Dama Çözümleri (18 Ocak 2020)

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 18 Ocak 2020 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri (18 Ocak 2020)
A+ A-

HADİ HAYIRLISI

Öncelikle bu hafta bana çokça sorulan "Türk Notasyonu" nasıl oluyor sorusuna cevap vermek istiyorum. Türk notasyonunda diyagramın çevresinde rakam ve harfler yoktur. Notasyon diyagramın üzerindeki karelere yazılır. Dama tahtasının üzerine dilediğiniz diyagramın çözümünü karelerdeki rakamların sırası ve yönünü takip ederek bulabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte büyük usta Sinan Arslan'ın kitabından kendisine ait bu şahane oyunun çözümünü bulabilirsiniz. Sinan Arslan'ın kitabında kullandığı notasyon budur. Türk Notasyonu.

Bu arada dama severlere çok güzel haberlerim var. Istanbul Türk Daması Derneği olarak olarak iki güzel gelişme için adımlar attık. Birincisi İstanbul Küçükçekmece Belediyesi ile birçok konuda ortak çalışmalar yapmak için ve damayı genç nesillere aktarmak amaçlı eğitim çalışmalarının da olduğu geniş bir çalışma. İkinci güzel gelişme de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yarından sonra (20 01 2020 Pazartesi) yapacağımız görüşme. BU görüşmeden İstanbul ismine yaraşır Uluslararası bir turnuva çıkacağına olan inancım tamdır. BU gelişmelerde emeği olan İTDD başkanı Mustafa Sancak, Yönetim kurulu üyelerimiz Hasan Kenan Özer, Recep Doğrubakar, Adnan Koç, Fikret Alemdar , Abdullah Özsakabaşı ve Muammer Çayırtarla'ya sonsuz teşekkürler. Benimde geçmişte gururla başkanlığını yaptığım ve halihazırda başkan yardımcılığını üstlendigim İstanbul Türk Daması Derneği'nin sadece bir turnuva yapmak değil. İBB, ilçe belediyeleri ve Halk Eğitim aracılığı ile sürdürülebilir, kalıcı çalışmalar yapmaktır. Bunun da üstesinden geleceğiz. Bu hafta sorularımız tabii ki Mustafa Sancak'tan gelecek.

SORULAR VE YANITLAR

Dama Çözümleri (18 Ocak 2020) - Resim: 1


2. SORU

Dama Çözümleri (18 Ocak 2020) - Resim: 2