Suriye gazetesi El Vatan'ın iddiası: Türk heyeti Şam'da

Suriye Hükümeti'ne yakınlığıyla bilinen El Vatan gazetesi üst düzey istihbarat ve askeri yetkililerden oluşan Türk heyetinin Şam'a giderek görüşmelere başladığını yazdı.

Suriye gazetesi El Vatan'ın iddiası: Türk heyeti Şam'da
A+ A-

Suriye'de sahanın yeniden hareketlenmesi üzerine üst düzey bir Türk heyetin Şam'a gittiği iddia edildi.

Suriye'nin en çok satan günlük gazetesi El Vatan'da yayımlanan habere göre; Türk heyet üst düzey istihbarat ve askeri yetkililerden oluşuyor. Gazeteye konuşan Suriyeli bir kaynak ise heyetin geldiğini doğrulayarak, Suriye ve Türkiye arasındaki ilişkilerin krizin en şiddetli anlarında bile kopmadığını söyledi. Aynı kaynak, Rusya'nın arabuluculuğunda başlayan görüşmelerin yakında iki ülke tarafından da duyurulacağını iddia etti.

SAHA YENİDEN HAREKETLENDİ

Suriye'de son günlerde hem İdlib hem de Fırat'ın doğusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. El Vatan haberinde Türk ve Suriyeli heyetler arasında hangi konularda görüşme yapıldığının bilgisi paylaşılmazken, ziyaretin Lavrov-Çavuşoğlu görüşmesiyle aynı güne denk gelmesi dikkat çekiyor. Özellikle “SDG'nin başkenti” denilen Ayn İsa kasabasında bir aydır yaşanan gerginlik üzerine, Rusların SDG'den bölgeyi Suriye Hükümeti'ne terk etmesini istediği, Türkiye'nin de terör örgütüne yönelik yeni bir operasyon mesajı verdiği biliniyor. Lavrov-Çavuşoğlu görüşmesinde Ayn İsa ile ilgili hangi kararın alındığı henüz bilinmiyor.

GÖRÜŞME SİNYALİ VERİLMİŞTİ

Türk ve Suriyeli yetkililer; yakın zamanda iki ülke arasında doğrudan bir diyalog kurulabileceğinin mesajını vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Eylül'de Twitter hesabından bir mesaj yayımlayarak her konuda diyaloğa açık olduklarını söylerken, Suriye'nin merhum Dışişleri Bakanı Velid Muallim de Türkiye ile askeri bir çatışma aramadıklarını, diyalog yoluyla sorunları çözülebileceklerine inandıklarını ifade etmişti.

İki ülke arasındaki ilk resmi temas ise 14 Ocak 2020'de Moskova'da gerçekleşmişti. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük arasında yapılan görüşmede; İdlib'deki göç dalgası, ateşkes süreci ve PYD terörüyle alakalı olası bir işbirliği ele alınmıştı.

ANKARA'DAN ŞAM'A 'DEYREZOR'A YÖNEL' MESAJI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, iki hafta önce yaptığı bir değerlendirmede, Suriye Hükümeti'nin “stratejik bir hata” yaptığını belirterek, şu mesajı vermişti:

“Rejim stratejik olarak hatalar yapıyor. Rejim İdlib’e asker yığıyor. Biz işgal edeceğiz demiyoruz, rejimin oradaki insanları katletmesine engel olmak için orada bulunuyoruz. Burada durmamızdan dolayı rejimin kaybı yok. Bekçi gibi duruyoruz ama öbür tarafta (Deyrezor) petrol gidiyor. 'Adam bazı grupları organize ediyor petrol gidiyor oraya bak' diyoruz. Bizim birinci hedefimiz hudutlarımızın halkımızın güvenliği, orada oluşuma, çukur koridor hat buna müsaade etmeyeceğiz. Bunu her yerde söyledim 83 milyonu öldürürsünüz bu koridoru kurarsınız.”