Xi Jinping üçüncü kez Devlet Başkanı: Yeni hükümet göreve başladı

Çin'in lideri Xi Jinping, Çin Halk Cumhuriyeti tarihine geçerek üçüncü dönemde de seçilen ilk Devlet Başkanı oldu. Büyük Halk Salonu’nda yapılan oylamada Xi, delege oylarının tamamını (2 bin 952) aldı. Oturumda meclis başkanı ve devlet başkan yardımcısı da seçildi

Xi Jinping üçüncü kez Devlet Başkanı: Yeni hükümet göreve başladı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Çin Halk Cumhuriyeri Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin Ulusal Halk Meclisi’nin başkent Pekin'de devam eden 14. döneminin 1. Genel Kurulu'nda yeni dönemin lideri olarak yemin etti. Daha önce 2013 ve 2018'de iki kez devlet başkanı seçilen, 10 yıldır görev yapan Xi, 5 yıllığına yeniden seçilerek, Çin Halk Cumhuriyeti tarihinde devlet başkanlığını üçüncü dönme taşıyan ilk isim oldu. Xi, ayrıca Merkezi Askeri Komisyon Başkanlığına da yeniden seçilerek ordunun başındaki başkomutan konumunu sürdürdü.

Kongrede devlet başkanı yardımcılığına ise Han Zheng, Meclis Başkanlığına da Zhao Leji seçildi. Xi, Zhao ve Han, yemin ederek görevlerine başladı.

Xi Jinping

SAĞ YUMRUK HAVADA: HALKA SADIK KALACAĞIMA YEMİN EDERİM

Yeniden Devlet Başkanı seçilmesinin ardından Xi sağ yumruğunu havaya kaldırarak ve sol elini Çin Anayasası’nın üzerine koyarak yemin etti.

"Çin Halk Cumhuriyeti Anayasası’na sadık kalacağıma, anayasanın otoritesini koruyacağıma, yasal yükümlülüklerimi yerine getireceğime, anavatana sadık kalacağıma, halka sadık kalacağıma yemin ederim" dedi ve görevlerini dürüstlük ve sıkı çalışmayla yerine getireceğine söz verdi.

Devlet televizyonundan tüm ulusa canlı olarak yayınlanan yemininde "müreffeh, güçlü, demokratik, medeni, uyumlu ve büyük modern sosyalist bir ülke inşa etme" sözü verdi.

YOLSUZLUKLA MÜCADELENİN BAŞINDAKİ İSİM MECLİS BAŞKANI OLDU

Çin’in yeni döneminde Meclis Başkanlığı görevini yapacak olan Zhao Leji, Xi Jinping’in başlattığı büyük yolsuzlukla mücadelenin başındaki kişi olarak biliniyor. ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Komitesi üyesi Zhao Leji, Mart 1957’de Shaanxi eyaletine bağ̆lı Xi’an’da doğdu. İ̇lk mesleki cçalışmasına Eylül 1974’te başladı ve Temmuz 1975’te Ç̧in Komünist Partisi (ÇKP) üyesi oldu. Merkez Parti Okulu’nda lisansüstü eğitim aldı.

LI QIANG’IN BAŞBAKAN OLMASI BEKLENİYOR

Xi'nin onayladığı diğer yetkililer de önümüzdeki hafta sonu yeni görevlendirmeleri yapacak. Başbakan yardımcıları, Merkez Bankası Başkanı ve çok sayıda bakan ve daire başkanı da dahil olmak üzere önemli hükümet yetkililerin görevlendirmeleri yapılacak. Ayrıca Li Qiang’ın ise yeni Başbakan olarak görev yapması bekleniyor. ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Komitesi üyesi Li Qiang, Temmuz 1959’da, Zhejiang eyaletindeki Ruian’da doğdu. Mesleki faaliyetine ilk kez Temmuz 1976’da başladı ve Nisan 1983’te ÇKP’ye katıldı. Merkez Parti Okulu’nda lisansüstü eğ̆itim aldı ve yönetici MBA derecesine sahip.

Zhao Leji

Xİ’NİN KONUŞMASIYLA SONA ERECEK

Çin'in üç yıllık Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırmasından bu yana ilk kez düzenlenen yıllık parlamento oturumu, Xi'nin bir konuşma yapacağı pazartesi günü sona erecek. Ardından bunu Li Qiang’ın medyaya yönelik soru-cevap oturumu izleyecek.

Konular Xi Jinping Çin Halk Cumhuriyeti