'Türkiye ŞİÖ'ye üyelik yolunda'

Sputnik'ten Elif Sudagezer'e konuşan tarihçi Dr. Mehmet Perinçek, Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üyelik yolunda olduğuna işaret etti

'Türkiye ŞİÖ'ye üyelik yolunda'

Dr. Mehmet Perinçek, Sputnik'e yaptığı açıklamada Aleksey Yerhov'un Rusya'nın yeni Ankara Büyükelçisi olarak atanmasının Türkiye-Rusya ilişkilerine yönelik olumlu etkisine değindi.

Perinçek "Sayın Yerhov, daha önce Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu olarak da görev yapmıştı. O dönemde kendisinin önemli başarılar elde ettiğini bizzat gözlemlemiştik. Şimdi de Büyükelçi olarak göreve başlaması, Türkiye ve Rusya'nın kuracağı stratejik iş birliğinde önemli rol oynayacak" dedi.

İki ülke arasında her saniyenin önemli olduğuna değinen Perinçek "Dünya, üçüncü bir dünya savaşı ihtimalini bile tartışıyor. Bir yandan Körfez gerilimi, bir yandan Suriye'deki savaş… ABD ile Rusya neredeyse sıcak bir çatışmanın eşiğinde. Benzer şekilde, Türkiye ve ABD de, Suriye ve Kuzey Irak konularında karşı karşıya gelmiş durumda. Söz konusu koşullara bakıldığında, daha önce Rusya ve Türkiye'nin birbirine hiç bu denli ihtiyacı olan bir dönemin yaşanmadığını söylemek zor değil" dedi.

'ABD KAYBEDİŞ SÜRECİNDE'

Türkiye ve Rusya'nın ilişkisinin stratejik ortaklığa evrildiğine ve bunun bir zorunluluk olduğuna işaret eden Perinçek "Türkiye, Rusya ile ilişki kurmadan ekonomisini ve toprak bütünlüğünü ayakta tutamaz. Rusya içinse ABD'ye karşı Türkiye'yle iş birliği yapması son derece önemli. Bu sebeple var olan iş birliğinin stratejik ortaklığa gitmesi kaçınılmaz" diye konuştu.

Gidişatın Türkiye'nin yakın bir zamanda Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üye olmasıyla sonuçlanacağı öngörüsünde bulunan Tarihçi Perinçek "ABD Başkanı Donald Trump'ın vaat ettikleriyle icraatları çok farklı. Bir şekilde Amerikan derin devleti Trump'ın içe dönme politikasına izin vermedi. Ancak ABD için kaybediş süreci başladı. Zira artık ne Kuzey Kore'ye diş geçirebiliyor, ne Suriye'de istediği sonucu elde edebiliyor. Hatta Katar konusunda bile çuvallamaya başladı" ifadelerini kullandı.

'DÜNYANIN GELECEĞİ ÇOK KUTUPLULUK'

Dünyanın geleceğinin 'çok kutupluluk' olacağını söyleyen Perinçek "Görünen o ki beş yıl içerisinde ABD, dünyanın hakimi olduğu iddialarını tamamen bir kenara bırakacak. Dünyada çok kutupluluk egemen olacak. Ancak bu çok kutupluluğun oturması tabii ki zaman alacak" dedi.