‘O kafa, tüm Türk Milleti'nin kafasıdır’

Ermenistan’da dikilen nefret anıtına tepki gösteren ve bütün Türk Milleti'ni mücadeleye çağıran Enver Paşa ile Naciye Sultan’ın torunu Burak Sadıkoğlu, 'O katil Solomon Tehliryan’ın ayağının altındaki Talat Paşa’nın kafası değil, Türk Milleti'nin kafasıdır' dedi.

‘O kafa, tüm Türk Milleti'nin kafasıdır’

Öncü Gençlik İstanbul İl Başkanı Berke Berkil, Sadıkoğlu’nu İstiklal Caddesi’ndeki ofisinde ziyaret etti. Görüşmede Sadıkoğlu, “Sözde Ermeni Soykırımı'nın AİHM’de bitirilmesi konusunda siyasi görüşü ne olursa olsun tüm Türk milletinin Vatan Parti’sine bir teşekkür borcu vardır. Bu bağlamda, Mehmet Perinçek’in yaptığı arşiv çalışmaları da çok değerlidir” dedi.

İttihatçıların homojen bir yapısı olmadığından bahseden Sadıkoğlu, içlerinde her türlü görüşten insanların olduğuna vurgu yaparak “Görüşleri farklı olsa da amaçları ortaktı. Vatanı, içinde bulunduğu durumdan kurtarmaktı. Ermenistan’ın Türk milletinin onuruna karşı yaptığı bu hakareti kabul edemeyiz. Milli meselelerde aynı ittihatçı ruhla, farklılıklarımızı değil ortak noktalarımızı öne çıkartarak mücadele etmeliyiz. Sadece tepki göstermek yetmez, gerekirse tüm uluslararası hukuk, diplomasi ve akademik camiayı seferber edip, o heykel yıkılana kadar mücadeleyi bırakmamalıyız” diye konuştu.

‘KARARLI MÜCADELE ETMELİYİZ’

“AİHM’de sözde soykırım iddialarının çürütülmesinin ardından, hukuki bir zeminde tutunamayacakları anlaşılınca böyle bir heykel dikmişler. O katil Solomon Tehliryan’ın ayağının altındaki Talat Paşa’nın kafası değil, Türk milletinin kafasıdır. Sadece tepki göstermek yetmez, o nefret anıtını yıktırana kadar siyasi görüş farklılıklarını bir kenara bırakıp Türk milleti olarak birlikte çok kararlı mücadele etmeliyiz. Bu büyük milletin bir ferdi olarak, ben üzerime düşeni yapmaya hazırım” diye konuştu.

ARŞİV BELGELERİNİ İNCELİYOR

Anne tarafından; Türk tarihinde bir döneme damgasını vuran hürriyet kahramanlarından Enver Paşa ile Naciye Sultan’ın torunu olan Burak Sadıkoğlu uzman bir tarih araştırmacısı. I. Dünya Savaşı dönemini Almanca, İngilizce ve Rusça arşiv belgelerinden araştırıyor ve çevirilerini yapıyor. Şimdilerde Meclis-i Mebusan zabıtlarını günümüz Türkçesine çeviriyor. Tarih araştırmalarının yanında, güzel sanatlara da oldukça ilgili.