Türk Çin dostluğuna FETÖ'cülerden Uygur kışkırtması

FETÖ denetimindeki Uygur ayrılıkçıları, Çin ile Türkiye’nin arasını açmak için tertipler düzenliyor. Doğu Türkistan dernekleri kışkırma eylemleri yapıyor

Türk Çin dostluğuna FETÖ'cülerden Uygur kışkırtması
A+ A-

AYDINLIK / ŞANGHAY

FETÖ’nün Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) ile Türkiye’nin ilişkilerini bozmak için, Uygur ayrılıkçılarını kullanarak tertipler düzenlediği ortaya çıktı. FETÖ’nün propaganda birimleri, denetimlerindeki Uygurlara eylemler yaptırıp, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, Çinli Müslümanları cihada çağırdığını” ileri süren Çince ve İngilizce yayınlar yapıyorlar.

PROVOKATÖR EYLEMLER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 3 Ağustos 2017’de Pekin’de “Çin’in güvenliğini kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz. Gerek ülkemizde gerek bölgemizde Çin’e yönelik hiçbir olumsuz faaliyete izin vermiyoruz” açıklamasından sonra faaliyetleri sınırlanan CIA ve FETÖ bağlantılı Uygur dernekleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı Harekatı’na halkın verdiği destek eylemlerini kullanılarak piyasaya çıkartıldılar. Eylemleri düzenleyen kuruluşların her ikisi de FETÖ bağlantılı. Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği ve Dünya Uygur Kongresi’nin denetimindeki Kayseri merkezli Doğu Türkistanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (DTKDD) öncülüğünde, Zeytinburnu Askerlik Şubesi önünde, 22 Ocak 2018’de toplanan bir grup Uygur ayrılıkçısı, askere alınma dilekçesi verme görüntüsüyle Çin karşıtı sloganlar ve Doğu Türkistan ayrılıkçılığının simgesi olan bayrak ve pankartlarla izinsiz gösteri ve yürüyüş yaptılar. Maarif Derneği Başkanı Hidayet Oğuz ve DTKDD Ankara Şube Başkanı Hayrettin Efendigil, Çin’i suçlayan konuşmalar yaptılar. Askerlik Şubesi Başkanı Albay Halil Akar da teşekkür konuşması yaparak grubu cesaretlendirdi.

Maarif Derneği ile FETÖ’nün Ergenekon tertibine zemin oluşturan suikastlara karışmasıyla tanınan Alperen Ocakları birlikte, 28 Ocak’ta Eyüp Sultan Camisi’nde, bu kez mevlit okutma adı altında Çin karşıtı gösteri yaptılar. Camiye bazı Uygur ayrılıkçılarının Türk askeri üniformasıyla gelmesi dikkat çekti. Yasal olmayan bu duruma yetkililer sessiz kaldı.

ANKARA’DA KIŞKIRTMA

İstanbul’daki eylemlerden cesaret bulan aynı Uygur ayrılıkçı gruplar, 4 Şubat 2018’de Çin’i protesto etmek için Ankara’da Kuğulu Park’ta gösteri yaptı. Dünya Uygur Kongresi’nin bir önceki dönem Başkan Yardımcısı olan Seyit Tümtürk, bu kez DTKDD Genel Başkanı olarak, polis barikatlarını zorladı, “Ölsek de Çin Büyükelçiliği’ne gideceğiz” diye topluluğu kışkırttı. Topluluk ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ricası üzerine dağıldı.

