Ali Rıza Taşdelen - ABD’nin Ukrayna Filistin çıkmazı

Ali Rıza Taşdelen

Ali Rıza Taşdelen

Gazete Yazarı
TÜM YAZILARI

Ukrayna mı, İsrail mi? ABD yönetiminin önünde şimdi bu soru var. Birçok askeri uzman, istihbaratçı ve diplomata göre Biden seçimini Ukrayna’dan değil İsrail’den yana yaptı. Zaten, ABD, AB ve NATO İsrail-Filistin savaşından önce Ukrayna’ya destek konusunda ayrılığa düşmeye başlamıştı; Ukrayna’nın Rusya’nın karşısında zafer kazanamayacağı değerlendiriliyor ve Rusya ile bir barış anlaşması yapması yönünde Zelensky zorlanıyordu. Artık Ukrayna’ya verecek mühimmatları da kalmamıştı. Batı’nın Ukrayna’da bu yenilgisine rağmen, Fransa saldırgan konumu koruyor ve Ukrayna’ya askeri desteklerini sürdüreceklerini açıklıyorlar. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüntüyü kurtarmak için, X'te "Rusya acımasız savaşını sürdürürken, hepimiz Ukrayna'yı gerektiği sürece desteklemeye kararlıyız" paylaşımında bulunurken, Ukrayna Genelkurmay Başkanı General Valery Zalucni, The Economist’e yaptığı açıklamada, birliklerinin Ruslara karşı bir "ilerleme" kaydetme şansının "çok az" olduğuna inandığını açıklıyordu.

İki cephede savaşın ABD’yi zorladığı çok açık. Konu İsrail olunca, ABD, Fransa ve İngiltere için akan sular durur. Bu durumda Ukrayna ikinci plana düşmüştür. Harvard uluslararası ilişkiler profesörü Stephen Walt, Business Insider'a verdiği röportajda “İsrail'in yeniden silahlanmasına yardım edeceğimize göre, Ukrayna'ya gidecek silahların bir kısmı Orta Doğu'ya gidecek” değerlendirmesinde bulunuyor. Walt, Ukrayna’nın Batı medyasının ön sayfalarından kaybolduğunu ve bu yeni durumun sonuçta Rusya'nın avantajına olacağını söylüyor.

UKRAYNA’YA VERECEK MÜHİMMATLARI KALMADI

BBC, İngiltere, NATO ve Batılı askeri güçlerin Rusya'nın geniş çaplı bir işgaline karşı Ukrayna'nın kendisini savunmasını sağlayacak mühimmatının tükenmekte olduğu uyarısında bulunduğunu yazmıştı. 11 Kasım tarihli haberinde ise “Ortaklarının askeri ve mali desteği olmadan Kiev'in Rusya'ya savaş alanında direnme ve hava savunmasını sürdürme şansı çok az olacaktır.” diye yazıyor. Ukrayna'nın ihtiyacı olan mühimmat tüketimi karşısında NATO üyeleri Kiev'e yeterli miktarda mermi tedarik etmekte zorlanıyor. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri Irak savaşı sırasında günde ortalama 300 mermi ateşliyordu. Ukrayna ordusu ise günde 4.000 ila 7.000 arasında mermi kullanıyor (capital.fr). New York Times'a göre ABD önümüzdeki iki yıl içinde 155 mm mühimmat üretimini yüzde 500 oranında arttırmayı planlasa da ülke şu anda ayda 14 binden biraz fazla mermi üretiyor. Ukrayna birliklerinin bu miktardaki mermiyi yaklaşık iki gün içinde tükettiği biliniyor. Diğer taraftan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçen şubat ayında yaptığı açıklamada Ukrayna birliklerinin NATO üyelerinin mevcut üretim hızının "birkaç katı" oranında mühimmat harcadığına dikkat çekmiş ve bu durumun ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinin savunma sanayileri üzerinde önemli bir baskı oluşturduğunu itiraf etmişti. ABD ve Avrupalı müttefikleri artık bu yükü kaldıramıyordu.

Nbcnews.com’un 4 Kasım tarihli haberine göre, ABD'li ve Avrupalı yetkililer, savaşı sona erdirmek için Rusya ile olası barış görüşmelerinde nelerin yer alabileceğini Ukrayna hükümetiyle gizlice görüşmeye başladı. Ayrıca Biden yönetimi yetkililerinin, Rusya'nın tükenmez gibi görünen malzemelere sahipken Ukrayna'nın güçlerinin tükenmesinden endişe duyduklarını söylemişler.

ZELENSKY’Yİ KORKUTAN TABLO

Bloomberg'in 15 Kasım'da ABD Savunma Bakanlığı'na ait bir belgeye dayandırdığı haberine göre Washington İsrail'e yaptığı askeri yardımı gizlice arttırıyor. Bloomberg'in aktardığı belgeye göre, Ekim ayı sonuna kadar İsrail'e 36 bin adet 30 mm top, bin 800 adet sığınakları imha etmek için M141 mühimmatı ve en az 3 bin 500 adet gece silahı teslim edildi. İsrail medyası da geçen hafta Tel Aviv'in yaklaşık 2 bin 500 ton askeri malzeme taşıyan bir kargo gemisini teslim aldığını ve 120'den fazla uçak ve birkaç geminin İsrail'e 7 bin tondan fazla silah teslim ettiğini bildirdi.

İşte Zelensky’yi korkutan tablo bu! İsrail ve Hamas arasındaki savaşın Batı'nın dikkatini Ukrayna'dan uzaklaştırdığı endişesini taşıyor. Ukrayna Devlet Başkanı'na göre bu durum Vladimir Putin'in işine geliyor. Observateurcontinental “Ukrayna'daki çatışma İsrail'in Filistin'de Hamas'a karşı başlattığı savaşla yeni bir aşamaya girdiğini” yazdı. Prof. Stephen Walt’a göre, “İsrail'in Hamas'a karşı yürüttüğü savaşın, Ukrayna'daki çatışma da dahil olmak üzere dünya genelindeki diğer çeşitli çatışmalar üzerinde önemli etkileri olacağını” söylüyor. ABD Ukrayna’da yenilmiştir. Soykırım düzeyine ulaşan İsrail’in katliamlarına ortak olmuştur. Binlerce kadın, çocuk Filistinlinin kanına girmişlerdir. Ve bu kanda boğulacaklar.

Konular ABD Ukrayna NATO Filistin