Dama çözümleri (27 Nisan 2019)

Dünyaca ünlü Türk Daması Aydınlık'ta... Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırlayacağı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık gazetesinde. Yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 27 Nisan 2019 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri (27 Nisan 2019)
A+ A-

GÖNLÜMÜZ DAMA MİLLİ TAKIMI İLE

2018 Yılında katıldıkları milli takımlar dama şampiyonasını beraberlik dahi almadan, bütün maçlarını kazanarak şampiyon olan Türk Milli Takımı unvan koruma turunda.

Dün başlayan şampiyonadan beklentimiz elbette şampiyonluk. Türkiye'DE dama öyle ileri bir seviyededir ki sayısal aÇıdan diğer ülkelerin bu seviyeye ulaşmaları neredeyse hayal. Rahatlıkla şunu söyleyebiliriz. Eğer Türkiye'den üç takım şampiyonaya katılacak olsa kuvvetle muhtemeldir ki ilk üç sırayı alırlar. Bu nedenle milli takım oluşumu hep bir eleştiri konusu olmuştur. bu gurur tablosu bazı zorlukları da beraberinde getiriyor.

Öncelikle şu iyi bilinmelidir milli hepimizin ortak değeridir ve butakım o seviyede olan her sporcuya açıktır. Ülkemiz son iyi sporcular yetiştiren güçlü bir yapıya sahiptir. Her güzide sporcumuzu bir nevi milli takım seçmesi olan Bursa Mustafakemalpaşa'da yapılan açık turnuva da görmek dileği ile.

Şimdi milli takıma gönülden sahip çıkma zamanıdır... Başarılar diliyorum. Ülkemizdeki dama derneklerini tanıttığımız yazı dizisine, insanlığın bilinen ilk yerleşim yeri Göbekli Tepe'yi de içinde bulunduran güzide şehrimiz Şanlı Urfa ile gelecek hafta itibarı ile devam edeceğiz.

Saygılarımla.

Ahmet Murat

***

27 Nisan tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

1. Oyun...

1. Oyun çözümü...

2. Oyun...

2. Oyun çözümü...