist Ataman Kardeşliği grubuna Ukrayna’daki faaliyet yürüten neonazi grubu Azak Taburu da destek veriyor. Bazı Azak Taburu üyeleri, kollarına Ataman Kardeşliği armasını da yapıştırıyor.

Öte yandan faşist grubun sosyal medyadaki paylaşımlarını Ukrayna merkezli hesaplar destekliyor. Grup üyelerinin de Ukrayna’yı desteklediği görülürken karşılıklı ortak Nazi söylemlerinde bulundukları da görülüyor.

ZAFER PARTİSİ’NE DESTEK GLADYO’YA GÖNDERME

Ataman Kardeşliği üyesi olduğunu belirten hesaplar, sosyal medyadan Zafer Partisi’nin sığınmacı karşıtı politikalarına destek de veriyor. Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ’ın fotoğrafını paylaşan hesaplar, “Bütün mülteciler sonunda gitti ama neden evimin önünde beyaz Toros var.” açıklamasını yaparak Gladyo’ya da gönderme yaptılar. Faşist grubun üyeleri, sosyal medyada Zafer Partisi’ne tepki gösterilen paylaşımlara karşı da destek amaçlı kampanya yürüttü.

Ümit Özdağ ise grubun partileriyle ilgisi olmadığını açıkladı ve geçen hafta suç duyurusunda bulundu.

O GAZETECİ CIA BAĞLANTILI

Neonazi Ataman Kardeşliği grubu hakkında bugüne kadar yalnızca Lindsey Snell isimli Amerikalı gazeteci tarafından yapılması dikkat çekti. Önceki yıllarda ABC News, MSNBC gibi haber kuruluşlarında çalışan Snell, ABD’de gölge dışişleri olarak nitelendirilen Dış İlişkiler Konseyi’nin yayın organı Foreign Policy’de de bir süre görev aldı.

Kafkaslar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da serbest gazetecilik yapan Snell, Temmuz 2016’da Suriye’de bulunduğu sırada terör örgütü Nusra Cephesi tarafından kaçırıldı. 2 hafta sonra terör örgütünden kaçan gazeteci, Suriye sınırında Türkiye tarafından, askeri bölgeyi ihlal suçundan yakalanarak tutuklandı. 67 gün hapis kalan Snell, Ekim 2016’da serbest bırakıldı.

Haberlerinde Türkiye karşıtlığı yapan Snell, Azerbaycan’ı Karabağ’da “işgalci” olduğunu iddia ediyor. Öte yandan Snell, FETÖ tutuklusu Mehmet Baransu’nun da serbest bırakılması kampanyasına destek verdi. Bazı kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre Snell’in CIA bağlantısı olduğu belirtiliyor.

TÜRK ASKERLERİNİ İFŞA ETTİ

Snell, sosyal medya üzerinden bazı Türk askerlerini de ifşa etti. Twitter ve Tinder gibi uygulamalarda Türk askerleriyle iletişim kuran ve askeri harekatlar hakkında bilgi toplamaya çalışan Snell, bu konuşmaların ekran görüntülerini kişisel hesaplarından yayınladı.

Etiketler neonazi ataman kardeşliği ukrayna azak taburu terör saldırı Terör ırkçı sığınmacı