Küçük bedenlerin mücadelesi kameralarda

Yürümeye ve koşmaya hasret, bir ömrü karantinada geçiren kas hastası çocukların mücadelesine ışık tutmak için bir video hazırlandı. Çocukların zorlu yolcuğunun anlatıldığı videoyla farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Küçük bedenlerin mücadelesi kameralarda

HABER MERKEZİ

Duchenne Müsküler Distrofi (DMD) hastalığına dikkat çekmek için video hazırlandı. Tedavisi olmayan kas hastası çocukların hayatlarına mercek tutulan video sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından paylaşıldı.

DMD, genetik geçişli ve sadece erkek çocuklarda görülen bir hastalık. 3 yaşlarında hareketlerde zorlanma şeklinde belirti veren hastalık, 5 yaşlarında merdiven çıkmamma 7 yaşlarında parmak ucunda yürüme gibi evreler gösteriyor. 10 yaşlarında yürüme yeteneği kayboluyor, 20'li yaşlarda kalp ve solunum kası etkileniyor ve hayati tehlikeye yol açıyor.

'SİZ FARKINA VARDIKÇA YAŞAM KOLAYLAŞACAK'

DMD Aileleri Derneği tarafından yapılan açıklamada “Kas hastası çocuklarımızın sorunlarının toplumsal destek ve farkındalık ile hafifleyeceğini çocuklarımızın toplumsal destek ile daha iyi koşullara sahip olacağını düşünüyoruz” denildi. Bu nedenle video kampanyası başlatıldığı ve tüm duyarlı vatandaşlara çağrı yapıldığı belirtilen açıklamada şöyle sürdürüldü:

“Milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, sanatçılarımıza ve toplumun her kesimine videoyu paylaşarak '#DMDyibirlikteduyuralım' tagı ile çağrı yapıyoruz. Çağrımıza bir çok milletvekili sanatçı belediye başkanı meslek odası ve toplumun her kesimi ciddi destek vermektedir.

Biliyoruz ki acılar paylaşıldıkça azalacak, engellilerin farkına vardığımızda binlerce yaşam kolaylaşacaktır.”

“Sesimize ses olun, çocuklara destek olun” denilen açıklamada basın emekçilerine de seslenildi. Farkındalık için basın mensuplarının haber yapması istenildi.