'Dörtlü zirve ciddi katkılar sağlayacak'

Mili Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Suriye, Rusya ve İran arasında Moskova'da düzenlenen dörtlü zirvenin olumlu bir atmosferde tamamlandığını söyledi.

'Dörtlü zirve ciddi katkılar sağlayacak'
GAZETE HABERLERİ
GAZETE HABERLERİ Editör

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, önceki gün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Ali Mahmud Abbas, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Reza Aştiyani ve Rusya, İran ve Suriye istihbarat başkanları ile “dörtlü toplantı”da bir araya geldi.

Akar, toplantının ardından başkent Moskova'dan ayrılmadan önce Vnukova Havalimanı'nda, toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dörtlü toplantıda çeşitli konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğunu ifade eden Akar, “Muhataplarımızın görüş ve değerlendirmelerini dinledik, kendi görüş ve değerlendirmelerimizi ayrıntılı şekilde aktarma fırsatı bulduk. Her zaman ifade ettiğimiz gibi Suriye'nin egemenlik haklarına, toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu, bizim Suriye’de bulunmamızın tek nedeninin orada bulunan terör örgütü PKK/YPG/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere teröristlerle mücadele etmek olduğunu, teröristleri etkisiz hale getirmek için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdüreceğimizi, bunun sadece bizim için değil Suriye’nin bütünlüğü için de önemli olduğunu vurguladık.” diye konuştu.

Bir diğer amaçlarının da Suriye'den Türkiye'ye yönelik olası yeni bir mülteci akınını önlemek olduğunu dile getiren Bakan Akar, “Yaptığımız çalışmalarla Suriye'de olabildiğince olumlu, istikrarlı ortamı sağlamak, şartları oluşturmak suretiyle ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamayı amaçladığımızı da kendileriyle paylaştık. Suriye sorununun BMGK 2254 sayılı kararı çerçevesinde tüm unsurları kapsayıcı şekilde ve bütüncül bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini muhataplarımıza ifade ettik.” açıklamasında bulundu.

'FAYDALI VE OLUMLU GÖRÜŞMELER'

Dörtlü toplantı kapsamında çeşitli ikili görüşmeler de yapma fırsatı bulduklarını aktaran Akar, “Bu toplantı ve görüşmeler faydalı ve olumlu oldu. Önemli katkılar sağlandı. Bölgeye barış, istikrar ve huzurun getirilmesi konusunda bu çalışmalara ihtiyaç olduğu konusunda taraflarla mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde bunun devamını ifade ettik.” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Akar, sözlerini şöyle tamamladı:

“İster Türkiye'de, ister Suriye’de beraber olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Hiçbir şekilde onların aleyhine bir durum söz konusu değil. Onları zora sokacak bir karar almamız da mevzu bahis olamaz. Herkesin bunu bilmesi ve buna göre davranması lazım. Bizim başlangıçtan itibaren bu konuda son derece açık ve net bir politikamız var. Biz bir an önce terör belasından kurtulmak, ülkemizin, sınırlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve bölgeye barış, istikrar ve huzurun gelmesi için gayret gösteriyoruz. Bu konuda mesafe almak için elimizden gelen çabayı gösterecek, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bizim bu yapılan toplantının bundan sonraki faaliyetlere, bölgede barış ve istikrarın gelmesine ciddi katkılar sağlayacağını değerlendiriyoruz. Olumlu bir atmosferde toplantıyı tamamladık.”

SURİYE'DEN AÇIKLAMA

Dörtlü zirveye ilişkin bir açıklama da Suriye tarafından geldi. Suriye Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bugün Suriye, Rusya, İran ve Türkiye savunma bakanlarının dörtlü toplantısı gerçekleşti. Toplantıda, Türk kuvvetlerinin Suriye topraklarından çekilmesi konusunun yanı sıra M4 yolu olarak bilinen uluslararası karayolu üzerindeki anlaşmanın uygulanması görüşüldü.”

Türk Milli Savunma Bakanlığı ise önceki gün toplantının ardından yaptığı açıklamada, şu konuların görüşüldüğünü duyurmuştu: “Suriye'deki güvenlik durumunun güçlendirilmesi, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi alanında atılabilecek somut adımlar, Suriye topraklarında her şekliyle terör örgütleri ve tüm aşırılıkçı gruplarla mücadele, Suriyeli mültecilerin topraklarına dönmelerine yönelik çabaların yoğunlaştırılması konuları ele alınmıştır.”

'TÜRKİYE İLE SURİYE'NİN ASKERİ İŞBİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR'

Moskova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Perinçek, dörtlü zirveyi Aydınlık'a değerlendirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun “terörle mücadele ederken aslında ABD ile mücadele ettikleri” yönündeki sözlerini hatırlatan Perinçek, şunları söyledi: “Soylu'nun bu sözleri, açık bir şekilde Suriye'de Türkiye'nin karşısında kimin olduğunu ve terör örgütlerinin arkasında hangi gücün bulunduğunu gösteriyor. Dolayısıyla siz ABD ile savaşıyorsanız, Suriye'de buna karşılık onu dengeleyecek ve onu alt edecek bir güç yaratmanız gerekiyor. Tabi ki Türkiye'nin esas müttefikleri, aynı dertlerden muzdarip ülkeler olacaktır. En başta Suriye ile Astana Süreci ülkeleri gelmektedir. Suriye, hem bölücü terörden hem yobaz teröründen muzdariptir. Türkiye ile Suriye'nin artık ilişkilerinin normalleştirilmesinin ötesinde, askeri işbirliğine ihtiyacı vardır. Bu bakımdan hızla adımların atılması ve hem İdlib'de yuvalanmış olan yobaz terörün hem de Fırat'ın doğusundaki bölücü terörün eşgüdümülü harekat ve planlarla tasfiye edilmesi gerekmekterdir. Burada kaybedilecek en ufak bir zaman bile yoktur. Dörtlü zirve ve aynı temelde yapılacak toplantılar da, artık bu somut amaca yönelmelidir. Ve nihai hedefinin de, o terör örgütleri ile birlikte ABD'nin oradan çıkarılması olmalıdır. ABD'nin Suriye'den çıkarılması Tahran Zirvesi'nde de dile getirilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunu dile getirmişti. Ama artık sözün değil, icraatın hakim hale gelmesi gerekmektedir.”