Ermeni Diasporası yine iş başında: Dizi üzerinden Atatürk'e büyük hakaret!

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Türkiye'nin kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ederek, Disney Plus'ın çektiği ‘Atatürk’ dizisini iptal etmesini istedi.

Ermeni Diasporası yine iş başında: Dizi üzerinden Atatürk'e büyük hakaret!
Aras Bulut İynemli Atatürk rolünde.
Rozerin Doğan
Rozerin Doğan Muhabir

Cumhuriyet'in 100. yılı için hazırlanan, 29 Ekim 2023 tarihinde 6 bölüm olarak yayınlanması planlanan Atatürk dizisi, Ermeni diasporasının hedefinde. Disney Plus tarafından çekimleri devam eden ve Mustafa Kemal Atatürk'ü Aras Bulut İynemli'nin canlandıracağı dizinin yönetmeni Mehmet Ada Öztekin. Diziyi durdurmak için harekete geçen Ermeni Diasporası, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e ağır hakaretlerin yer aldığı bir açıklamayla, Disney Plus'a filmin yayınını durdurma çağrısı yaptı.

Twitter üzerinden yapılan paylaşımda ANCA; "Disney Plus'a elinde Yunan, Ermeni, Süryani, Keldani, Arami, Maronit ve diğer Hıristiyan şehitlerin kanı olan Türk diktatör ve soykırım katili Mustafa Kemal Atatürk'ü yücelten dizisini iptal etmesi için çağrı yapıyoruz" diye yazdı.

TARİHİ ÇARPITMAYA DEVAM EDİYORLAR

Sosyal medya üzerinden çağrıya tepki gösterilirken, biz de yıllardır sözde Ermeni soykırımı konusunda Rusya devlet arşivlerinde araştırma yapan, konuyla ilgili çokça kitap yazan Mehmet Perinçek’in görüşlerine başvurduk. Perinçek, diasporanın bu tavrının şaşırtıcı olmadığını belirtti. Bu tepkinin tarihi temellerine bakmak gerektiğini söyleyen Perinçek, Batı’da ve Avrupa’da konuyla ile ilgili alınan kararlarda veya hazırlanan karar tasarılarında sözde Ermeni soykırımının sadece 1915 yılıyla sınırlı tutulmadığını belirtti. Perinçek; “Türkiye’nin soykırımını kesintisiz olarak 1915 ile 1923 yılları arasında gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Dolayısıyla sadece 1915’deki Jön Türk hükümeti değil bizim Kurtuluş Savaşımız da soykırımcı ilan ediliyor. Tabii ki bununla birlikte, Mustafa Kemal, Kazım Karabekirler de soykırım suçlusu koltuğuna oturtuluyor” dedi.

Bunun temelinde yatan nedeni de Türkiye’nin Sovyet Rusya’yla birlikte Kurtuluş Savaşı yıllarında işbirliği yaparak Kafkasya seddini ortadan kaldırmasına bağlayan Perinçek; “Bütün bu iddiaların esas nedeni, Türk ordularıyla Kızılordu’nun birlikte hareket ederek, Taşnak Ermenistanı’nı ortadan kaldırmasıdır. Bu nedenle Türk ve Sovyet Rusya’nın İngiliz işbirlikçisi ve Fransız işbirlikçisi Taşnak Ermenistanı’nı ortadan kaldırması ve o bölgeyi özgürleştirmesi bir soykırım eylemi olarak gösteriliyor.”

Sinema yazarı Tunca Aslan ise; “Disney’in Atatürk’le ilgili bir dizi çekmekte olduğunu ve ilk bölümün Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Ekim 2023’te yayınlanacağını, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) bir protesto çağrısı yapması sayesinde öğrendim. İçeriği nasıl olacak, tarihsel gerçeklerin eğilip bükülmesiyle karşılaşacak mıyız, senaryo danışmanları kimlerdir, şimdilik bilemiyorum, ama böyle bir projenin varlığının hayli merak uyandırıcı olduğunu teslim etmek gerek” dedi.

SERT SİYASİ TAVIR GEREKLİ

Avrupa İnsanları Mahkemesi’nin Perinçek kararı sözde Ermeni soykırımı konusunda bu iftiranın hiçbir şekilde uluslararası hukuk planında yeri olmadığını gösteriyor. Konuyla ilgili olarak Rusya ve diğer arşivlerden yapılan çalışmalar da gösterdi ki bu iftiranın tarihsel olarak da hiçbir dayanağı bulunmamaktadır.

Bu çıkışla Türkiye’nin hedef alındığı belirten Mehmet Perinçek; “Siyasal planda da Türkiye kendisine yönelik bu tehditlere ve iftiralara karşı güçlü tavır almalıdır.  Çünkü ANCA dediğimiz sadece basit bir Ermeni kuruluşu değildir. Tamamen batı emperyalizminin, Beyaz Saray’ın, CIA’nın güdümündeki güçtür. Buna karşı da siyasi planda bir dik duruş sergilemek zorundayız. Bu çerçevede batı emperyalizminin gerçek yüzü ve Türkiye’ye karşı sinsi planları da ortaya çıkmaktadır” diyerek siyasilerin tavır alması gerektiği çağrısında bulundu.

Disney’i Amerikan emperyalizminin kültürel aparatlarından biri olarak değerlendiren Tunca Arslan; “Atatürk’le ilgili gerçekleri hangi düzlemde ele alıp nasıl yansıtacağı, Ermeni diasporasının ‘Diziyi çekmekten vazgeçin’ uyarılarına ne derece kulak verip vermeyeceği, önümüzdeki süreç açısından önemli soru işaretleri olacak tabii ki. Bu sürecin en azından Kültür Bakanlığı düzeyinde takip edilmesi gerektiği de çok açık” açıklamasında bulundu.

ERMENİSTAN’IN DİASPORADAN ÇOK TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR

Diasporadan Atatürk dizisine yönelik hakaretlerin, Türkiye Ermenistan ilişkilerinin çözüme kavuşturulması için girişimlerin hız kazandığı bir dönemde gelmesi dikkat çekti. Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Karabağ anlaşmasının ardından Türkiye de Erivan yönetimiyle normalleşme görüşmelerine başlamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevi yeniden devraldığı törende Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın da yer alması iki ülke ilişkilerine ivme kazandırmıştı.

Tunca Aslan bu konudaki hassasiyetleri de göz önünde bulundurarak şunları ifade etti; “ANCA’nın, Atatürk’le ilgili ağır hakaretler içeren saçma sapan açıklaması ise en üst düzeyde protesto edilmeli. Gerçek şu ki, ilişkilerin yumuşamaya başladığı bir dönemde Ermenistan’ın, diaspora Ermenilerinden çok Türkiye’ye ihtiyacı var.”