AİHM kararı: FETÖ'ye af girişimi!

FETÖ hükümlüsü Yüksel Yalçınkaya’nın AİHM’deki davası sona erdi. AİHM, Bylock kullanımının FETÖ üyeliğine delil olarak gösterilemeyeceğini belirterek Yalçınkaya’nın adil yargılanmadığına karar verdi. Hukukçular karara tepki göstererek ‘Kavala davasında olduğu gibi AİHM’e yine meydan okumalı’ dediler

AİHM kararı: FETÖ'ye af girişimi!
GAZETE HABERLERİ
GAZETE HABERLERİ Editör
Kaan Arslan
Kaan Arslan Muhabir

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), FETÖ hükümlüsü Yüksel Yalçınkaya’yla ilgili kararını dün açıkladı. Yüksek Mahkeme, Bylock kullandığı gerekçesiyle hüküm verilen Yalçınkaya’nın yargılanma süreciyle ilgili ihlal karar verdi. AİHM kararında Bylock’un FETÖ üyeliğine delil olamayacağını ileri sürdü.
AİHM’deki sonuçlanan ilk FETÖ davası olan Yalçınkaya davasının kararına hukukçulardan tepki geldi. Avukat Zeynep Küçük “Türkiye, Kavala davasında olduğu gibi AİHM’e yine meydan okumalı.” dedi.

‘BYLOCK’UN DELİL OLMASI İHLAL’

Fransa Strazburg’daki AİHM Büyük Dairesi’nde görülen davada dün karar açıklandı. Mahkeme, Yalçınkaya-Türkiye davasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesi gereğince adil yargılanma ihlali, 7. maddesi gereğince kanunsuz ceza olmaz, 11. Maddesi gereğince toplantı ve dernek kurma özgürlüğü ihlali kararını verdi. Kararda ayrıca, Türkiye’nin Yalçınkaya’ya 15 bin avro tazminat ödemesi kararı verildi.

Mahkeme kararında şu ifadeler yer aldı:

“Dava, eski bir öğretmenin, daha önce ‘Gülen hareketi’ olarak bilinen ve Türk makamları tarafından 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin arkasında olduğu düşünülen FETÖ/PDY adlı silahlı terör örgütüne üye olmaktan mahkum edilmesiyle ilgiliydi.

“Mahkeme, Türk yargısının ByLock delillerine yönelik bu tür yekpare ve küresel yaklaşımının, söz konusu suçla ilgili olarak ulusal hukukta belirlenen gerekliliklerden ayrıldığına ve Sözleşme'nin 7. maddesinin amacına aykırı olduğuna hükmetmiştir.

“Yalçınkaya aleyhindeki ceza yargılamasında, özellikle kendisini ilgilendiren ByLock delillerine erişimi ve bu delillere etkili bir şekilde itiraz etme kabiliyeti ile ilgili olarak, Sözleşme'nin 6. maddesi kapsamındaki adil yargılanma hakkını ihlal edecek şekilde usule ilişkin eksiklikler mevcuttu.

“Şu anda Mahkeme'nin dosyasında, Sözleşme'nin 7 ve/veya 6. maddeleri kapsamındaki benzer şikayetleri içeren yaklaşık 8 bin 500 başvuru bulunmaktadır ve yetkililerin yaklaşık 100 bin ByLock kullanıcısı tespit ettiği göz önüne alındığında, çok daha fazlasının da potansiyel olarak yapılması mümkündür.”

FETÖ ÜYELİĞİNDEN MAHKUM

Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi, Yüksel Yalçınkaya hakkında 21 Mart 2017’de FETÖ üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Hala cezaevinde bulunan Yalçınkaya’nın FETÖ üyeliği konusunda Bylock kullanımı ve Bank Asya’da hesabı olması delil gösterilmişti.

FETÖ’cü Yalçınkaya, 2020’de AİHM’e başvurarak Türkiye’nin mahkum edilmesini talep etmişti.

YÜZ BİNLERİN SESİ OLACAKMIŞ

Yalçınkaya’nın avukatı Özcan Akıncı, Türk yargısının verdiği kararlara karşılık FETÖ üyelerini aklamaya kalkıştı. Akıncı, “Mahkeme, gelecek 100 bin dosyaya atıf yaparak, Türkiye'ye bu yargılamaların tamamını kapsayacak çözüm bulmasını öneriyor.” şeklinde konuştu. Akıncı, “ByLock çöp olmuştur, hukuki hiçbir değeri yoktur. Benim 500 küsür müvekkilim var. Hiçbiri terörist değil. Hepsi de vatansever. Bu mahkemenin üzerinde mahkeme yok. Zararın neresinden dönülse kârdır. Yüz binlerce insanın sesi olacak bu karar.” diyerek FETÖ üyelerinin terörist olmadığını iddia etti.

Karar açıklandığı sırada FETÖ’nün Tr724 Youtube kanalında canlı yayın yapan firariler, “Cemaatin toplantılarına katılmak, yönetici olmak artık suç olmayacak.” yorumunu yaptılar.

Firari Adem Yavuz Arslan, “Rejimin suçlamaları boşa düştü. Binlerce insana tahliye-beraat ve tazminat hakkı doğdu.” ifadelerini kullandı. FETÖ’nün kapatılan gazetesi Today’s Zaman’ın yöneticisi Sevgi Akarçeşme, “Son derece gecikmiş bir karar, ama yine de geç olması hiç olmamasından iyidir.” değerlendirmesinde bulundu.

‘AİHM FETÖ’YE GENEL AF ÇIKARDI’

Avukat Zeynep Küçük, AİHM kararının FETÖ’ye genel af çıkarmakla benzer olduğunu ifade ederek şunları kaydetti: “AİHM Türkiye’ye ‘Bylock’u suç olmaktan çıkar’ diyor. Başlı başına bütün FETÖ’cüleri salın demek. FETÖ yargılamalarında sistemin temel olarak aradığı bu delili AİHM reddediyor ve Bylock nedeniyle hüküm giyen herkesin salınması anlamına geliyor. ‘Genel af çıkar’ demek bu. Bir de üstüne tazminat öde diyor. İç hukukun yerine geçip meşru delile hukuksuz diyor. Bu kadar iç hukuka müdahale edemezsin. KHK’yla kapatılan sendika için de hukuksuz bulmuş. O zaman biz ne yapacağız? Siz Yargıtay değilsiniz ki bizim iç hukukumuza karışıyorsunuz. Delilleri esastan tartışmaya açmış.

“AİHM 46. Maddeye göre iç hukukta çöz diyor. AİHM kararının bağlayıcı olduğunu hatırlatıyor. Kanunsuz ceza verildiğini söylüyor. Çözmezsek bir sürü yaptırımı var. Seni o sistemin içinden uzaklaştırıyorlar. Kavala dosyasında Türkiye meydan okumuştu. Türkiye, yine aynı şeyi yapmalı.”

Etiketler AİHM FETÖ