Dama çözümleri (27 Temmuz 2019)

Dama çözümleri (27 Temmuz 2019)
A+ A-

HAZIRLAYAN: AHMET MURAT ÇELİK

SARI MUSTAFA'DAN SANCAK BABA'YA: MUSTAFA SANCAK

Türk Daması’nın nevi şahsına münhasır çok müstesna kişilikleri vardır. Bunları ön plana çıkaran güzel damalarının yanında, daha da güzel olan huyları ve duruşlarıdır. Bu güzel halleri onlara aynı güzellikte sıfatlar da katmaktadır. Zaman içinde değişen sıfatlarda olur. Genç Osman nasıl Osman Baba olduysa, Sarı Mustafa’da Sancak Babalığa terfii etti. Osman Baba tarafından kurulan İstanbul Türk Daması Derneği’nin bendenizden sonra başkanı seçilen ve hâlihazırda bu görevi ifa etmeye devam eden Sancak, Baba sıfatını da layıkıyla taşımaktadır.

Türk Daması’nın en uzlaşmacı, en yumuşak huylu beyefendilerinden olan Mustafa Sancak 1960 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiş, gençlik yıllarında geldiği İstanbul’da en önde gelen ustalardan yararlanarak damasını geliştirmiş ve dünya çapında tanınan önemli dama ustalarından biri olmuştur. Hatta çok rahatlıkla dünyanın en tanınan ve en çok sevilen birkaç damacısından biri olduğunu söylemek hiçte abartı olmaz.
Yöresinin lehçesini gurur nişanesi gibi taşıyan Sancak, Karadeniz ağzı ile konuşmakla kalmaz yazılarını da öyle de yazar, üstelik bu hali dama severler arasında onu daha sevimli hale getirir. Açmaz olarak tabir edilen damanın büyük oyunlarını en iyi icra edenlerden biri olan Sancak, nerede bir dama etkinliği olsa oraya mutlaka gitmeye gayret eder ve destek olur. Türk damasının en üst seviyede icra edildiği dijital portal olan LudoTeka’da tescilli en çok dama oynayan rekortmen bir damacı da olan Sancak Baba ustamıza sağlıklı, ailesi ve dama ile dolu uzun bir ömür diliyorum. İyi ki varsın başkan.


27 Temmuz 2019 tarihli dama soru ve çözümleri şöyle:

1. oyun...

1. oyunun çözümleri:


2. oyun...

2. oyunun çözümü...


3. oyun...

3. oyunun çözümü...