HEDEP’li Cengiz Çandar: YPG terör örgütü değildir

HEDEP Milletvekili Cengiz Çandar, TBMM'de terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye ilişkin skandal açıklamalarda bulundu. Çandar, YPG'nin terör örgütü olmadığını, bunu dile getirmenin Kürt karşıtlığı olduğunu söyledi.

HEDEP’li Cengiz Çandar: YPG terör örgütü değildir
HEDEP Milletvekili Cengiz Çandar
Doğan Özkan
Doğan Özkan Editör

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı bütçe görüşmeleri gerçekleşti.

Komisyonda söz alan HEDEP Milletvekili Cengiz Çandar, YPG'nin terör örgütü olmadığını iddia etti. 

YPG'Yİ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMEDİ

"Ne kadar karşı çıkılırsa çıkılsın terör örgütü de deseniz bu Kürt karşıtlığıdır" diyen Çandar, diğer vekillerden gelen "Terör örgütü değiller mi?" sorusuna "Değiller tabi" diyerek yanıt verdi.

Çandar, terör örgütü YPG'nin Türkiye ve Katar dışında kimse tarafından 'örgüt' olarak kabul edilmediğini öne sürdü.

YPG'NİN TERÖR FAALİYETLERİ

Çandar'ın ifadeleri tepki çekti. İşte Çandar'ın terör örgütü olarak görmediği YPG'nin terör faaliyetlerinden bazıları:

🔴 Terör örgütü PKK/YPG Suriye'de işgal ettiği bölgelerdeki okullarda kendi terör ideolojisini müfredat olarak dayatıyor. İlkokullarda okutulması zorunlu hale getirilen yeni bir örgütsel materyalde ölen teröristlerin hikayeleri anlatılıyor.

🔴 Terör örgütü PKK/YPG Suriye'de işgalinde tuttuğu Rakka ilinde 28 genci, "zorunlu askerlik" adı altında zorla silahlı kadrosuna katmak için alıkoydu. 

🔴 PKK/KCK mensubu Zind Ruken adlı teröristin, Wall Street Journal gazetesinde yer alan; “Zaman zaman PKK’yım, zaman zaman da PJAK, bazen de YPG. Bunlar gerçekten önemli değil. Bunların hepsi PKK’nın bir üyesi” ifadeleri PKK ile YPG arasındaki organik bağı göstermektedir.

🔴 PYD’nin Ağustos 2012 ayında çeşitli şehirlerde organize ettiği, “PKK’nın 15 Ağustos 1984’de Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk silahlı eylemin yıldönümü”ne yönelik gösteriler PKK/KCK ile PYD arasındaki ideolojik bağlantıların görülmesi açısından önemlidir.

Konular YPG HEDEP