Mart ayında ise üç kışkırtıcı eylem sahneye konuldu. 4 Mart’ta Maarif Derneği öncülüğünde, yine Alperen Ocakları ile birlikte Eyüp Sultan meydanında, Zeytin Dalı Harakatı’na destek adı altında ayrılıkçı gösteri yaptılar. Nitekim, Alperen Ocakları Başkan Yardımcısı Kürşat Mican’ın Çin’i suçlayan konuşması, asıl maksatlarını ortaya çıkardı. Adım adım mevzi kazanan Uygur ayrılıkçıları asıl gösteriyi 10 Mart’ta, Hatay’ın Hassa ilçesinde yaptılar. Türkiye’nin her yanından gelen ve kendilerini ‘Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği’ adı altında yasal olmayan bir örgütle tanımlayan topluluk, Çin’i suçlayan ve Doğu Türkistan’ın bağımsızlığını isteyen pankartlar ve dövizler taşıyarak gösteri yaptılar. Seyit Tümtürk, topluluk adına konuşmalar yaptı, dualar etti.

TÜMTÜRK HAZIRLATTI

Seyit Tümtürk’ün başını çektiği grupta, 150 kişi Türk askeri kıyafetleri giymişti. Bu sırada, Twitter ve Instagram’da yaygın olarak dağıtılan bir video piyasaya sürüldü. Sözde Afrin’de çekildiği iddia edilen videoda, üzerine Türk Bayrakları ve mavi Doğu Türkistan bayrağı işlenmiş askeri kamuflajlar giymiş bir grup Uygur Türkü Çin karşıtı sloganlar atıyor, yine asker üniformalo bir Uygur, bozuk bir Çinceyle, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e küfür edip kehditler savuruyordu.

Aydınlık’ın ulaştığı, Uygur diasporasının Türkiye’deki önemli isimlerinden biri, Hassa’da yapılan gösterinin İstanbul’daki Uygur kuruluşlarıyla hiçbir alakası olmadığını söyledi. Söz konusu görüntüleri çeken kişilerin arkasında Seyit Tümtürk bulunuyordu ve Soros Vakfı ve NED gibi merkezlerden finanse ediliyordu. Seyit Tümtürk’ün yakın akrabaları ise FETÖ’den tutuklanmıştı.

FETÖ YAYDI

Söz konusu videonun çekildiği 10 Mart gününe gittiğimizde, videonun en eski tarihli paylaşımının, ‘Salih Hudayar’ isimli, Amerika’da yaşayan bir Uygur olduğunu iddia eden bir gencin Twitter (https://twitter.com/salih_hudayar) hesabından yapıldığını görüyoruz. Hudayar, Oklahoma Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyor ve kendini ‘Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi uluslararası ilişkiler sorumlusu’ olarak tanıtıyor. Hudayar’ın aynı hesaptan, Seyit Tümtürk’ün başını çektiği Doğu Türkistan Bağımsızlık Hareketi ismiyle 17-19 Mart’ta Amsterdam’da düzenlenen toplantının fotoğraflarını da paylaştığı görülüyor.

BOZKURT DEVREDE

Söz konusu video 10 Mart günü servis edildikten sonra günlerce neredeyse hiç haber olmadı, ama iki farklı sitede aynı anda yayınlanan bir yazı hariç. Yazı, firari FETÖ’cü, Daily Zaman’ın eski Ankara temsilcisi Abdullah Bozkurt’un kaleminden. Bozkurt’un olaydan hemen sonra 11 Mart’ta yayınladığı yazı, Stockholm Özgürlük Merkezi (Stockholm Center of Freedom) tarafından ve Turkish Minute haber sitesinden yayınlandı. Turkish Minute, Fetullahçı Terör Örgütü’nün, Türkiye’yi Batılı merkezlere İngilizce dilinde şikâyet ettiği haber sitesi. Kendilerini “Türkiye’de basına karşı eşi görülmemiş baskıların olduğu bir ortamda, gerçekleri uluslararası kamuoyuna duyurmak amacıyla, kendilerini ve ailelerini riske atarak yayın yapan gazeteciler” olarak tanıtıyorlar.
Daha önce, Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesi olayında gündeme gelen Abdullah Bozkurt’un, katil Mert Altıntaş ile bağlantıları ortaya çıkmıştı. Bozkurt’un, saldırıdan tam üç gün önce yine Turkish Minute sitesinden ‘Artık Türkiye’de Büyükelçilerin Güvenliği Yok’ içerikli bir twit yayımlayarak, Büyükelçi Karlov’u adeta hedef gösterdiği belirlendi.
Bozkurt, 11 Mart günkü yazısında, Afrin’de çekildiği iddia edilen videoya dayanarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve milliyetçi ortaklarının, başta Uygurlar olmak üzere, Çinli Müslümanları kendi vekâlet savaşları için ‘cihada çağırdığını’ iddia ediyor. Cihatçı zihniyetin Uygurların aklına böylece yerleştirildiğini iddia eden Bozkurt, Uygurların ‘savaş alanında ancak Rusya’daki Çeçenlerle karşılaştırılabilecek derecede vahşi’ olduğunu da eklemeden geçmiyor.

