ABD ve Yunan kayalık bombaladı

ABD ve Yunanistan orduları tarafından Ege Denizi'nde icra edilen bir tatbikatta, kayalıklara füze atışı yapıldı. Yunan basını eylemi 'Türkiye'ye mesaj' başlığıyla duyurdu.

ABD ve Yunan kayalık bombaladı
GAZETE HABERLERİ
GAZETE HABERLERİ Editör
Tevfik Kadan
Tevfik Kadan Muhabir

Ege'de 12 Mayıs'ta, Yunanların “Mirtoan Denizi” olarak adlandırdığı Mora yarımadası ile Kiklad adaları arasında kalan bölümde, kışkırtıcı bir atış eğitimi yapıldığı ortaya çıktı.

Tatbikata, Megara Üssü'nden havalanan ABD Hava Kuvvetlerine ait 10 adet AH-64D Apache Longbow helikopteri ile Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait 5 adet AH-64D ve AH-64A Apache helikopteri katıldı. İşlenen senaryo kapsamında ABD helikopterlerinin bölgede bulunan Karavia kayalıklarına 15 adet havadan karaya AGM 114R Hellfire füzesi fırlattığı bildirildi. Benzer şekilde Yunan helikopterlerinin de kayalıklara fiili ateş yaptığı kaydedildi.

'TÜRKİYE'YE MESAJ'

Ünlü Yunan gazete Pentapostagma, söz konusu füze atışını “Türkiye'ye mesaj” başlığıyla duyurdu. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“ABD ile Yunanistan'ın askeri işbirliği, sadece savunmamız açısından büyük önem taşıyan silah sistemlerinin tedarik edilmesine değil, aynı zamanda muhatabı Türkiye olan askeri tatbikatların gerçekleştirilmesine dayandığı için en yüksek seviyededir. Bu bağlamda, Mirtoan Denizi'nde ABD ve Yunan Hava Kuvvetlerine ait taarruz helikopterlerinin gerçek atışlarını içeren bir tatbikat düzenlendi. Bu fiili atış tatbikatı, kuvvetin bir bütün olarak harbe hazırlık durumunu tespit etmek ve ev sahibi ülkenin ortaklarıyla birlikte çalışabilirliğini daha da geliştirmek için iyi bir fırsat oldu. ABD ve Yunanistan taarruz helikopterlerinin kayalıklara karşı fiili ateş yaptığı görüntüler, Ege'deki ada, adacık ve kayalıklar üzerindeki ulusal egemenliğimizin Türkler tarafından sorgulandığı düşünüldüğünde, ağır ve önemli bir yere sahiptir.”

'HAVALİMANI OPERASYONU'

Kayalıkların vurulmasının ardından 16 Mayıs'ta, bu kez Yunan komandoları ile Amerikan, Hollandalı ve Alman kuvetlerin katılımıyla İskiri Adası'nda ortak bir tatbikat daha düzenlendi. Tatbikatın, İskiri Havaalanı'nın ele geçirilmesine yönelik disiplinler arası bir operasyonu içerdiği bildirildi. Söz konusu tatbikata Yunanistan iki adet F-16 savaş uçağı, iki adet MARK V hızlı nakliye gemisi ve Özel Harekât Grubu ile katılırken, Hollanda 90 paraşütçü ve Pathfinders grubunu, Almanya iki adet A-400 A/F uçağını, ABD de bir adet MQ-9 Reaper insansız hava aracı ile iki adet Bloackhawk helikopterini gönderdi. Ege Denizi'nin kalbinde yer alan adada, bir işgal durumunda kontrolün yeniden ele alınması senaryosu işlendi.

Tatbikat için ilan edilen saha Bozbaba ile İpsara adaları arasında.

'TÜRKİYE'DEN ÇIT YOK'

20 Mayıs'ta ise yine Ege Denizi'nde çok uluslu bir tatbikat düzenleneceği bildirildi. Söz konusu tatbikat için Bozbaba ile İpsara adaları arasında, yani Türkiye'nin Ege'deki Arama Kurtarma Sahası'nın sınırı olarak gördükleri 25. meridyende Navtex ilan edildi. Eğitimlerde fiili atışların yapılacağı duyuruldu. Yunanistan, gayriaskeri statüdeki bu adaları da NATO tatbikatına katarak fiili bir durum yaratmak isterken, Türkiye henüz bir itirazda bulunmadı. Yunan basınında da Ankara'nın sessizliğine yönelik şu mesajlar yer aldı:

“Atina, 25. meridyene kadar Ege'yi kontrol etmek istiyor. Bu nedenle Bozbaba ve İpsara da tatbikata dahil edildi. Türkiye ise askerden arındırılmasını istediği bu adalar için herhangi bir tepki göstermedi. Yunanistan'ın NATO planlarına ne kadar entegre olduğunu gösteren bu tatbikat, Ankara'yı büyük hayal kırıklığına uğratacak.”

DEFENDER 23'ÜN PARÇASI

Ege'de üst üste gerçekleşen bu kışkırtıcı faaliyetlerin, halihazırda sürmekte olan “Defender 23” tatbikatının bir parçası olduğu değerlendiriliyor.

Defender-23, 22 Nisan-23 Haziran tarihleri arasında Avrupa ve Afrika'da düzenleniyor. Tatbikat, ABD'de konuşlu kıta kuvvetlerinin bölgedeki stratejik konuşlanmasına ve müttefiklerin birlikte çalışabilirliğe odaklanıyor. Tatbikata Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Letonya, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Letonya, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD dahil olmak üzere 26 farklı ülkeden 17 bin personel katılıyor. Bunların 9 binden fazlası ise ABD Kara Kuvvetleri personeli.

LE MONDE'UN HARİTASI KOMŞUYU KARIŞTIRDI

Fransa'da Le Monde gazetesinin Türkiye'deki seçim sonuçları için kullandığı harita, Yunanistan'da tepkiye neden oldu.

Konuya haberlerinde geniş yer veren Yunan basını, haritada Rodos, İstanköy, Sakız gibi Doğu Ege adalarının, Türkiye'nin seçim bölgesinde gösterilmesine dikkat çekti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın talimatıyla, Yunanistan'ın Paris Büyükelçisi Dimitrios Zevelakis'in gazete yönetimine mektup göndererek, haritadaki hatanın düzeltilmesini talep ettiği, bunun üzerine haritanın kaldırıldığı öğrenildi.

Harita, Le Monde grafik departmanı tarafından hazırlanırken, seçim içeriklerinin kaynağı olarak Anadolu Ajansı gösterildi.

Konular NATO Avrupa Fransa ABD