Ağbaba “Bari şehit ailelerini ayırmayın”

Ağbaba “Bari şehit ailelerini ayırmayın”

17.2.2017 13:55

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, YÖK'ün, şehit ailelerinin istediği üniversitede özel öğrenci statüsünde eğitim görebilmesini, terör saldırısında yakını şehit düşen diğer ailelere uygulanmaması gerekçesiyle eleştirdi

YÖK’ün 15 Temmuz şehit ailelerine üniversite hakkı tanıyıp, diğer sivil şehitlerin  ailelerine bu hakkı vermemesini eleştiren Ağbaba, hükümete  “Hayatın her alanında devam ettirilen ötekileştirici-ayrıştırıcı anlayışı bari  şehit aileleri arasında sonlandırın” çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasıyla AKP Hükümetinin 15 Temmuz Darbe girişimi esnasında şehit düşen yurttaşlar ile diğer katliamlarda şehit düşen yurttaşlar arasında maaş ve tazminat konusunda ciddi ayrımcılık  yaptığını ve bu  haksızlığa bir an önce son verilmesini isteyen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bu kez de YÖK’ün  şehit yakınları arasında uygulamak istediği ayrımcılığı gündeme taşıdı.

Üniversite hakkı tüm şehit yakınlarına verilsin

Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada; “Yükseköğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç çarşamba günü yaptığı açıklama ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında şehit düşen kolluk kuvvetlerinin ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen sivil vatandaşların eş ve çocuklarının talepleri halinde diledikleri üniversitede özel öğrenci statüsünde öğrenim görebilmesine imkan sağlayacak bir karar aldıklarını açıklamıştır. Ancak bu imkan, terör örgütlerinin saldırılarında hayatını kaybeden ve sivil şehit sayılan tüm vatandaşlarımızın ailelerine tanınmamıştır. “ifadelerini kullandı.

Ne eşitliğe, ne hakkaniyete, ne de insaniyete sığar

Reklamdan sonra devam ediyor

“AKP Hükümetinin ve YÖK’ün şehitler arasında ayrım yapan bu kararını kabul etmek mümkün değildir” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Şehit yakınlarına kanunen bağlanan maaşlarda ve ödenen tazminatlarda bile ayrım yapan hükümet, ısrarla bu ayrıştırıcı tavrını sürdürmektedir. 15 Temmuz sivil şehitlerinin ailelerine en düşük 3.203 lira maaş bağlanacağı açıklanırken, 10 Ekim Ankara Gar Katliamında hayatını kaybeden sivil şehitlerin ailelerine 110 lira maaş bağlanmıştır. Bu ayrım yalnızca maaş konusunda kalmamış, verilen diğer haklara da yansımıştır. Dilediği üniversitede öğrenim görme imkanı bazı sivil şehit ailelerine verilirken bazılarına verilmemiştir. Hiçbir dayanağı olmayan bu eşitsiz ve ayrımcı tutum, hükümetin vatandaşlarımız arasında taraf tuttuğunu ortaya koymaktadır. Ülkeyi yöneten bir hükümetin, vatandaşlar arasında ayrımcılık yaparak, terör örgütlerinin saldırılarında hayatını kaybeden ve sivil şehit sayılan insanlarımıza yönelik farklı tutum takınması ne eşitliğe, ne hakkaniyete, ne de insaniyete sığmaktadır.” dedi.

Toplumu ayrıştıran anlayış

Terör örgütlerinin saldırılarında hayatlarını kaybeden yurttaşlarımızın aileleri arasında ayrım yapılmaması gerektiğini, bir aileye verilen hakkın, aynı durumdaki diğer ailelere de verilmesi gerektiğini vurgulayan Veli Ağbaba, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Bu nedenle YÖK’ün aldığı kararın yeniden gözden geçirilmesi ve bu tutumla ilgili bir iç muhasebe yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Toplumu ayrıştıran bu anlayışa bir an önce son verilmesini bekliyoruz. AKP  Hükümeti bir vicdan sorgulaması yaparak, bu ülkenin her ferdine eşit ve adil davranmalıdır. Hayatın her alanında devam ettirilen ötekileştirici-ayrıştırıcı anlayışı bari şehitler arasında sonlandırın çağrısı yapıyoruz.”

 


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.32 3.54 3.43 3.36