Perinçek’in sözlerine ABD’den jet savunma

Siyaset Bilimci Mehmet Perinçek’in Rusya’nın önde gelen kanalı Russia Today’de söylediği, ‘ABD IŞİD’i kullanıyor’ sözleri, ABD’lileri telaşlandırdı.

Perinçek’in sözlerine ABD’den jet savunma

Siyaset bilimci Mehmet Perinçek, Rusya’nın önde gelen kanalı Russia Today’de “Going Underground” adlı programa konuk oldu. Perinçek, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Programda ayrıca İngiliz Parlamentosu üyesi Chris Williamson, Evolve Politics haber sitesi baş editörü Matt Turner ve Kürt Ulusal Kongresi Kadın Temsilcisi Michelle Alison da yer aldı.

ABD’DEN KARŞI AÇIKLAMA

Perinçek programda, IŞİD’in ABD tarafından yaratıldığını, ABD’nin IŞİD’i Kürt bölücülüğünü meşrulaştırmak için kullandığını ve PYD ile IŞİD’in, ABD ne zaman isterse o zaman savaştığını söyledi. Bunun üzerine ABD’nin Londra Büyükelçiliği’nden jet hızıyla savunma geldi. Büyükelçilik açıklamasında “Röportajda yer alan iddialar tamamıyla asılsızdır. ABD, IŞİD’i yok etmek amacıyla kurulan IŞİD ile Mücadele Küresel Koalisyonu’nun üyesidir” denildi.
Donald Trump, 11 Ağustos 2016’da, partisinin Florida kongresinde “IŞİD’i Obama kurdu. Ve hilekar yardımcısı Hillary Clinton ise yardımcı kurucusudur” ifadelerini kullanmıştı.

BATI PROPAGANDASI

Programda Türkiye’nin Afrin’de kimyasal silah kullandığı iddialarına da yanıt veren Perinçek, şunları söyledi:
“Bu tipik bir Batı propagandası. Askeri müdahale öncesinde Batı medyası her zaman bu tür haberler yayınlar. Zeytin Dalı Harekatı’nda Türk Ordusu bir terör örgütüne karşı mücadele ediyor. Suriye’ye ya da sivil halka karşı değil. PKK ve PYD hem Türkiye’de ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir terör örgütüdür. Bu örgüt aynı zamanda Irak ve İran’da da yüzlerce terör faaliyetinden sorumludur. Bu sebeple Türk Ordusu’nun harekatı bölgede barış ve güvenliği sağlamak için gerçekleştirdiğini düşünüyorum.”
Sunucunun “Sizce Suriye’nin kuzeyinde Türk Ordusu, Donald Trump’ın askerlerinden birini öldürürse ne olur” sorusu üzerine Mehmet Perinçek şu yanıtı verdi:

‘ÇATIŞMA TÜRKİYE VE NATO-ABD ARASINDA’

“Tabii ki büyük bir kriz olacaktır ama bence artık Atlantik Çağı sona eriyor. ABD’nin dünyanın efendisi olma iddiası Avrasya kayalarına çarptı ve parçalandı. ABD’nin bölge ülkelerini bölme girişimi, Avrasya’nın birleşmesiyle engellendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri doğrudan ABD tarafından kontrol edilen kuvvetlere karşı savaşıyor. İsrail medyasından biri, Afrin Harekatı’nı ‘NATO’nun sonu’ başlığıyla verdi. Bence bu doğru çünkü çatışma Türkler ve Kürtler arasında değil, Türkive ile NATO ve ABD arasında.
Türkiye ve Suriye aynı tarafta. PYD ve Şam arasında bir işbirliği yok. Türk Ordusu’nun başarılı operasyonu PYD’yi zayıflattı. Dolayısıyla PYD Suriye’ye teslim olmaya başladı” dedi.