Mehmet Perinçek'in yazı dizisi Rus basınında yankılandı

Rusya’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika projesine dair yazı dizimiz Rus basınında yankılanmaya devam ediyor.

Mehmet Perinçek'in yazı dizisi Rus basınında yankılandı

Rusya’nın önde gelen haber-analiz sitelerinden Regnum, Dr. Mehmet Perinçek’le bir söyleşiye ve yazı dizimizde yansıttığımız tartışmalara geniş yer ayırdı.
Aydınlık’ın yayının ateşli bir tartışma yarattığını vurgulayan site, bu tartışmaya siyaset bilimcilerin, bilim adamlarının, gazetecilerin, diplomatların, farklı siyasi, dini ve etnik gruplara mensup kişilerin katıldığını yazdı. Herkesin Vahhabilikle mücadele konusunda hem fikir olduğu ve bölgedeki etnik ve mezhepsel çatışmalara son verilmesini desteklediği ifade edilen yazıda Dr. Mehmet Perinçek’le de yapılan söyleşiye yer verildi.

PERİNÇEK’İN UYARILARI

Perinçek, projenin doğru ilkelere dayandığını belirtirken, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin Batı’nın emperyalist politikalarına karşı birleştirilmesinin, bölgedeki etnik ve mezhepsel çatışmaların bitirilmesinin önemine vurgu yaptı. Perinçek’e göre planda ifade edildiği üzere Türkiye, Rusya ve İran’ın bir araya gelerek yeni ABD planlarını engellemesi ve Washington’un müttefiklerini tarafsızlaştırması ve hatta kendi tarafına çekmesi bir zorunluluk. Bu noktada geleneksel İslam ve Vahhabilik arasındaki çelişme de yobaz teröre karşı mücadelede değerlendirilmeli.
Perinçek, söyleşisinde Moskova’ya yönelik bazı uyarılarda da bulundu. Türk tarihçi ve siyaset bilimci Perinçek’in ifadesiyle proje ilgili ülkelere dayatılmamalı ve onlarla birlikte hazırlanmalı. Planın Türkiye ve bölgedeki Kemalist ve laik güçleri de göz ardı etmemesi gerektiğinin altını çizen Perinçek, ardından şunları belirtti:
“Türkiye’de geleneksel olarak en kararlı antiemperyalist güçler, Kemalistler ve sosyalistler, hatta Soğuk Savaş döneminde İslamcılar Rusya’ya karşı kullanıldı, Yeşil Kuşak projesinde İslamcılar, Washington’un yanında başrolü oynadılar, hatta Amerikalılar Türkiye’de laik devleti yıkıma uğrattılar.”
Bu sözlerinin ardından Perinçek, İslam dünyasında Türkiye’nin özel durumuna işaret ederek bu projenin ülkenin iç siyasi rejimini belirleyecek bir plan gibi algılanmaması gerektiğini söyledi. Diğer taraftan Perinçek, Türkiye’de cemaatlerin Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve Mevlana çizgisinden koptuklarını, geleneksel rollerini kaybedip, çıkar yapıları haline dönüştüklerini dolayısıyla antiemperyalist bir projenin merkezinde yer almalarının mümkün olmadığını ifade etti.

‘BÜYÜK TARTIŞMA YARATTI”

Regnum sitesindeki geniş yayında siyaset bilimci Sinan Baykent’in, Prof. Dr. Kemal Üçüncü’nün, eski CHP milletvekili Ali Özgündüz’ün ve emekli diplomat Uluç Özülker’in de planla ilgili çıkan yazılarından bölümler aktarıldı.
Yazının sonunda Türk kamuoyunda plana büyük ilgi gösterildiği, destekleyenlerle, eleştirenlerin bulunduğu ve “Bu proje laik devlete karşı mı”, “Uygulanmasında hangi araçları kullanacak”, “İtiraz eden ülkelerin hükümetleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak mı” gibi bazı sorulara yol açtığı ifade edildi. ABD güdümünden çıkan Türkiye’nin başka bir bağımlılık içine düşmesinden çekinildiği belirtilirken Türk kamuoyunun Rusya ve İran’la birlikte ABD tehdidine karşı denge oluşturulması gerekliliği konusunda hem fikir olduğu vurgulandı.