ABD trafiğinin şifreleri

ABD trafiğinin şifreleri

17.2.2017 12:00

Trump’un gelişi ile bölgede ve Türkiye’de trafik hızlandı. Bölge ülkelerinin birleşmesine karşı ABD’nin de baskıları başladı. Dunford’un Türkiye’ye gelecek olması ise soru işaretlerini artırdı

Aydınlık / Ankara

ABD başkanlık seçimlerini Trump’un kazanmasının ardından bölgede ve Türkiye’de hızlanan trafik dikkat çekti. Geçen hafta Ankara’ya gelen CIA Başkanı Mike Pompeo’nun ardından, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un bugün Türkiye’de olacağı açıklandı.

Rusya, Türkiye, İran arasında Moskova’da varılan mutabakat sonrasında Suriye’de barış sağlanması yolunda hızlı gelişmeler yaşanırken Trump’un göreve başlaması sonrasında ABD Türkiye’ye baskılarını arttırdı. ABD’li askeri ve istihbarat yetkilileri peş peşe Türkiye’ye akın ettiler. Erdoğan’la Trump arasında yapılan telefon görüşmesi sonrasında bu örgütlerin en tepesindeki iki isim birer hafta arayla ülkemizde. CIA Başkanı Mike Pompeo, Trump’un talimatı ile ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye yaparken, Türkiye’den aralarında Bahreyn, Katar ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu körfez ülkelerini dolaştı.

CIA Başkanı Mike Pompeo’nun Türkiye ziyaretinden kısa bir süre sonra da ABD Genelkurmay Başkanı Dunford’un bugün Türkiye’de olacağı duyuruldu. Mili Savunma Bakanı Fikri Işık, Brüksel’de NATO karargahında düzenlediği basın toplantısında, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford’un bugün Türkiye’ye geleceğini söyledi. Işık’ın basın toplantısında “ABD Savunma Bakanı ilk kez görüştük. Trump ile Obama’nın duruşu aynı değil” sözleri dikkat çekti.

HEDEFTE TÜRKİYE-İRAN DOSTLUĞU VAR

AKP Hükümetinin ABD ile temasları artarken Türkiye’nin Suriye politikasında kafa karıştıran gelişmeler ortaya çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya ve İran’la Moskova’da varılan mutabakatın dışında açıklamalar yapması dikkat çekti. Daha önce “Biz Suriye’ye Esad’ı devirmeye girdik” açıklaması yapan, ancak Rusya’dan ve İran’dan gelen tepkiler üzerine ertesi gün açıklamasını düzelten Erdoğan, son Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar ziyaretlerinde yine Rusya ve İran’ın tepkisini çekecek açıklamalarda bulundu. Afrika ziyareti sonrası uçakta gazetecilere “El Bab’dan daha ileriye gitmeyecekleri”ni söyleyen Erdoğan Bahreyn’de katıldığı bir toplantıda, “El Bab’dan sonra durmayacaklarını” bildirdi. “Suriye toprakları içinde güvenli ve uçuşa yasak bölge kurulmasını ve bu bölgede milli ordu oluşturulmasını” isteyen Erdoğan’ın “Pers milliyetçiliği” vurgusu yapması dikkat çekti.

Bölge uzmanları, ABD’nin İran’a karşı sertleşmesine dikkat çekerek, “ABD İran’la ilişkileri gererken bölge planlarını hayata geçirmeye çalışıyor. Buna uygun olarak Türkiye’yi de yanına çekme taktiği izliyor. Erdoğan’ın açıklamalarına bakılırsa bu konuda mesafe alınmış gibi” değerlendirmesinde bulundular.

Reklamdan sonra devam ediyor

İSRAİL’İN İSTEDİĞİ İTTİFAK

Dış Politika ve Güvenlik Analisti 21. YY. Enstitüsü Başkanı Cahit Armağan Dilek, ABD’li asker ve istihbaratçıların ziyaretinin anlamlı olduğunu belirtti. Dilek Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede, “ABD İsrail’in istediği ittifak için devrede. İran’a karşı bir Sünni ittifakı oluşturuluyor. IŞİD’le mücadele mezhep savaşına sürükleniyor. Önümüzdeki günlerde Türkiye’ye daha fazla ABD askeri gelebilir” diye konuştu.

Rakka operasyonuna Türkiye destek verirse mecburen PYD bölgesinin kullanılacağını hatırlatan Dilek, “Zaten Bağdat’taki koalisyon kuvvetleri sözcüsü ‘Münbiç bağlamında Türkiye ile PYD’yi görüştürüyoruz’ demişti. ABD TSK ile PYD’yi yan yana getirmeye çalışıyor. İstediği bu. Cumhurbaşkanı başdanışmanı İlnur Çevik’in açıklamalarını da bu kapsamda değerlendirmek lazım. Belli ki ciddi gelişmeler yaşanmış, iktidar ikna edilmiş” ifadelerini kullandı.

HAYRA ALAMET DEĞİL

Emekli General Haldun Solmaztürk, CIA Başkanının Ankara ziyareti, arkasından ABD Genelkurmay Başkanının Ankara’ya gelecek olmasının hayra alamet olmadığını belirtti. Bölgede Türkiye’nin milli çıkarları ile ABD’nin planlarının çeliştiğini kaydeden Solmaztürk, “Türkiye’nin milli menfaatleri Rusya, İran ve Şam yönetimi ile işbirliğini zorunlu kılıyor. Bu konuda atılmış adımlar vardı. Ama şimdi yeni bir durumun işaretleri var. Gerek PYD konusunda yapılan açıklamalar, gerekse Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran’a yönelik son açıklamaları dikkate alınırsa ABD iktidarı razı edecek gibi. İran’a karşı Sünni bir blok oluşturma çabası öne çıkıyor. Bu arada iktidara halk oylamasında kullanılmak üzere bir boncuk vereceklerini sanıyorum” dedi.

ABD’nin bölgede kendi denetiminde bir Kürdistan kurulmasının temelini attığını, Türkiye’nin yapacağı yanlış hareketin de bu oluşuma destekleyeceğini vurgulayan Solmaztürk, şu anda Washington’da Hudson Enstitüsü Kürdistan’ın kuruluşunun tartışıldığını ifade etti. Solmaztürk son günlerdeki ziyaretlerin ve bölgede yaşananların büyük planın parçaları olduğunu bildirdi.


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.34 3.30 3.38 3.35