Kılıçdaroğlu'dan bölünme ve LGBT vaadi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, etnik köken ve cinsel yönelim için yasal düzenleme vaadinde bulundu. Kılıçdaroğlu, "etnik köken" ve “cinsel yönelim”in yasayla dezavantaj olmaktan çıkarılacağını açıkladı.

Kılıçdaroğlu'dan bölünme ve LGBT vaadi
A+ A-

Kılıçdaroğlu'dan bölünme ve LGBT vaadi - Resim: 1


Yenişafak'ın haberine göre CHP’nin hazırladığı afişler, birçok şehirdeki billboardlarda yerini aldı. Etnik köken ve cinsel yönelimle ilgili afiş, tartışma ve tepkileri de beraberinde getirdi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim vaatlerine üstü örtülü olarak LGBT’yi de ekledi. “Telafi edeceğiz. Kaybettiğini yerine koyma vakti” sloganı ile seçim vaatlerini billboard’lara taşıyan Kılıçdaroğlu, LGBT demeden “cinsel yönelim”in yasayla dezavantaj olmaktan çıkarılacağı ifadesine yer verdi. Kılıçdaroğlu, “Etnik köken, inanç, engellilik, cinsel yönelim yasayla dezavantaj olmaktan çıkarılacak” dedi.


"Etnik köken" diyerek bölünme mi amaçlanıyor?

Kılıçdaroğlu’nun bu söylemi tartışma ve tepkileri de beraberinde getirdi. Kılıçdaroğlu’nun bu vaadiyle neyi kast ettiği merak konusu oldu. Kılıçdaroğlu’nun “Etnik köken ve cinsel yönelim yasayla dezavantaj olmaktan çıkarılacak” söylemi “Etnik köken ve cinsel yönelimle ilgili ne gibi dezavantajların olduğu, nasıl bir yasa çıkarılacağı, eşcinsel evliliklere yönelik bir adım mı atılacağı, anayasanın 'millet' değil de 'etnik köken' temelli mi olacağı” sorularını akıllara getirdi.


CHP'li belediyelerin 'LGBT' yarışı

Kılıçdaroğlu’nun “cinsel yönelim” vaadi öncesinde de CHP’li belediyeler LGBT konusunda tepkileri çekmişti. 2019 yılında CHP’li belediyeler, eşcinsellerin “Onur Haftası” adı altında düzenledikleri etkinlikleri kutlama yarışına girmişti. Aralarında İstanbul, Mersin, İzmir, Eskişehir Büyükşehir Belediyelerinin bulunduğu 33 belediyenin resmi sosyal medya hesaplarında destek mesajları yayınlanmıştı.

LGBT ile ilgili ilk vukuatı olmayan CHP’lilerin önceki yıllarda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in LGBT dostu belediyecilik protokolünü imzalayarak destek vermişti. Yine CHP’li Şişli ve Kadıköy Belediyesi’nin bünyesinde Kadıköy Kent Konseyi LGBT Meclisi ve Şişli LGBT Meclisi kurulmuştu. 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda afişler hazırlayarak çocukların da eşcinsel olabileceklerini algısı oluşturulmuştu.


"Cinsel yönelim özgürlüğü adı altında aile ve devlet düşmanlığı"

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Işıl Çetin, 23 Ocak 2022 tarihinde gazetemizde "Cinsel yönelim özgürlüğü adı altında aile ve devlet düşmanlığı" başlıklı yazısında "cinsel yönelim özgürlüğü adı altında bir cinsiyetsizleştirme projesi yürütüldüğünü" söylemişti.

İlgili haberimiz:

Kılıçdaroğlu'dan bölünme ve LGBT vaadi - Resim: 2Etiketler chp kılıçdaroğlu lgbt BÖLÜNME etnik köken afiş bilboard cinsel yönelim