ÇİN’DEKİ FETÖCÜLER DE HAREKETLENDİ

FETÖ’nün Çin’deki haber sitesi olarak tanınan ve sıklıkla Türkiye’yi karalayan, FETÖ ve PKK/PYD güzellemeleri yapan T27.com ve ona bağlı WeChat hesapları üzerinden yayınlar da 17 Mart’ta başladı. Abdullah Bozkurt’un yazısının Çince çevirisi hızla yayıldı. Şikayet üzerine, T27’nin WeChat hesabındaki yazı engellendi. Ancak site yayına devam ediyor.
FETÖ’nün baş propagandacısı edasıyla yazan Bozkurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarını ‘ancak IŞİD ya da El Kaide liderlerinin konuşmalarında duyabileceğimiz türden’ diye niteliyor. Erdoğan’ın Kur’an’dan örnekler vererek kendi vekâlet savaşını Cihat olarak lanse etmeye çalıştığını iddia eden Bozkurt, bunun sadece Batı karşıtlığı değil aynı zamanda Rusya, Çin gibi ülkelere de tehdit içerdiğini savunuyor.Yazısında Doğu Perinçek’e de değinmeden geçemeyen Bozkurt, Erdoğan’ın muhaliflere, özellikle de baskılara karşı ‘dimdik duran’ Gülen Hareketi’ne karşı otokratik yönetiminin, Perinçek’in kendisine verdiği desteğe bağlı olduğunu iddia ediyor. Bozkurt ayrıca, Pekin’deki Çin Komünist Partisi önderliği ile sıkı ilişkileri olan Doğu Perinçek’in, ‘istihbarat ve ordu içindeki adamlarıyla Uygurları cihat için örgütlemesinin ironik’ olduğu ‘yorumunu’ yapıyor.

OSMAN EROL DURUR MU?

t27.com’da Çince yazının yayınlandığı gün, Cihan Haber Ajansı’nın Pekin temsilcisi Osman Erol, Twitter’dan sahte isimle Vatan Partisi Çin Temsilcisi Adnan Akfırat’ı, ‘Uygurlara gizlice Türk pasaportu vererek destek olmakla’ suçladı.

Uygur ayrılıkçılığı konusunda önde gelen uzmanlardan biri olan Akfırat’a böylesi bir suçlama yapılması, FETÖ’nün Çin’de çok sıkıştığı biçiminde yorumlandı. Osman Erol’un hedef aldığı ikinci isim, Çin Günlüğü web sitesini yayınlayan işadamı Yavuz Selim Şen. Şanghay’da yaşayan Şen, Fetullahçılara en başından beri açık tavır almasıyla biliniyor.
Osman Erol’un uydurması şöyle: “Bunlar Çin’deki Uygurlarla ilişki kurup onlara gizlice Türk pasaportu temin ediyorlar. Aşağıdaki isimler, aşırıcıların destekçi ve takipçileri. Adnan Akfırat, Perinçek’in sağ kolu ve Soğuk Savaş uzmanı. Özel istihbarat faaliyeti yürütüyor. Çin’deki masum insanları tehdit ediyor. Ceo Yavuz, AKP’nin k...ği İç İsleri Bakanı’nın akrabası olduğunu iddia ediyor. Türkiye için özel istihbarat topluyor. Tacir kimliği altında MİT için çalışıyor.”

