İSO'dan yeni yatırım çağrısı

İSO Başkanı Bahçıvan: Gerek ihracat gerekse istihdam konusunda ortaya çıkan göstergeler, sanayimizin stratejik önemini bir kez daha teyit etmiştir. Gönül arzu ediyor ki bu başarı, yeni yatırımlarla tüm dünyada yeni rekabet koşullarına uygun bir nitelik yapısına kavuşabilsin.

İSO'dan yeni yatırım çağrısı
A+ A-

EKONOMİ SERVİSİ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, sanayinin tüm dünyada yeni rekabet koşullarına uygun bir nitelik yapısına kavuşabilmesi için yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Gerek ihracat gerekse istihdam konusunda ortaya çıkan göstergelerin, sanayinin stratejik önemini bir kez daha teyit ettiğini ifade eden Bahçıvan, “Eğer bu performans önümüzdeki dönemde katma değer ve sürdürülebilirlik gibi alanlarda çok hızlı niteliksel sıçramalarla desteklenebilirse, ülkemizin küresel rekabette çok daha öne çıkan bir aktör haline gelmesi bizce hayal değil.” dedi. Böylece sanayinin, Türkiye’nin ihtiyacı olan kaliteli ve sürdürülebilir büyümeye daha fazla katkı sağlayabileceğini ifade eden Bahçıvan, 2021 yılı İSO 500 araştırma sonuçlarında ortaya çıkan başarı tablosunun, bundan seneler sonra Türk sanayisinin ulaşmış olacağı seviyenin erken bir habercisi olarak hatırlanacağını söyledi.

Dün yapılan İSO Meclisi’nin haziran ayı toplantısının açılışında konuşan Bahçıvan, İSO 500 araştırmasının ilgili mercilere şu mesajı verdiğini vurguladı: “Sonuçlar, yeni dönem için Türk sanayisinin ne denli büyük bir potansiyele sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Sanayi için öngördüğümüz geleceğin sadece temennilerde kalmaması için, dünün sonuçlarını güncel gelişmeler ve veriler ışığında da değerlendirmeli ve gerekli adımları ivedilikle atmalıyız.”

‘EKONOMİNİN BELKEMİĞİ’

Erdal Bahçıvan, Türkiye ekonomisinin geçen yıl yüzde 11 ile beklentilerin çok üstünde bir büyüme performansı gösterdiğine, sanayi sektörünün ise ihracatta kaydedilen sıçramanın desteğiyle pozitif ayrışarak yüzde 16.6 büyüdüğüne ve ekonomideki payını da yüzde 22.8’den yüzde 26’ya çıkardığına dikkat çekti. Bahçıvan “Sanayiciler artan maliyetler ve yaşanan tedarik güçlüklerine rağmen üretim ve ihracat rekorlarıyla bir kez daha Türkiye ekonomisinin belkemiği olduğunu ispatladı ve gerek istihdama gerekse cari dengeye önemli katkılar sağladı. Bu performans, küresel değer zincirlerinde önemli dönüşümlerin yaşandığı günümüzde Türkiye sanayisinin önemli fırsatlarla karşı karşıya olduğunu bir kez daha gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

‘GEREKLİ ADIMLARI İVEDİLİKLE ATMALIYIZ’

Sanayi performansının kapsamlı bir fotoğrafını sunan İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021 Araştırması’na da değinen Bahçıvan, sonuçların bu yıl da sanayi sektörünün gelişimine ve temel sorunlarına ilişkin son derece berrak bir resim ortaya koyduğunu dile getirdi. Şimdiye kadar yayınlanan 50'yi aşkın rapor gibi 2021 yılı araştırmasının da Türkiye’nin sanayileşme tarihine tanıklık etmesini sağlayacak bir diğer önemli çalışma olarak arşivlerdeki yerini alacağını belirten Bahçıvan, araştırmanın bulgularına bakarak ilgili mercilere iletecekleri mesajın ise şu olacağını vurguladı: “İSO 500’ün 2021 sonuçları yeni dönem için Türk sanayisinin ne denli büyük bir potansiyele sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Sanayi için öngördüğümüz geleceğin sadece temennilerde kalmaması için, dünün sonuçlarını güncel gelişmeler ve veriler ışığında da değerlendirmeli ve gerekli adımları ivedilikle atmalıyız.”

Etiketler İStanbul Sanayi Odası Erdal Bahçıvan