Amerikalı yazarlar Tayvan şovundan rahatsız

Tüm dünya ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretini konuşurken, geziye karşı eleştiriler artıyor. Batılı yazarlar ziyaretin plansızlığını vurgularken gelecekte sorun yaratmaktan başka bir sonuca varmayacağını belirtiyor.

Amerikalı yazarlar Tayvan şovundan rahatsız
Nancy Pelosi, Tsai Ing-wen
A+ A-

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Çeşitli tartışmalara yol açan ziyaret, özellikle ABD içinde de ihtilafa neden oldu. Amerikalı yazarlar neden bu ziyaretin yapıldığını anlamadıklarını belirtti. Stratejik olarak iyi planlanmayan bir gezi olarak nitelendirilen ziyaretin, Çin-ABD ilişkilerine darbe vurduğu yazıldı.

‘BUNDAN İYİ BİR ŞEY ÇIKMAYACAK’

Washington Post’ta Adam Taylor’ın yazısında ABD’de bu ziyaretin gereksiz olduğu ile ilgili yorumların olduğu belirtildi. Taylor’ın “Pelosi'nin ziyareti Washington'da Taipei'den daha tartışmalıydı” başlıklı yazısında birçok kişinin bu ziyareti tehlikeli ve anlamsız bulduğu kaydedildi.

Küreselleşmenin en sıkı savunucularından New York Times yazarı Thomas Friedman’dan alıntı tapan Taylor, Friedman’ın ziyaretle ilgili “Bundan iyi bir şey çıkmayacak.” yorumunu paylaştı. Ayrıca Friedman, Pelosi'nin gezisini Ukrayna'daki savaşla ilişkilendirerek, Biden yönetiminin geziye karşı çıktığını ve seyahat programının Tayvan liderlerini de garip bir duruma soktuğunu savundu. Friedman, Tayvan’daki hükümetin Pelosi ziyaretine istekli olup olmadığıyla ilgili şüphe duyduğunu yazdı.

‘ZİYARETİN HİÇBİR FAYDASI YOK’

Time dergisinden Daniel Depetris de yazısında Pelosi’nin Tayvan gezisiyle ilgili “Pelosi'nin Tayvan'a bağlılığını göstermek istemesi dışında seyahat için hiçbir sebep yok.” ifadelerini kullandı. Depetris, Pelosi’nin böyle bir dönemde neden “şahin” niyetini gösterdiğini sordu. Çin’in bu ziyarete karşı daha önceki gibi sakin bir yanıt vereceğini muhtemel olarak gören Depetris, bunun Pelosi'nin Tayvan gezisinin ABD için bedelsiz olacağı anlamına gelmediğini de vurguladı.

‘TALİHSİZ BİR DURUM’

Haftalık dergi The New Yorker’dan Isaac Chotiner bu ziyareti talihsiz bir durum olarak nitelendirdi. Daha önce, ziyaretin basında konuşulmasının ardından Pelosi’nin geri adım atmayarak Taipei’ye gitmesini eleştiren yazar, gezinin Tayvan'a fayda sağlamayacağını belirtti. Chotiner aynı zamanda gezinin Tayvan'ın güvenliğine zarar vereceğini de vurguladı. Ziyaretin “zaten oldukça kötü olan ABD-Çin ilişkilerinin eskisinden daha kötü olmasına neden olduğunu” belirten yazar, ilişkilerin düzelmesinin düşünüldüğünden çok daha zor olabileceğini yazdı.

‘NE AKILLICA NE DE STRATEJİK’

Chotiner gezinin iyi bir şekilde planlanmadığını belirterek bu ziyaretin sadece destek anlamına geldiğini ve önemli olmadığını vurguladı. Chotiner, “Amerikalı politikacılar, çağdaş dünyadaki en önemli diplomatik ilişkiyi gerçek zemine oturtmak istiyorlarsa, belirli bir eylemin maliyeti ve faydası konusunda stratejik ve düşünceli olmalılar.” ifadelerini kullandı. Gezinin Tayvan’a ne gibi somut fayda sağladığı sorusunu dile getiren yazar, Çin’in tepkisine bağlı olarak ziyaretin yapıldığını söyledi. Bundan dolayı da Chotiner “Bana göre bu stratejik değil, mantıklı değil, akıllıca değil ve ulusal güvenlik uzmanlığı veya düşüncesi tarafından yönlendirilmiyor.” ifadelerini kullandı.

‘BIDEN’IN YENİ BAŞ AĞRISI’

CNBC’den Christina Wilkie, Pelosi’nin Tayvan ziyaretini Biden için “yeni bir baş ağrısı” olarak nitelendirdi. Gezinin Çin ile ABD arasındaki ilişkileri bozduğunu belirten Wilkie, “Biden haftalardır Pekin'i ve dünyayı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ABD'nin Çin veya Tayvan politikası hakkında hiçbir şey söylemediğine ikna etmeye çalışıyor.” dedi.

Wilkie, ABD'nin Tayvan politikasının kasten belirsiz olmasının, Pelosi'nin ziyareti ile Beyaz Saray'ın söylediği arasında anlamlı bir ayrım yapmayı çok daha zor hale getirdiğini de belirtti. Ayrıca yazar Washington'da parti içi bölünmeler olduğuna da dikkat çekti.

Etiketler The New Yorker CNBC pelosi abd başkanı bıden abd meclis başkanı