Haftanın çevrimiçi etkinlikleri

Kültür ve sanat etkinlikleri pandemi koşullarında da olsa devam ediyor. İşte bu haftanın çevrimiçi etkinlikleri

Haftanın çevrimiçi etkinlikleri
A+ A-

ULUSLARARASI ÇOCUK DİYARI FİLM FESTİVALİ

Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali, dördüncü yılında “Ekolojiyle Barış” temasıyla 23 Nisan ve 28 Nisan arasına çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Pandemi sebebiyle bu yıl birçok gösterim ve etkinlik çevrimiçi gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında çocuklara dair sorunların tartışıldığı paneller yer alacak. Aynı zamanda festival düzenlenecek yarışmalarla, sadece çocukları film çekme ve senaryo yazma konusunda teşvik etmek değil, aynı zamanda büyüklerin de çocuklara dair yazacakları senaryo ve çekecekleri filmlere dolaylı destek olmayı amaçlıyorlar.

OSMANLICA ESERLER İÇİN DİJİTAL KÜTÜPHANE

Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki gazete, dergi, kitap, makale gibi metinleri bir araya getiren dijital kütüphane WikiLala, Osmanlı Türkçesi ile bulunan birçok içeriğe ulaşma imkanı sağlıyor.

Matbaanın çıkışından itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nda basılan metinleri bir araya getirmeyi amaçlayan dijital kütüphane WikiLala, Osmanlı Türkçesi ile kitap, dergi, gazete ve belgelerden oluşan binlerce içeriğe ulaşma imkanı sağlıyor. Arama motoru gibi çalışan site içerikleri dijitale aktarıyor. Yüksek çözünürlüklü şekilde aktaran site, verileri sayısallaştırıp bunları kategori haline de getiriyor.

Proje yöneticisi Sadi Özgür, proje hakkında, "İki ay önce bu projeyi yayın hayatına kavuşturduk. Osmanlı dönemindeki matbu metinlerin içerisinde Latin harfler ile arama yapılabiliyor. Aynı zamanda Osmanlı alfabesiyle de arama yapılabiliyor. Açık erişimde olan tüm eserler sisteme dahil edilebiliyor. Burada kullanıcılar ellerinde bulunan Osmanlı arşivlerini de sisteme dahil edebiliyor. Osmanlıca dergi, kitap, gazete gibi yazılı eserleri ve Osmanlı döneminde bulunan diğer materyalleri de bir araya getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

ÜÇ BOYUTLU SANAL SERGİ

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, koleksiyon ve süreli sergilerini üç boyutlu olarak sanal dünyaya taşıyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın Oryantalist Resim, Kütahya Çini ve Seramikleri, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri koleksiyon sergileri ile güncel sanat çalışmalarını tek çatı altında buluşuyor. Farklı sanat dallarını çevrimiçi olarak sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Çevrimiçi sergide Osman Hamdi Bey’in eseri “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosu da yer alıyor.

“BEYOĞLU’NDA GEZERSİN” ÇEVRİMİÇİ GEZİ ATÖLYESİ

İKSV Alt Kat Paribu’nun desteğiyle, sanatın farklı alanlarından beslenen içeriklerle ücretsiz çevrimiçi atölyeler düzenliyor. “Beyoğlu’nda Gezersin” çevrimiçi gezi ve haritalama atölyesi; Şehir Dedektifi inisiyatifi kurucusu ve kent tarihçisi Gizem Kıygı başkanlığında gerçekleştiriliyor. Bu atölye ile 9-12 yaş grubundaki çocuklar, İstanbul’un tarihi semtlerinden Beyoğlu’nun mimari özelliklerini ve kültür mekânlarını tanıma fırsatı buluyor. Bu etkinlik ile sanat kavramı, sanat dalları, sanatın kent üzerindeki etkisi, mimari ve sanat kavramı konuları tartışılıyor. Atölye çevrimiçi bir Beyoğlu gezisi ve haritalara sanat mekânlarının yerleştirmesi ile tamamlanıyor.

Etiketler haftanın çevrimiçi etkinlikleri kültür Sanat Gezi atölye online Pandemi Koronavirüs