Yerli antivirüs geliştirdi melek yatırımcı bekliyor

İsmail Hakkı Pekin

İsmail Hakkı Pekin

Eski Yazar
TÜM YAZILARI

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri Dev Secure Antivirüs adında yerli antivirüs yazılımı geliştirdi. Geçen günlerde gazetemizi ziyaret eden Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi Seyfettin Deveci, bize yaptıkları çalışmalar ve yerli antivirüs programları hakkında bilgi verdi.

USB'LER İÇİN ÖNLEM ALDILAR

Yerli anti virüs programının avantajları nedir?

Dev Secure Antivirüs yazılımı ağır çalışan ve cihazları yavaşlattığı düşünülen klasik antivirüs tanımının dışına çıkmıştır. Hızlı kurulur ve bilgisayarı kasmaz. Azami sistem gereksinimine ihtiyaç duymaz, donanım ve anlık sistem hızına göre kendini otomatik ayarlar. 'Otomatik optimize' ismiyle öne çıkan bu özellik sayesinde her sistemde en iyi verimlilikle çalışır. Dev Secure kullanmaya alışageldiğimiz tüm antivirüslerden daha farklı çalışır. Yapay zeka temellidir. Bu yüzden yüzlerce MB'lık imza veritabanlarına bağlı kalan yazılımlardan daha sezgisel çalışır. Virüslerin en çok bulaştığı başlıca alan hiç şüphesiz USB aygıtlardır, bu konuda çok ciddi önlemler aldık. Virüsleri silmekle kalmıyor bozulan dosyaları da ilk hali gibi onarıyor. Yazılımı birçok özellik ile de donattık. Bunlardan biri taramakla birlikte dışarıdan gelen bellekleri yönetme imkânı da veriyor.

KOSGEB'TEN DESTEK ALDI

Yazılımı geliştirmek için ne kadarlık bir kaynağa ihtiyaç duydunuz?


Aslında direkt olarak haydi bir antivirüs geliştireyim diye bir girişimim olmadı. Öncesinde kendime özel bir güvenlik aracı ürettim ve seneler içinde bunu geliştirdim. Mevcut antivirüslerin hiç birinden memnun değildim ve onların çözemediği ve eksik kaldığı her şeyi kendi aracımda toplamaya başladım. Nihayet altyapısını oluşturduktan sonra şekil verip resmi olarak sunmaya karar verdim ve 1 Ocak 2011 yılında başta "Tamindir" olmak üzere çeşitli siteler üzerinden yayınladım. Kısaca yazılımı geliştirmek için zaman ve çok çalışmak'tan daha çok ihtiyaç duyduğum başka hiçbir şey olmadı. Tüm bunların yanında proje için döktüğüm birçok masraf oldu. Net olarak ifade etmek istememekle birlikte en çok kaynak tüketimim şirketi kurduğum 2015 yılı ve KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon desteği aldığım dönem içinde olmuştur.

Melek yatırımcılarla görüşmeleriniz oldu mu?

Yaptığım görüşmeler oldu. Fakat doğru noktaları yakalayamadığımızdan ortak anlaşmalara da varamadık. Ayrıca henüz doğru kişilere ulaşamadığımı düşünüyorum. Bir yatırımcıda aradığım başlıca özellik; bize güç katacak, bilgi ve birikimlerini paylaşacak ve büyük çalışmalar yapabileceğimize olan güven duygusu da yüksek olacak. İçimizdeki tutku ve azim yüksek ve çevremizin de bu şekilde olmasını isterim. Birlikte çalışacağınız kişileri doğru seçerseniz işiniz her zaman doğru gider.

ANTİVİRÜSTEN ÖTE...

Piyasada birçok güçlü anti-virüs şirketi var. Bunlarla rekabette nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Dev Secure Antivirüs yazılımını diğer tüm rakiplerinden ayıran birçok özelliği vardır. Biraz önce belirttiğim özelliklerin bizi ön plana çıkardığı gibi sürekli olarakta son kullanıcı odaklı çözümlere yöneleceğiz. Kullanıcılar öncelikle hiç bir cihazında ağır çalışan ve uzun meşguliyet veren bir antivirüs istemiyor. Kullanıcı dostu ve doğal bir koruma sağlayan esasında insan gibi düşünen ve etkileşimde bulunan bir yapı benimsedik. Bu bakımdan kurmak ve kullanmak an meselesi ve oldukça kolay. Ayrıca herhangi bir cihazında antivirüsün yüklü olmadığı bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Bu genel olarak antivirüslerden yeterince memnun kalınmadığının ve kullanıcıları ikna etmediğinin göstergesidir. Bir antivirüsten öte sistemi hızlandıran ve sorunlarını bulan çözümlerimiz var. Bunları yaparken ki amacımız kullanıcıya daha fazla özgürlük sunmak ve deneyimini iyileştirmek.

'BİLGİLER DIŞARIYA SIZMIYOR'

Yerli yazılım kullanmamızdaki en büyük avantajlardan birisi de bilgilerimizin dışarıya sızmamasıdır. Bilgi güvenliği olarak kullanıcılardan hiç bir bilgi almadığımızı teyit ediyoruz. Özellikle okul, üniversite, sağlık merkezi gibi kamuya ait kurumlarda ve devlet destekli işletmelerde büyük bir önceliğimiz bulunmaktadır. Çünkü bu tür kurumlarda seçilen ürünün yerli olması durumunda ekstra teşviklerden faydalanabiliyorlar.