KİM KİMDİR?

*Gül’ün himayesinde Seyit Tümtürk: Merkezi Kayseri’de olan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği (DTKDD) Genel Başkanı. Rabia Kadir Başkanlığı’ndaki Dünya Uygur Kongresi’nin bir önceki dönem başkan yardımcısı. AKP Hükümeti’ne yakın görünmek için bu görevinden çekildi. Ancak DTKDD, Dünya Uygur Kongresi’nin Türkiye’deki şubesi olarak faaliyetlerine devam ediyor. Önceki dönemlerde Türkiye’deki Uygurlar arasında ciddiye alınmayan Seyit Tümtürk’ün ön plana çıkması AKP Hükümeti’yle başladı. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kayseri’den beri tanışıyorlar. Gül, Seyit Tümtürk’e kol kanat gerdi. Tümtürk’ün Tayyip Erdoğan’ı Çin ve dünya karşısında zora sokan son eylemlerde Gül’ün de teşviğinin olduğu belirtiliyor. Tümtürk, Uygurlar arasında FETÖ ile en fazla içli dışlı olan kişi. Kayseri’de bazı akrabaları FETÖ’den tutuklular.


* NED destekli, Pakistan eğitimli Hidayetullah Oğuz: Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı. FETÖ’nün MİT ve Emniyet’i denetim almasından sonra NED’in sağladığı mali imkanla bu dernek 2006 yılında kuruldu. Oğuz, AKP iktidarı öncesinde Türkiye’de tanınan biri değildi. Pakistan’da eğitim gördü. Çin’de FETÖ’nün yöneticilerinden Salih Tınmaz, Maarif Derneği’ne gidip, “Doğu Türkistan dramı” konusunda konferans verdi. Sincian Uygur Özerk Bölgesi’nden Suriye’deki IŞID ve El Nusra kamplarına militan taşınmasında etkin rolü olan dernek, Çin karşıtı protestolarda başı çekiyor. 9 Temmuz 2015’te Tayland İstanbul Başkonsolosluğu’na yönelik terör eylemi de Maarif Derneği’nin düzenlediği eylem de meydana gelmişti. ?


* CIA’nın kara propaganda elemanı Abdullah Bozkurt: FETÖ’nün İngilizce yayın yapan Today’s Zaman gazetesinin eski Ankara Temsilcisi olan Abdullah Bozkurt, 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce İsveç’e kaçtı. Türkiye’yi , Türk Silahlı Kuvvetleri’ni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i karalamak için akıl almaz uydurmalar yapmasıyla ünlü. İngiliz Daily Express gazetesinin “Türkiye gizli bir silahnma planıyla atom bombası yapıyor” uydurmasının dayanağının Bozkurt olduğu ortaya çıkmıştı. Stockholm Center for Freedom adlı paravan kuruluşla, yalanları belge diye Hollanda Parlamentosu’na ve AB Parlamentosu’na raporlar verdi. Rusya Federasyonu Büyükelçisi Karlov suikastinin planlayıcılarından olduğu savıyla soruşturuluyor.


* Yalan haberlerin Çin temsilcisi Osman Erol: Cihan Haber Ajansı’nın eski Pekin Temsilcisi. Çinli eşi aracılığıyla Çin’de oturum izni var. FETÖ’nün 15 Temmuz sonrasında Çin’de oluşturduğu “kara propaganda timi”nin üç elemanından biri. Twitter’da açtıkları sahte hesaplardan, havuzda toplanan istihabaratları değerlendirip yalan uydurma konusunda yetkili. CIA marifetiyle Urumçi’de meydana gelen 5 Temmuz 2009 olaylarında Türkiye kamuoyuna yanıltmak için “10.000 kişi öldürüldü, 100.000 kişi gözaltında” imalatını yapar kişi. Nereden aldığı belli olmayan “dr” sıfatıyla Çin’de Türkiye karşıtı propaganda yürütüyor.