Suriye halkı terör örgütü PKK'ya geçit vermiyor

Suriye'nin işgal altındaki bölgelerinde yaşayan sivil halk, terör örgütü PKK/PYD'ye karşı tepki gösterilerini artırdı. Kimi Arap aşiretleri de Türkiye'nin olası bir operasyonunda PYD'nin yanında yer almayacağını belirtirken Şam yönetimi ise "tam teslimiyet" için terör örgütüne baskı yapıyor.

A+ A-

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine olası operasyonu YPG/PKK'yı panikletti.

PKK/PYD'nin operasyon öncesi kaçırma, yağma ve şiddet uygulamaları arttı. TSK'nın operasyonuna karşı 10 yaşından büyük çocukların zorla silah altına alındığı, bazılarının da 'ajanlık' iddiasıyla tutuklandığı belirtildi.

İşgal altındaki yerlerde yaşayan sivil halk terör örgütünü bölgeden temizlemek istiyor. Menbiç'ten Deyrezor'a kadar her hafta terör örgütüne karşı tepki eylemleri düzenleniyor.

Son olarak ABD korumasındaki Deyrezor ilinde sokağa çıkan halk, terör örgütü YPG/PKK'yı tarafından tutuklanan gençlerin serbest bırakılması, yaşam koşullarının düzeltilmesi ve sosyal hizmet sağlanması için eylem yaptı.

PKK'lı teröristler, bölgedeki bazı gençleri, sözde “Özerk Yönetim düşmanı dış güçlerle işbirliği yaptıkları” iddiasıyla geçen hafta alıkoymuştu.

Diğer yandan bölgedeki Arap aşiretlerin de Türkiye'nin operasyonu öncesinde pozisyonlarını yeniden gözden geçirdiği ifade ediliyor. Daha önce TYPG/PKK ile hareket ettiği bilinen bazı aşiretlerin şimdilerde tarafsız bir görünüm çizdikleri, hatta Suriye Hükümeti ile temaslara başladığı belirtiliyor.

Etiketler suriye terör örgütü pkk deyrizor