Ermeni Bakan'dan skandal Nazi paylaşımı

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan,sosyal medya hesabında skandal bir paylaşıma imza attı.Sovyetler Birliği'nin Zafer Günü'nde Nazi işbirlikçisi Ermeni çetecilerin fotoğrafını paylaşan Mnatsakanyan,tarihçi Mehmet Perinçek'in skandalı ortaya çıkarmasıyla paylaşımını silmek zorunda kaldı.

Ermeni Bakan'dan skandal Nazi paylaşımı

Zohrab Mnatsakanyan, Nazi Almanyası'nın Sovyet Birliği'ne karşı kayıtsız-şartsız teslim olduğu 9 Mayıs Zafer Günü'nde Twitter hesabından paylaşımda bulundu. "Zafere büyük katkı sağlayan 500 binden fazla Sovyet askeri, 300 binin üzerinde kayıp, 106 Sovyet kahramanı, 6 Ermeni bölüğü, 60'ın üzerinde general ve 4 Sovyet mareşalini saygıyla anıyorum. #ÖlümsüzAlay" diye yazan Mnatsakanyan, paylaşımının altına Ermenilerin bulunduğu fotoğraflar ekledi. Fakat Mnatsakanyan'ın paylaştığı fotoğrafların ünlü Taşnak cellat Garegin Nzhde komutasındaki Wehrmacht Lejyonu militanlarının fotoğrafları olduğu ortaya çıktı. Fotoğraftaki Nazi işbirlikçisi Wehrmacht Lejyonu, Sovyetlere karşı kazanılan bir muharebenin ardından kutlama yapıyordu.

'RUSYA'YA MEYDAN OKUMADIR'
Paylaşıma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dr. Mehmet Perinçek, şunları söyledi:
"Ermeni Dışişleri Bakanı'nın Wehrmacht Lejyonu militanlarının fotoğrafını yanlışlıkla paylaştığını söyleyemeyiz. Bu çok bilinen, ünlü bir fotoğraftır. Dışişleri Bakanı bunu bilmese bile, şüphesiz ki yanındaki danışmanlarının farketmesi gerekir. Kasıtlı olarak bu fotoğrafı paylaştıkları söylenebilir ve bu, Rusya'ya bir meydan okumadır."