FBI Başkanı'ndan 'Zevahiri' açıklaması: Öldürülmüş olsa da tehdit sürüyor

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Christopher Wray, El Kaide’nin büyük çaplı bir saldırı düzenlemesi ihtimalinden endişe duymaya devam ettiğini söyledi.

FBI Başkanı'ndan 'Zevahiri' açıklaması: Öldürülmüş olsa da tehdit sürüyor
A+ A-

ABD Senatosu’nun Adalet Komisyonu’nda ifade veren FBI Başkanı, hem El Kaide hem de IŞİD’in ve bunlarla bağlantılı örgütlerin Amerika’da büyük çaplı saldırılar düzenleme niyetlerinin olduğunu belirtti.

11 Eylül saldırılarının mimarlarından olan El Kaide lideri Eymen el Zevahiri'nin geçtiğimiz Pazar günü Afganistan’ın başkenti Kabil’in merkezinde yaşadığı evde ABD’nin insansız hava aracıyla düzenlediği operasyonda öldürüldüğü açıklanmıştı.

El Kaide ya da IŞİD’in fırsat bulduğunda Amerika’yı hedef alıp almayacağı sorulduğunda FBI Başkanı Wray “evet” yanıtını verdi; ancak lider kadrosu darbe alan El Kaide’nin Doğu ve Batı Afrika gibi bölgelerde küçük çaplı saldırıları destekleme ve uluslararası kollarını geliştirmeye odaklanmasının daha muhtemel olduğunu söyledi.

Zevahiri’nin operasyonunun ardından kamuoyuna yaptığı ilk açıklamada FBI Başkanı Wray, terör örgütü El Kaide lideri Zevahiri’nin Hakkani Şebekesi’nin üst düzey üyesine ait bir evde saklandığına şaşırmadığını; ancak bundan hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

FBI Başkanı Wray, Amerika’nın Afganistan’dan çekilmesinin ardından istihbarat toplanması ya da kaybolması konusunda endişeli olduğunu kaydetti, “gittikçe artan istihbarat boşlukları olacak” dedi.

'ENDİŞELİYİM'

Afganistan’ın IŞİD kolundan kaynaklı tehdide dikkat çeken FBI Başkanı, “El Kaide’nin yeniden yapılanması ve IŞİD Horasan’ın kötüleşen güvenlik ortamından faydalanabileceğinden kaygılıyım. Teröristlerin orada gördüklerinden esinlenebilecekleri konusunda endişeliyim” ifadelerini kullandı.

Wray, en büyük tehdidin 'online ortamda radikalleşen ve yumuşak hedeflere saldıran yalnız aktörler ve küçük terör hücrelerinden kaynaklandığını' öne sürdü.

 

Kaynak: Amerika'nın Sesi

Etiketler fbı wray el kaide zevahiri