ABD'de öğrenciler ‘cinsiyetsiz tuvaleti’ protesto etti

ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yer alan Perkiomen Valley Lisesi'ndeki yüzlerce öğrenci, tuvalet kullanımında “cinsiyet kimliği”nin esas alınmasını protesto etti. Öğrenciler kız doğan öğrencinin erkek tuvaletini, erkek doğan öğrencinin de kız tuvaletini kullanabilmesine karşı yürüyüş yaptı.

ABD'de öğrenciler ‘cinsiyetsiz tuvaleti’ protesto etti
GAZETE HABERLERİ
GAZETE HABERLERİ Editör

HABER MERKEZİ

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde Philadelphia'nın kuzeyindeki Perkiomen Valley Lisesi'ndeki yüzlerce öğrenci, tuvalet kullanımında biyolojik cinsiyet yerine “cinsiyet kimliği”nin esas alınmasını protesto etti. Öğrenciler okullarda, biyolojik olarak kız doğan bir öğrencinin “cinsiyet kimliği” ile uyumlu görerek erkek tuvaletini, erkek doğan bir öğrencinin de kız tuvaletini kullanabilmesine tepki olarak derslere girmeyip yürüyüş yaptı.

‘KADINLARIN GÜVENLİĞİ’

Bir baba, sosyal medyada kızının, kızlar tuvaletinde bir erkek olduğunu kendisine söylediğini paylaştı. Olay Perkiomen Valley Lisesi’nde yönetim kurulunun önüne geldi. Böylece öğrencilerin biyolojik cinsiyetleri dışında “cinsiyet kimlikleri” ile uyumlu tuvaletleri kullanmasının yasaklanması konusu 4 saat süren bir toplantıyla oylandı. Yasaklama beşe dört oyla reddedildi. Karar, 5 bin 100 öğrenciyi ilgilendiriyor.
Yürüyüş düzenleyen öğrencilerden John Ott, Fox News’e konuştu. Ott, "Kızlar, tuvaletlerinde erkek istemiyorlardı. Çok üzgünlerdi" ifadesini kullandı. Annesi Stephanie Ott ise şunları ekledi: "Kadınların güvenliği çok önemli ve dışarı çıkan bu öğrenciler takdir edilmeli. Cesurlar ve Anayasa Değişikliği haklarını kullandılar. Bu durum, çocuklarımızı, mahremiyetimizi korumakla ilgili. Basit bir biyoloji." Öğrenci Victoria Rudolph de şunları söyledi: “Bazı değişikliklere ihtiyaç var. Tuvalette 19 ya da 18 yaşındaki erkekleri görmek çok rahatsız edici.”

BİR ÇOCUK TECAVÜZE UĞRADI

Virginia Stone Bridge Lisesi'nde 2021’de benzeri bir karar alınmasının ardından tecavüz olayı yaşanmıştı. Lisede tuvaletlerin ortak kullanıma açılmasından sonra, zaman zaman etek giyen bir erkek öğrenci, bir kız öğrenciye tecavüz etti. Daha önce iki farklı olayla suçlandığı ortaya çıkan zanlı suçunu itiraf etti.

Etiketler abd lgbt cinsiyetsiz tuvalet