Dama Çözümleri (25 Ocak 2020)

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 25 Ocak 2020 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri (25 Ocak 2020)
A+ A-

ARTIK İSTANBUL ZAMANIDIR

Neden İstanbul'da uluslararası bir Türk Daması şampiyonası yapılmalı?

Kültür, jeoloji ve tarih açısından İstanbul dünyanın en önde gelen birkaç kentinden biridir. Napolyon'a "dünya bir tek ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu" ya da Alphonse de Lamartine'ne "dünyaya bir kez bakma imkanın olacaksa sadece İstanbul'dan bak" dedirten nadide kent. Hiç şüphesiz ki Türk Daması içinde aynı değere sahiptir. Dama, tarihi boyunca en üst ve zirve seviyelerine hep İstanbulda ulaşmıştır. Cumhuriyet döneminde de 1940 lı yıllarda ilk dama hareketi Asaf Dokuman önderliğinde yine İstanbul'da olmuştur. Bizlerde bu motivasyonla İBB ile en iyisini yapmak için çok verimli bir diyalog halindeyiz.

Son yıllarda birkaç iyi girişim (Boyner Capitol, Topkapı Yavuz Otel ve Fatih turnuvaları) olsa da sürdürülebilir bir dama şampiyonası kültürü maalesef ki İstanbulda bir türlü olamadı . Türkiye'de birçok İl ve ilçede gerek ulusal gerek uluslararası turnuvalar o il veya ilçe belediyelerinin desteği ile yapılmaktadır. Bunların en önemlisi bu yıl 21.'si Yapılacak olan uluslararası Bursa Mustafakemalpaşa Türk Daması turnuvasıdır. Onun dışında Aydın (Efeler ve Nazilli), İzmir (Kemalpaşa,Tire ve Bornova), Gaziantep (Merkez ve Oğuzeli), Manisa (Merkez ve Turgutlu), Van (Merkez ve Gevaş), Siirt (Kurtalan), Batman ve Diyarbakır gibi iĺler ve ilçelerinde şampiyonalar yapılmaktadır.

Yıllardır İstanbul büyükşehir belediyesi ile sağlıklı bir iletişim kuramadığız için maalesef ki en olması gereken şehirde sürdürülebilir ve etraflı bir şampiyona yapılamamıştır. Bu güne kadar. Muhteşem turnuvalar yaparak gecikmiş olmayı telafi edeceğiz. Bütün dünya dama topluluklarını İstanbulda buluşturmak dileği ile. Bu hafta sorularımız yapılacak olan turnuvamıza katılacak olan süper yıldızlardan Lübnanlı Ziad Kassem'den gelecek.

Dama Çözümleri (25 Ocak 2020) - Resim: 1

SORULAR VE YANITLAR

Dama Çözümleri (25 Ocak 2020) - Resim: 22. SORU

Dama Çözümleri (25 Ocak 2020) - Resim: 3


Etiketler Dama