Putin’in konuştuğu forumda Perinçek Türkiye’yi anlattı: Dolarsızlaşma PKK’yı silahsızlaştırmaktır

Vatan Partisi Rusya Temsilcisi Dr.Mehmet Perinçek Davos’a alternatif olarak görülen St.Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda konuştu.

Putin’in konuştuğu forumda Perinçek Türkiye’yi anlattı: Dolarsızlaşma PKK’yı silahsızlaştırmaktır
GAZETE HABERLERİ
GAZETE HABERLERİ Editör

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Rusya’nın St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu önceki gün başladı. Asya’dan Afrika’ya lider ve Bakanların katıldığı forumda Vatan Partisi Rusya Temsilcisi Mehmet Perinçek, katılımcılara ekonominin merkezinin Asya’ya kaydığını söyledi. Dünyada ulusal para birimlerinin dolara karşı güç kazandığını belirten Perinçek, Atlantik yaptırımlarının ülkelere fırsat verdiğini vurguladı. Putin’in de geniş bir konuşma yaptığı forumda, çok kutupluluk ve dolara karşı alternatif para birimleri dillendirildi.

Perinçek’in konuşmacı olduğu oturumda Nikaragua Cumhuriyeti Maliye ve Kamu Kredisi Bakanı Ivan Adolfo Acosta Montalvan, Venezuela Merkez Bankası Başkanı Calixto Jose Ortega Sanchez gibi üst düzey yöneticiler yer aldı. Oturumun yöneticiliğini Rusya Kamu Meclisi Başkan Yardımcısı ve Eski Rusya Uzak Doğu ve Arktik Kalkınma Bakanı Aleksandr Galuşka yaptı.

‘AVRASYA ÜLKELERİ ABD’NİN ÖNÜNDE ENGEL’

Galuşka’nın “Türk dostumuz” olarak taktim ettiği Dr. Mehmet Perinçek konuşmasına “ABD’nin ana hedefi Batı Asya’da yer alan kaynakları ele geçirmek ve bu kaynaklara ulaşım yollarını kontrol altına almaktır.” diyerek başladı. Bu hedefin önündeki ana engellerin de Türkiye, Rusya, Çin, İran, Hindistan olduğunu belirtti. Perinçek bu ülkelerin güçlü ordu, büyük ekonomi potansiyelinin yanı sıra güçlü bir devlet geleneğine de sahip olduklarını belirtti. Bu nedenle, ABD’nin planlarını gerçekleştirmek için, bu ülkeleri kuşatmaya çalıştığını vurgulayan Perinçek, Türkiye’nin Amerikan saldırganlığına maruz kaldığını söyledi.

‘TÜRKİYE’NİN KUŞATILMASI DEVAM EDİYOR’

Perinçek forumda ABD’nin Suriye'de terör örgütlerini desteklediğinin altını çizdi. Atlantik’in Doğu Akdeniz'de saldırgan bir blok oluşturduğuna dikkat çeken Perinçek, “Türkiye'nin kuşatılması Amerikan üslerinin bulunduğu Yunan adaları üzerinden devam ediyor. Oraya tanklar yerleştirdiler, bu sadece Türkiye'ye yönelik değil. Bu kuşatma aynı şekilde Rusya’ya karşı Ukrayna üzerinden devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

‘DOLAR, EGEMENLİĞİMİZİ İHLAL EDİYOR’

Dr. Mehmet Perinçek ABD’nin kullandığı iki tür silah olduğunu belirtti. Bu silahların ilkini şu şekilde özetledi: “Bildiğiniz üzere füzeler ve çeşitli ateşli silahlar. Bu silahlar Ukrayna’ya gönderiliyor ya da Türkiye’nin toprak bütünlüğüne karşı PKK/YPG gibi terör örgütlerine veriliyor.” ABD’nin ikinci silahını da dolar olarak tanımlayan Perinçek, “Dolar diğer silahlardan daha ucuzdur. Çünkü sadece bir matbaa, yeşil boya ve kağıda ihtiyacınız var. Doların hakimiyeti, Amerika’nın rakiplerini ve ulusal ekonomilerini yok etmesini sağlamaktadır. Dünya çapındaki askeri operasyonlarını ne şekilde finanse ettiklerini biliyoruz.” ifadelerini kullandı. “Amerikan dolarını kullandığınızda ABD’nin silahını kullanmış olursunuz.” diyen Perinçek, “Dolar her gün ülkelerimizin sınırlarının içine giriyor ve bu nedenle düşmanın bir aracı olarak egemenliğimizi ihlal ediyor. İşte bu yüzden doların kullanımı, Amerikan ordusunun ülkemiz boyunca dolaşması gibi bir durum yaratıyor.” açıklamasını yaptı.

‘KENDİ SİLAHLARIMIZI KULLANALIM’

Perinçek, ABD’nin dolar silahına karşı “Kendi silahımız var.” var dedi. Buna örnek olarak da “Bunlar ulusal para birimleri, Türk Lirası, Rus Ruble’si ve Çin Yuan’ı. Bu para birimleri ne kadar güçlenirse o kadar güvenilir olur.” ifadelerini kullandı. Dolayısıyla dolarizasyonun sadece bir ekonomi sorunu olmadığını aynı zamanda ülkeler için bir güvenlik sorunu olduğunu belirten Perinçek, “Dolarsızlaştırma (dedolarizasyon) bir ölüm kalım meselesidir diyebiliriz. Bu, Ukrayna'nın askersizleştirilmesi ve Suriye'deki terör örgütlerinin de silahsızlaştırılması demektir.” değerlendirmesinde bulundu.

‘BATI EKONOMİNİN MERKEZİNİN ASYA’YA KAYDIĞINI KABUL EDİYOR’

Dolarsızlaştırmanın iyi bir zemini olduğunu da vurgulayan Perinçek, “Çünkü artık yeni bir dünya yaratılıyor. Çok kutuplu dünyayı dolar ile yaratmak dolarsız yaratmaktan daha zor. Çünkü ekonominin merkezi Asya’ya kayıyor. Bu durum Batı’daki ekonomistler tarafından bile kabul ediliyor.” şeklinde konuştu.

Rusya'nın, liberal Batı ekonomik sisteminin başarısız olduğunu kanıtladığını söyleyen Perinçek “Zorluklar karşısında ulusal para birimlerinin önemi, gümrüğün önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bu yüzden bizim için umutlu bir zemin var.” dedi.

‘YAPTIRIMLAR FIRSAT VERİYOR’

Perinçek, diğer taraftan Atlantik sisteminin ayakta kalmak için Rusya'ya ve diğer ülkelere karşı tek taraflı çeşitli yaptırımlar uyguladıklarını vurguladı. Bu yaptırımların insanlık karşıtı olduğunu belirten Perinçek, “Fakat bu yaptırımlar diğer taraftan bize dolardan kurtulma fırsatı veriyor. Dolardan çıkış yolları bulmamıza yardımcı oluyor.” şeklinde konuştu. Bu konuda Vatan Partisi’nin programını örnek veren Perinçek “Türkiye'de Vatan Partisi tasarruf koşullarında dolar kullanımının yasaklanmasını savunuyor. Öte yandan, Türkiye Avrasya ülkeleriyle çeşitli anlaşmalar imzaladı ve bu anlaşmalarda dolar kullanımı da yer alıyor.”

Galuşka Ulusal para birimlerinin kullanımıyla ilgili değerlendirmeleri olumlu bularak Perinçek’e teşekkür etti. NOT: Putin’in konuşması yarın Aydınlık’ta

Etiketler St.Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu mehmet perinçek putin rusya