Cumhuriyet Bayramı'nda Şirince’de Kuvvayi Milliye Destanı

Tiyatro sanatçısı Haydar Zorlu, Cumhuriyet Bayramı’nda büyük şairimiz Nazım Hikmet’in Kuvvayi Milliye Destanı’nı, İzmir/Selçuk Şirince köyünde zeytin tarlaları arasında kendi yaptığı amfi tiyatroda oynadı.

Cumhuriyet Bayramı'nda Şirince’de Kuvvayi Milliye Destanı

Zorlu oyuna ilişkin şöyle konuştu: ‘Mücella Kantaroğlu ile 2012 yılında İstanbul’da kurduğumuz ilk Türk ve Alman Tiyatrosu Sanat Odası / KunstRaum olarak Şirince’nin yakınında Karıncalı Yokuş mevkiinde bulunan zeytinliğimizde, Nazım Hikmet’in yazdığı Kuvvayi Milliye Destanı ile seyircinin karşısındayız. Dört yıl boyunca zeytin, zeytinyağı ve incir ürettiğimiz araziye elektrik, su ve yol getirerek üretimi güçlendirdik. Sonra kalacağımız bir bakıcı evi ve küçük bir amfi tiyatro inşa ettik. Bugün burada Cumhuriyetimizin 95. yılını kutlarken çok yakınımızda bulunan Efes Antik tiyatrosuna, binlerce yıl öncesine selam gönderiyoruz

Tiyatro%20sanat%C3%A7%C4%B1s%C4%B1%20Haydar%20Zorlu
EKM öğretmeni Simge Saktaş (solda), Tiyatro sanatçısı Haydar Zorlu (ortada) EKM Başkanı, sanatçı İlhan Tonger (sağda)

2 bin 500 yıl önce de yaşanmış olduğu gibi biz Efesliler ve misafirlerimiz amfi tiyatrodan denize bakarak güneşin batımını izleyerek tiyatro oyununa geçiyoruz. Fakat bu sefer bu topraklarda yaşanmış ve sonra büyük şairimiz tarafından yazıya dökülmüş bir destanı seyirciye sunuyoruz.’

İZMİR MARŞI’YLA SONLANDI

Oyunun müzikleri Erkan Yücel Kültür Merkezi (EKM) Başkanı, sanatçı İlhan Tonger tarafından yapıldı. Tonger’e, EKM öğretmenlerinden Simge Saktaş kemanıyla eşlik etti.

Oyunu izlemeye, Görev Vakfı Başkan Yardımcısı, Ulusal Kanal Genel Yayın Koordinatörü, Basın Yüksek Konseyi üyesi Yalçın Büyükdağlı, eşi Mehpare Büyükdağlı , besteci ve müzik eğitimcisi Mustafa Polat, Almanya’dan eski Verdi Sendika Başkan yardımcısı Margaret Mönig-Raane, Şirince ve Selatin köylüleri, İzmir’den, Karaburun’dan, civardaki köylerden ve ilçelerden çoşkulu bir izleyici kitlesi geldi.

Oyun, katılımcıların alkışları ve hep birlikte İzmir Marşı’nı söylemesiyle sona erdi.